افزایش نرخ طلا در ایران با کاهش نرخ تقویت شد

0

گویی رالی اخیر طلا چندان غافلگیرکننده نبود، اما این فلز گرانبها در بازار تهران به قدرت خود ادامه داد – این بار با تصمیم بانک مرکزی ایران برای سخت‌تر شدن اجرای کاهش نرخ بهره تقویت شد.  

با پایین آمدن نرخ سپرده از بالاترین سطح تاریخی خود، سرمایه گذاران از یکی از امن ترین پناهگاه های خود، یعنی سپرده های بانکی محروم می شوند و تمایل دوباره ای به فلز درخشان نشان می دهند.

با این حال، این تأثیر کمتر از حد انتظار بوده است، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز تمایلی به ترک بازار پولی باثبات برای بازارهای بی‌ثبات دیگر ندارند و وام دهندگان روش‌های نوآورانه‌ای را برای دور زدن فرمان CBI ارائه می‌کنند.

قائم مقام اتحادیه طلا و جواهر تهران تایید کرد که حجم تقاضا برای این فلز ارزشمند افزایش یافته است.

آیت محمدولی همچنین به خبرنگار ایرنا گفت: باید توجه داشت که بخشی از این تقاضا به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و تمایل مردم به تبدیل پس اندازهای خود به طلا است.

نزدیک به دو هفته پیش، CBI اعلام کرد که از ۲ سپتامبر، همه بانک‌ها و موسسات اعتباری باید از ارائه سود سپرده‌های بالاتر از ۱۵ درصد خودداری کنند و سود سپرده‌های کوتاه‌مدت خود را ۱۰ درصد کنند.

در آستانه تاریخ اجرا، بانک‌ها با دعوت از مشتریان برای تمدید قراردادهای خود قبل از اجرای این مصوبه تلاش کردند تا بیشترین میزان سپرده ممکن را جذب کنند و در نتیجه تأثیر واقعی کاهش نرخ‌ها را حداقل یک سال دیگر به تعویق انداختند.

اما در غیاب بازار سرمایه توسعه یافته، برخی تصمیم گرفتند دیگر نرخ پایین سپرده را جذاب نمی دانند و پول خود را به بازارهای موازی دیگر مانند بازار طلا و سکه که گزینه های محبوب بعدی هستند، همراه با بازار ارز منتقل کردند. برای بسیاری از ایرانیان.

سکه طلای بهار آزادی روز شنبه با ۲۵۰ هزار ریال معادل ۲.۰۷ درصد افزایش به ۱۲ میلیون و ۳۲۰ هزار ریال (۳۲۰ دلار) رسید. سکه طلای امامی با قیمت ۱۲۵۳۸۰۰۰ ریال (۳۲۵.۶ دلار) معامله شد که نسبت به بسته شدن روز پنجشنبه ۲۷۵۰۰۰ ریال معادل ۲.۲۴ درصد افزایش داشت.

به گزارش روز یکشنبه وب سایت TGJU، بهار آزادی ۱۰,۰۰۰ ریال دیگر افزایش یافت و به قیمت ۱۲,۴۳۰,۰۰۰ ریال (۳۲۲.۸ دلار) مبادله شد در حالی که امامی با قیمت ۱۲,۶۹۴,۰۰۰ ریال (۳۲۹.۷ دلار) معامله شد تا رکوردی چند ساله به ثبت برساند.

اما همانطور که محمدولی می گوید، روند صعودی طلا موقتی است و می افزاید: برخی از عوامل تاثیرگذار در بازارهای جهانی مانند افزایش بدهی های خارجی دولت آمریکا و افزایش بیکاری در آمریکا بر قیمت طلا تاثیر گذاشته است که آن را به سمت بالا سوق داده است. ۱,۳۲۵ دلار.

وی از دیگر اثرات روانی تاثیرگذار بر بازار طلا به تقاضای فصلی سکه طلا به مناسبت عید سعید قربان و نزدیک شدن به عید غدیر خم اشاره کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.