آیا امارات متحده عربی با کنترل صادرات برای خشنود کردن ایالات متحده در بحبوحه جنگ اسرائیل به روسیه آسیب می رساند؟

0

امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) به دلیل پیوندهای مستمر خود با ایالات متحده و اتحادیه اروپا به روسیه، تلاش های غرب برای تحت فشار گذاشتن اقتصادی مسکو را در پاسخ به جنگ این کشور با اوکراین ناکام می کند. اما اکنون، برخی از تعدیل‌های احتمالی در سیاست خارجی ابوظبی می‌تواند در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره گسترش جنگ اسرائیل علیه غزه در سراسر منطقه، کمی تصویر را تغییر دهد.

در اوایل سپتامبر، نمایندگانی از بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحده از امارات بازدید کرد تا نگرانی های خود را در مورد پیوندهای این کشور خلیج فارس با روسیه بیان کند.

به طور خاص، این دولت‌های غربی سعی کرده‌اند از دسترسی روس‌ها به برخی محصولات با کاربرد دوگانه مانند تراشه‌های کامپیوتری و قطعات الکترونیکی که می‌توانند برای تقویت ماشین جنگی روسیه استفاده شوند، جلوگیری کنند.

در اوایل سال جاری، واشنگتن به امارات، عمان و ترکیه در مورد دور زدن تحریم ها و کنترل صادرات اعمال شده بر مسکو در سال گذشته هشدار داد. سپس در ماه آوریل، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه دو نهاد مستقر در امارات اعمال کرد: Aeromotus Unmanned Aerial Vehicles Trading LLC و Hulm Al Sahra Electric Devices Trading.

طبق گزارش وزارت خزانه داری، آئروموتوس چندین پهپاد و فناوری رباتیک را برای واردکنندگان روسی در پی آغاز جنگ جاری در اوکراین ارسال کرده است.

واشنگتن، هولم الصحرا را به دلیل ارسال تقریباً ۱۹۰۰۰۰ دلار نیمه هادی، که از ایالات متحده و تحت کنترل صادرات ایالات متحده بود، و همچنین ماشین آلات، الکترونیک و اپتیک برای شرکت های روسی در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ تحریم کرد.

>

اندکی پس از سفر ماه سپتامبر مقامات غربی به امارات، بلومبرگ نیوز گزارش داد که مقامات اماراتی در حال بررسی ارائه مجوزهای صادراتی برای برخی فناوری‌ها، از جمله نیمه هادی‌ها هستند.

ابوظبی هنوز این اقدامات را اعمال نکرده است. هر گونه چنین اقدامی، در صورت وقوع، نه تنها به دلیل فشارهای فزاینده از سوی غرب، بلکه به دلیل تهدیدات فزاینده جنگ اسرائیل و حماس که به سایر بخش‌های خاورمیانه سرایت می‌کند، خواهد بود. به گفته کارشناسان، در این سناریو، امارات متحده عربی می خواهد روابط خود را با ضامن امنیتی نهایی خود، ایالات متحده، تقویت کند.

مارک کاتز، استاد دانشگاه گفت: «اگر امارات متحده عربی مجوزهای صادراتی را ارائه کند، این نشانگر آن خواهد بود که هزینه‌های عدم رعایت خواسته‌های غرب را بیش از مزایای حداقل بخشی از تجارت خود با روسیه می‌داند. مدرسه سیاست و دولت Schar دانشگاه جورج میسون در مصاحبه با الجزیره.

“این همچنین نشان‌دهنده این است که امارات نمی‌خواهد به روابط خود با ایالات متحده آسیب برساند، به‌ویژه زمانی که احتمال یک درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه از جمله ایران در حال ظهور است و امارات می‌خواهد از حمایت آمریکا علیه تهران برخوردار شود. او گفت.

از آنجایی که COP28 در اواخر این ماه آغاز می‌شود، امارات متحده عربی می‌خواهد تا حد امکان آرامش در همسایگی داشته باشد.

“تحت فشار غرب”

حتی اگر امارات متحده عربی مجوزهای کنترل صادرات را ارائه کند، مشخص نیست که این امر تا چه اندازه در روابط امارات و روسیه مشکل ایجاد می کند.

