استاندار یزد: رویدادهای فرهنگی و هنری فاخر در استان حمایت می شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، مهران فاطمی پنجشنبه شب در آیین افتتاحیه چهلمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر که به میزبانی استان یزد و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، افزود: با توجه به اینکه یکی از دغدغه های هر روز ما، نوجوانان و جوانان با استعداد هستند، مطمئناَ برگزاری رخدادهای مانند جشنواره فجر با استقبال آنان مواجه می شود.

وی با  قدردانی از دست اندرکاران جشنواره بین المللی تئاتر فجر تصریح کرد: این رویداد مهم فرهنگی که وارد چهلمین سال خود شده، جشنواره ای بالغ، رشید و معتبر بشمار می آید که هرساله میزبان کارهای فاخر و ماندگاری است. 

استاندار یزد با بیان حضور سه اثر از هنرمندان یزدی در بخش رقابتی و غیررقابتی این جشنواره،گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر نمادی از هنر آفرینی هنرمندان کشور است تا اندیشه های زیبا را انعکاس دهد و به زیباترین وجه ممکن انتقاد کند. 

وی با بیان اینکه هنر پاک بستر رشد فرزندان جامعه را فراهم می کند، خاطرنشان کرد: هنر نمایش بخاطر مشخصه های اصیل هنری اش از جمله زنده بودن و ارتباط مستقیم با مخاطب یکی از بهترین گزینه ها برای این مهم است.

 فاطمی اضافه کرد: تکرار رویدادهای بین المللی مثل این جشنواره، یک فرصت زرین و مغتنم است تا ظرفیت های قدیمی خاص بوم های مختلف در تعامل با هنرمندان، اتفاقات ویژه و خاص را خلق ‌کنند لذا امیدوارم با تکرار اینگونه جشنواره ها، هنرِ فاخرِ متعهد وارد متن زندگی مردم شود.

وی استان یزد را دیار آمیختگی هنر و بندگی با کار، زندگی و آداب و رسوم مردم دانست و اظهار کرد: از گنجینه بزرگ معماری ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو گرفته تا تار و پود ترمه و دارایی و زیلو و گلیم و جاجیم، از گره های مشبک در نخل عزای سیدالشهدا گرفته تا شیشه کاری پنج دری های اُرسی همه و همه، عرصه هنر مردمان این دیار است. 

وی با اشاره به پیشینه تاریخی یزد در پرورش نخبگان و مشاهیر علم، هنر و ادب خاطرنشان کرد: یزد دیار پرورش هنرمندان برجسته ای همچون شادروان استاد محمود مشروطه و استاد روح الله مفیدی و عرصه رویش کارگردانان و بازیگران نام آشنایی است که آثار ارزشمندی از خود در تئاتر و سینما به جا گذاشته اند.

فاطمی  تصریح کرد: نقالی ها، معرکه گیری ها، تعزیه ها و حتی تخت حوضی ها و سایه بازی ها همه جایگاه ویژه ای در سبد زندگی مردم این دیار داشته، تا به گونه ای هوشمندانه محرومیت خود از طراوت طبیعت را جبران کنند و روحیه خود را در برابر سختی طبیعت خشن، تازه نگه دارند.
آیین گشایش چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجر با حضور ورزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان این وزارتخانه و استان یزد در شهرستان مهریز به صورت رسمی آغاز شد.

استاندار یزد: رویدادهای فرهنگی و هنری فاخر در استان حمایت می شود