تیم اقتصادی دولت باید بابرنامه‌تر عمل کند/ صِرف روحیه جهادی کافی نیست

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی‌موثقی در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه ۱۵ بهمن‌ماه، اظهار کرد: مردم در انقلاب اسلامی، انگیزه‌های مختلفی علیه رژیم پهلوی داشتند و فساد گسترده و سیستماتیک در رژیم پهلوی وجود داشت.

شعبانی تصریح کرد: جوانان خاطرات صد سال اخیر را مطالعه کنند و ببینند در سال‌هایی که پهلوی در این کشور حکومت می‌کرد ما چه وضعیتی داشتیم! اگر کسی طرفدار پهلوی است خاطرات آن دوران را مطالعه کند می‌بیند که بر سر این ملت چه گذشته است.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی قیام مردم علیه پهلوی، ضدیت با اسلام بود، توضیح داد: ملت احساس کردند رژیم پهلوی ضد دینی و ضد اسلام است به همین دلیل علیه آن‌ها قیام کردند.

امام جمعه همدان، ادامه داد: رضا شاه اوایل که قدرتی نداشت یک چهره مذهبی از خود نشان داد اما آیت‌الله مدرس می‌دانست رضاشاه علقه مذهبی ندارد و وقتی سلطنتش تقویت شد، جریان کشف حجاب را مطرح کرد. روشنفکری ضد دین و مذهبی را ترویج و حوزه علمیه را محدود کرد. وزیر معارف دینی علی اکبر حکمت بود که به دنبال کشف حجاب بود.

شعبانی خاطرنشان کرد: سال ۱۳۱۶ وزارت داخله اطلاعیه داد که از روضه ‌خوانی در محرم جلوگیری شود و مطربین را در خیابان راه انداختند. طبق اسناد به دست آمده آن‌ها برای زدودن خرافت از ذهن مردم و ترویج زندگی غربی می‌خواستند از عزاداری محرم جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه تفکر رضاشاه در پسرش هم وجود داشت، مطرح کرد: از سال ۲۰ تا ۵۷ نوع نگاه به مسائل اخلاقی در جامعه به صورتی بود که امام در سال ۴۲ فریاد زد که اسلام در خطر است. مادر فرح در خاطراتش نوشته شاه به دنبال تقویت بهاییت و تضعیف اسلام بود. 

نماینده ولی فقیه در استان همدان، اظهار کرد: امام وقتی آمد مسئله توجه به عبودیت را مطرح کردند و ما الان؛ صدها حافظ قرآن، ۷۵۰ مرکز دارالقرآن، سه هزار موسسه قرآنی و ۴۰۰ کرسی قرآنی داریم.

شعبانی ادامه داد: رسانه‌های ما از سالم‌ترین‌ها است، صداوسیمای شاه و سینمای شاه جز فحشا چیزی نداشت و یک مذهبی نمی‌توانست تلویزیون در خانه داشته باشد.

وی با انتقاد از صداوسیما، تصریح کرد: صداوسیما باید دانشگاه باشد و گله‌مندی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

امام جمعه همدان، خاطرنشان کرد: برگزاری نماز جمعه در ۹۰۰ قسمت کشور، حج دانشجویی، حج دانش‌آموزی، اعتکاف و اربعین، از برکات جمهوری اسلامی است.

شعبانی با اشاره به هجمه‌هایی که به انقلاب وارد می‌شود، توضیح داد: در همان دوران که هجمه‌های رسانه‌ای و فضای مجازی وجود نداشت، فحشا و فساد جوانان را در بر گرفته بود و اگر الان هم پهلوی میماند که دیگر چیزی از اسلام باقی نمانده بود.

وی با بیان اینکه خلوص امام و همراهی جوانان اسلام را نگه داشت که این به معنای نفی مشکلات نیست، گفت: آمار اقتصادی در دهه ۹۰ رضایتمند نیست و راه حل رفع مشکلات اقتصادی این است که در کنار هم باشیم. دلیل اینکه ما در عرصه نظامی پیشرفت کردیم اما در خودروسازی مشکل داریم این است که در عرصه نظامی روی پای خودمان ایستادیم و منتظر کشورهای دیگر نشدیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور، بیان کرد: دولت توجه کند که دچار مشکلات دولت‌های گذشته نشود و به این منظور باید تیم اقتصادی دولت منسجم‌تر، قاطعانه تر و با برنامه‌تر عمل کنند و به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توجه شود.

شعبانی با بیان اینکه صرف روحیه جهادی برای رئیس جمهور کافی نیست، توضیح داد: بدنه دولت باید همراه شود و اگر همراهی نکنند کار پیش نمی‌رود.

تیم اقتصادی دولت باید بابرنامه‌تر عمل کند/ صِرف روحیه جهادی کافی نیست