آیا شی و بایدن روابط آمریکا و چین را در نشست اپک بهبود خواهند بخشید؟

0

همزمان با آغاز اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در سانفرانسیسکو، همه نگاه ها به دیدار روسای جمهور شی خواهد بود. جین پینگ و جو بایدن در نقش چین و ایالات متحده تلاش می کنند تا روابط آسیب دیده به دلیل نگرانی های تجاری و امنیتی را تثبیت کنند.

رهبران دو قدرت جهانی روز چهارشنبه برای یک نشست بیش از چهار ساعته در حاشیه این اجلاس دیدار خواهند کرد و با مدیران اجرایی سیلیکون ولی شام خواهند خورد.

افزایش تنش‌ها بین دو کشور – از جمله در مورد تعرفه‌ها، تراشه‌های نیمه‌رسانا، نظارت و نظامی‌سازی فزاینده چین در دریای چین جنوبی – به این معنی است که شرکت‌های آمریکایی به دنبال گسترش یا انتقال مشاغل مستقر در چین خود به مکزیک، آسیای جنوب شرقی هستند. هند و حتی در چند سال گذشته به ایالات متحده بازگشته است.

بایدن و شی از زمان اجلاس سران گروه ۲۰ در بالی در نوامبر ۲۰۲۲ ملاقاتی نداشته اند. اجلاس APEC فرصتی را برای آنها فراهم می کند تا با یکدیگر دیدار کنند “و هیچ یک از طرفین نباید نگران اپتیکی سازگاری بیش از حد با یکدیگر در آغاز نشست باشند. چونگ جا یان، دانشیار دپارتمان علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور گفت: و محل برگزاری جلسه.

چین و ایالات متحده برای دستیابی به توافق در دو زمینه، مواد مخدر و تغییرات آب و هوایی، کار کرده اند. گزارش های رسانه ای می گویند که در این اجلاس، انتظار می رود چین سرکوب فروش فنتانیل به ایالات متحده را اعلام کند و هر دو کشور قصد دارند انرژی های تجدیدپذیر را افزایش دهند.

رانا میتر، استاد ST Lee در روابط ایالات متحده و چین در دانشکده هاروارد کندی، گفت: هدف از طرف ایالات متحده این خواهد بود که “دمای هوا در آسیا و اقیانوسیه را تا حد امکان پایین نگه دارد.” میتر گفت، با جنگ در اوکراین و غزه، ایالات متحده “هیچ تمایلی برای جبهه جنگ سوم ندارد.”
میتر گفت:

برای چین، که امیدوار است اقتصاد کندی را تحریک کند، هدف “رفع محدودیت‌های فناوری است”.

در این ماه، چین گزارش داد که جریان خروجی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از جریان ورودی برای سه ماهه جولای تا سپتامبر فراتر رفته است، این برای اولین بار از سال ۱۹۹۸ است. این تغییر به دلیل محدودیت‌های ایالات متحده در صنعت نیمه‌رسانای چین است، زیرا واشنگتن نگران است که از تراشه‌هایش استفاده شود. برای مقاصد نظامی Nikkei Asia گزارش داد که شرکت های تراشه این سرمایه گذاری ها را به ایالات متحده، هند، مالزی و سنگاپور منتقل کرده اند.

شرکت‌های دیگری مانند اپل به دنبال توسعه در هند بوده‌اند. مکزیک در تولید و ویتنام و کامبوج در تولید تلفن همراه و منسوجات سرمایه گذاری کرده است.

میتر گفت: «در حال حاضر یافتن یک مکان استراحت راحت بین این دو دشوار خواهد بود.

“پیش برای جذب سرمایه”

A large banner outside the APEC venue reading 'Dictator Xi Jinping, your time is up! Free Tibet'. It is being held by several Tibetan students
دانشجویان تبتی به رهبری شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در سانفرانسیسکو قبل از نشست PEC اعتراض کردند [پرونده: Laure Andrillon/AFP]< /figcaption>

مدیرعامل سیلیکون ولی سرمایه گذاران اصلی در چین بوده اند. شریک اپل فاکسکان اکثر تلفن های همراه خود را در جنوب چین تولید می کند و تسلا اولین شرکت خارجی بود که یک تجارت کاملاً متعلق به چین در ساخت اتومبیل داشت.

با این حال، سرکوب دولت چین با مدیران اجرایی فناوری خود و مدیران خارجی، نگرانی‌هایی را در میان شرکت‌های آمریکایی ایجاد کرده است.

«وقتی مدیران خارجی می بینند که سایر مدیران توسط دولت فراخوانده می شوند، نگران می شوند. شان راندولف، مدیر ارشد مؤسسه اقتصادی شورای منطقه خلیج، یک اتاق فکر مستقر در سانفرانسیسکو، گفت: برای تجارت، همه چیز به شفافیت مربوط می شود.