“مسکو احتمالاً درک می کند که امارات متحده عربی تحت فشار غرب این حرکت را انجام خواهد داد. علاوه بر این، این اقدام تنها ممکن است همکاری امارات و روسیه را کاهش دهد، نه از بین ببرد. کاتز گفت: مسکو می‌خواهد همکاری‌های خود را با امارات حفظ کند.

شاید چنین مجوزهای صادراتی بتواند به پیشبرد منافع ابوظبی کمک کند – هم از نظر شهرت آن به عنوان یک مرکز تجاری در خاورمیانه و هم از نظر نگرانی های امنیت ملی آن در رابطه با معاهده روسیه و ایران.

گوردون گری، سفیر سابق ایالات متحده در تونس، به الجزیره گفت: «معرفی مجوزهای صادراتی به تقویت این ایده کمک می کند که امارات متحده عربی مکانی قابل اعتماد برای انجام تجارت است.

«امارات عربی انگیزه های سیاسی و اقتصادی قوی برای حفظ روابط خوب با ایالات متحده و اتحادیه اروپا دارد. همچنین بدون شک نسبت به اتحاد نظامی رو به رشد بین روسیه و ایران مشکوک است و می‌خواهد با جلوگیری از قرار گرفتن کالاهای دو منظوره به دست ایران، از امنیت ملی خود محافظت کند.»

مقامات امارات در مورد تعمیق مشارکت مسکو با تهران – تا حدی به دلیل بازیگران غیر دولتی که تهران از آنها حمایت می کند و تا حدی به دلیل فعالیت های پهپادی و موشک های بالستیک آن – نگرانی دارند و نگران پتانسیل آنها برای تشدید امنیت خاورمیانه هستند. بحران ها.

با این حال، گرفتن سرنخ از غرب در رابطه با روابط با روسیه بدون خطر برای امارات نخواهد بود.

بر اساس گزارش‌ها، روسیه پهپادها و سایر سیستم‌های تسلیحاتی را برای جنگ در اوکراین از ایران تامین می‌کند. از دیدگاه ابوظبی، این وابستگی، همراه با سطوح پایین‌تر همکاری با امارات، ممکن است منجر به گرایش روسیه بیشتر به سمت تهران در رابطه با موضوعات اختلاف‌انگیز در روابط ایران و امارات شود که می‌تواند برای اماراتی‌ها مشکل‌ساز باشد.

او گفت: «مسکو ممکن است این موضوع را به عنوان امکانی برای بازدارندگی امارات از تبعیت بیشتر از تحریم‌های غرب علیه روسیه مطرح نکند.

با این حال، برخی از کارشناسان این سوال را مطرح می‌کنند که آیا ابوظبی واقعاً چنین مجوزهای صادراتی را برای جلب رضایت واشنگتن و دیگر پایتخت‌های غربی معرفی می‌کند.

عماد حرب، مدیر تحقیق و تحلیل در مرکز عرب واشنگتن دی سی، به الجزیره گفت: «امارات و سایر کشورهای خلیج فارس در مورد آسیب رساندن به روابط خود با روسیه چندان مشتاق نبوده اند.

«اگر امارات متحده عربی واقعاً این کنترل‌ها را اعمال کند، این تصمیم به دلایل ژئوپلیتیکی خواهد بود، به ویژه به نظر می‌رسد که از خواسته‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا تبعیت می‌کند. اما حتی اگر کنترل‌هایی را تحمیل کند، راه‌هایی برای دور زدن آنها توسط شرکت‌ها و افرادی وجود دارد که بیشتر نگران منافع تجاری و تجاری خود هستند.”

طبق گفته هارب، ارائه این مجوزهای صادراتی احتمالاً تأثیر منفی زیادی بر روابط ابوظبی با مسکو نخواهد داشت زیرا او به توانایی دو کشور برای کار بر روی چنین کنترل‌هایی اشاره کرد.

او به الجزیره گفت: «امارات متحده عربی همیشه می‌تواند ترتیبی دهد که این فناوری را از طریق ایران بفروشد که روابط خوبی با روسیه دارد و احتمالاً مشتاق کمک به مسکو برای دور زدن تحریم‌ها خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.