از سرگیری روابط پاک بانک

0

عابد قمر، سخنگوی ارشد SBP روز دوشنبه گفت که بانک دولتی پاکستان (SBP) به زودی به بانک های پاکستانی اجازه می دهد تا روابط خود را با همتایان ایرانی خود از سر بگیرند. وی خاطرنشان کرد که SBP به زودی دستورالعملی را برای بانک ها در رابطه با روابط آنها با ایران صادر خواهد کرد که معاملات با ایران را امکان پذیر می کند.

پاکستان در اوایل ماه فوریه تحریم های ایران را لغو کرد. تحریم های غرب علیه ایران بر روابط اقتصادی این کشور با پاکستان تأثیر منفی گذاشت. حجم تجارت دوجانبه به ۴۳۱.۷۶ میلیون دلار در سال ۱۱-۲۰۱۰ از ۱.۳۲ میلیارد دلار در سال ۰۹-۲۰۰۸ کاهش یافت، علیرغم این واقعیت که هر دو کشور یک توافق تجاری ترجیحی دارند. جامعه تجاری منافع اقتصادی را برای ایران و پاکستان در رژیم پس از تحریم می بیند.

از سرگیری روابط بانکی واردکنندگان داخلی را قادر می سازد تا اعتبار اسنادی را باز کنند. مقامات اداره توسعه تجارت پاکستان (TDAP) امیدوارند که صادرات پاکستان به ایران با کاهش تحریم ها افزایش یابد.

آنها گفتند ایران دومین واردکننده برنج جهان و بزرگترین واردکننده برنج باسماتی است. ایران بزرگترین مصرف کننده برنج معطر پاکستان بود زیرا ۶۵ درصد از صادرات برنج باسماتی پاکستان را مصرف می کرد.

یکی از مقامات TDAP گفت: «با این حال، پس از تحریم‌های اقتصادی سخت، پاکستان این بازار را به هند از دست داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.