با کاهش سرعت اقتصاد چین، شی به دنبال رفع این نگرانی ها در شام خود با مدیران سیلیکون ولی و جذب سرمایه گذاری های جدید خواهد بود. در حالی که احتمالا دیدار او با بایدن تا حد زیادی پشت درهای بسته باقی می ماند، انتظار می رود که او در شام کاری سخنرانی کند.

چانگ گفت: «شی برای جذب سرمایه گذاری در PRC [جمهوری خلق چین] اقدام خواهد کرد. اما مدیران عامل ممکن است علاقه کمتری به میدان‌ها داشته باشند و بیشتر علاقه‌مند باشند که آیا کارکنانشان بازداشت می‌شوند، دفاترشان مورد حمله قرار می‌گیرد و کتاب‌ها مورد بررسی دقیق‌تری قرار می‌گیرند، آنها باید اطلاعات اختصاصی را تسلیم کنند، حفاظت از مالکیت معنوی کافی وجود دارد و می‌توانند سرمایه‌شان را خارج کنند. PRC در صورت لزوم.”
راندولف گفت:

در گذشته، با رشد سریع اقتصاد چین، منطقه خلیج سانفرانسیسکو دریافت کننده سرمایه گذاری چینی در حوزه املاک و مستغلات و استارت آپ های فناوری بود.

این سرمایه‌گذاری‌ها از سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است، یعنی سالی که شی جینپینگ برای آخرین بار از ایالات متحده بازدید کرد، زیرا دولت چین کنترل‌های سرمایه را اعمال کرد و اخیراً دولت ایالات متحده تحقیقات متعددی را در مورد سرمایه‌گذاری‌های چینی در این کشور آغاز کرد.

راندولف گفت: “سرمایه گذاری های ما در چین اکنون ثابت است و سرمایه گذاری های سرمایه گذاری خطرپذیر کاهش یافته است.”

a person holding a Palestinian flag stands against high rise buildings
تظاهرات کنندگان در سانفرانسیسکو به اجلاس APEC در مورد طیف وسیعی از مسائل اعتراض کردند [پرونده: Jason Henry/AFP]

شی بیش از دو سال است که چین را در طول همه‌گیری کووید-۱۹ ترک نکرده است و از آن زمان تاکنون به اندازه کافی سفر کرده است، از جمله نادیده گرفتن اجلاس G20 امسال در دهلی نو. برای سفر او، چین و ایالات متحده به طور گسترده ای برای دیدار شی بایدن آماده شدند، حتی اگر این دیدار تا همین اواخر نامشخص به نظر می رسید.

پاکسازی سانفرانسیسکو

این اجلاس ویترینی برای شهر سانفرانسیسکو خواهد بود، که اغلب موضوع پوشش رسانه ای برای جمعیت رو به رشد بی خانمان ها و سوء مصرف مواد مخدر است. مقامات شهری هفته‌ها قبل از اجلاس سران، افراد بی‌خانمان را پاکسازی کرده‌اند. UN Plaza، محل زندگی بسیاری از افراد بی خانمان و مصرف کنندگان مواد، قبل از اجلاس پاکسازی شده است.

در چند روز گذشته، گروه‌های موسیقی در آنجا نواختند، و مسابقه رقص و نمایش نور لیزر برگزار شد.

فرناندو پوجالس از انجمن تجارت میانی بازار که به سازماندهی رویدادها کمک کرد، گفت: “امیدواریم در ماه‌های آینده این کار را ادامه دهیم.”

در نزدیکی آن، در خیابان بازار، یک نصب عکس آرشیوی وجود داشت که تاریخ منطقه، از جمله اولین رژه‌های پراید برای راهپیمایی‌های حقوق زنان را جشن می‌گرفت.

این سنت اعتراضات برای نشست سران APEC با وجود تدابیر شدید امنیتی برای این رویداد ادامه یافت.

نیک اواسکو روز یکشنبه به هزاران معترض پیوست که در اعتراض به طیف وسیعی از مسائلی که در این اجلاس مطرح خواهد شد، از جمله حضور مدیران عامل شرکت نفت در مذاکرات درباره تغییرات آب و هوایی، اعتراض کردند. حضور فردیناند مارکوس جونیور رئیس جمهور فیلیپین که تظاهرکنندگان او را به نقض حقوق بشر متهم کردند. و بمباران غزه توسط اسرائیل در میان آنها معترضان تبت آزاد نیز وجود داشتند که تظاهرات آنها می تواند دیدار شی را کاهش دهد.

اواسکو گفت که معترضان قصد داشتند اجلاس را در روز چهارشنبه “تعطیل کنند”.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.