اثرات کاهش نرخ مبهم

0

علی‌رغم اجرای بخشنامه شورای پول و اعتبار به دنبال توافق عمومی وام‌دهندگان برای کاهش نرخ‌های بهره از 20 فوریه، تردیدها در مورد امکان‌سنجی این حرکت وجود دارد.

بانک‌های تجاری اخیراً در اقدامی که مورد استقبال CBI و MCC قرار گرفت، پس از لغو تحریم‌های اقتصادی و بانکی که امیدها به تورم کمتر و رشد بیشتر را تجدید کرد، با کاهش نرخ سپرده موافقت کردند.

بانک ها تصمیم گرفتند نرخ سپرده یک ساله خود را از 20 درصد به 18 درصد کاهش دهند در حالی که نرخ سپرده یک شبه به زیر 10 درصد کاهش یافت.

MCC، عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری پولی کشور، همچنین بانک‌ها را موظف کرد وام‌های معمولی (غیر مشرکه) و وام‌های مشرکه (سرمایه‌گذاری مشترک) را به ترتیب تقریباً ۲۰ و ۲۲ درصد ارائه دهند. شورا در اوایل ماه آوریل سقف نرخ وام را از 27 درصد قبلی به 22 درصد و 24 درصد کاهش داده بود.

به گفته دو اقتصاددانی که در سایت اقتصادنیوز مورد بررسی قرار گرفتند، تحریک تقاضا، کاهش رکود و ارتقای نرخ رشد از دلایل اصلی تلاش بانک مرکزی برای کاهش نرخ‌های بالا بوده است. با این حال، کارایی آن زیر سوال است.

این برنامه قطعاً برای دولت مفید نخواهد بود. هدف آن کاهش هزینه های تولید و تجارت از طریق ارائه پول ارزان تر به بازرگانان و تولیدکنندگان بود. داوود سوری، تحلیلگر، گفت: هدف اصلی بیرون کشیدن صنایع از رکود و کار به عنوان محرک برای اقتصاد است.

پویا جبل عاملی، اقتصاددان، نظری مشابه دارد و می‌گوید کاهش تقاضا نیاز به کاهش نرخ را ایجاب می‌کند که انتظار می‌رود هم تقاضا و هم سرمایه‌گذاری را تقویت کند.

جبل عاملی که همچنین در امور اقتصادی و مالی به Financial Tribune مشاوره می دهد، گفت: «دولت به طور آشکار به تحریک تقاضا برای کالاهای تولیدی و بهبود نرخ رشد امیدوار است.

 شغل ایجاد نخواهد کرد

با این حال، او نسبت به امکان‌سنجی این اقدام محفوظ ماند و گفت که کاهش نرخ بهره لزوما به افزایش تقاضای مصرف‌کننده و نرخ‌های رشد بسیار مورد نیاز کمک نمی‌کند.

او همچنین خوشبینان نسبت به تاثیر مثبت نرخ های پایین تر بر ارقام اشتغال را رد کرد – یکی دیگر از نگرانی های اصلی دولت در تلاش برای گسترش حقوق و دستمزد و یافتن شغل دائمی برای ارتش بیکاران، به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی.

با این وجود، وی اذعان کرد که کاهش نرخ سود برای سیستم بانکی مفید است. بانک‌ها در ترازنامه‌های خود با مشکلات جدی مواجه هستند و نرخ‌های سود بالا وضعیت را بدتر می‌کند. بانک‌ها از تنگنای نقدینگی رنج می‌برند و نرخ‌های بالا بدیهی است که بدهی‌های آنها را افزایش می‌دهد.

وی در توضیح بیشتر گفت: «اگر همه بانک‌ها به توافق (در مورد نرخ‌های بهره پایین‌تر) پایبند باشند، کاهش نرخ‌ها واقعاً برای ترازنامه‌های آنها مفید خواهد بود» که طبق گزارش‌ها زیر بار مهلک دارایی‌های سمی، وام‌های ضعیف و نرخ‌های وام بالا هستند. که اکثر وام گیرندگان قادر به پرداخت آن نیستند و تمایلی به پرداخت آن ندارند.

«با این حال، همه بانک‌ها به این توافقنامه ملزم نیستند زیرا تمایل دارند با بالا نگه داشتن نرخ سپرده‌شان، مشتریان بیشتری را جذب کنند، رقابتی ناعادلانه که دوام قرارداد را تضعیف می‌کند.»

وی افزود: اگر تصمیم کاهش نرخ بهره تا سال مالی آینده (از 29 اسفندماه) به تعویق می افتاد، می توانست موثرتر باشد و دولت به طور واقع بینانه انتظار افزایش تقاضا و رشد اقتصادی را داشته باشد. فصل تعطیلات که آخرین روزهای سال خروجی را که پیش از نوروز است – سال نو ایرانی را نشان می‌دهد.

مصوبه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ‌های وام‌دهی، در واقع امیدها به بازار برای تعیین نرخ سپرده و وام را از بین برده است. برخی از تحلیلگران، از جمله عباس موسویان، رئیس شورای فقهی CBI، استدلال کرده اند که MCC نباید نقشی در تعیین نرخ ها داشته باشد. با این حال، برخی دیگر اصرار دارند که با توجه به شرایط وخیم اقتصاد، بازار نباید حرف آخر را در تعیین یا تصمیم‌گیری نرخ سپرده/وام‌دهی داشته باشد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.