اقتصاد شماره 1 تمرکز دولت

0

بلومبرگ در تحلیل خود از صحنه پس از انتخابات گزارش داد

رئیس جمهور حسن روحانی و متحدانش در مجلس جدید ایران، هدف خود را برای بازسازی اقتصاد معطوف خواهند کرد.

با توجه به اینکه بهبود اقتصادی در گرو سرمایه گذاری خارجی است، دولت روحانی به دنبال تصویب قوانینی است که شرکت های نفتی بین المللی را جذب کرده و تجارت در ایران را برای خارجی ها آسان تر کند.

 انتخابات بعدی ریاست جمهوری

روحانی پس از حصول یک توافق هسته‌ای تاریخی با قدرت‌های جهانی که مجموعه‌ای از تحریم‌ها را لغو کرد، اکنون به دنبال آن است که کودتای دیپلماتیک خود را قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، زمانی که ممکن است به‌دنبال دور دوم ریاست‌جمهوری شود، به منافع ایرانیان تبدیل کند.

روحانی با ارائه برنامه توسعه پنج ساله به مجلس در حال خروج در دی ماه، گفت که دولت سالانه 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری را برای تقویت رشد و ایجاد اشتغال هدف گذاری کرده است.

کلید این امر ارتقاء زیرساخت های نفتی و سرمایه گذاری در اکتشاف برای افزایش تولید نفت و گاز خواهد بود. برای دستیابی به آن، وزارت نفت قراردادهای جدیدی ابداع کرده است که هزینه های پرداختی به شرکت های بین المللی را با تغییرات قیمت نفت مرتبط می کند. برخی از سیاستمداران محافظه کار قول داده اند که با این طرح مخالفت کنند و گفته اند که این به معنای هدر دادن ثروت ملی است.

الی گرانمایه، کارشناس سیاست خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای روابط خارجی اروپا در لندن، گفت: «بسته‌های جذاب‌تر برای شرکت‌های خارجی می‌تواند باعث ایجاد برخی مسائل با تفاسیر قانون اساسی شود که ممکن است در پارلمان چالش‌هایی ایجاد کند».

نتایج منتشر شده توسط رسانه های داخلی نشان می دهد که در حالی که هیچ یک از جناح های اصلی ایران اکثریت قاطع را نداشتند، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به بهترین نمایش خود در انتخابات پارلمانی در بیش از یک دهه گذشته می رسیدند، زمانی که متحدان محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، اکثریت را در 290 داشتند. -عضو مجلس.

 مشکلات اقتصادی

محمود احمدی‌نژاد، شهردار سابق تهران، جانشین خاتمی شد که دوران حکومتش با تورم شدید و مشکلات اقتصادی همراه بود، زیرا جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های بین‌المللی که برنامه هسته‌ای‌اش را هدف قرار می‌داد، دچار مشکل شد. بنابراین زمانی که نتایج اولیه روز یکشنبه نشان داد که متحدان روحانی کنترل 30 کرسی پایتخت را در دست دارند، اصلاح طلبان و اعتدالیون وقت خود را برای جشن گرفتن تلف نکردند.

روزنامه اصلاح طلب آفتاب روز یکشنبه در تیتری در صفحه اول خود از «نسیم نرم پیروزی» خبر داد.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور سابق و از متحدان روحانی در توییتر نوشت: «هیچ‌کس نمی‌تواند در مقابل خواست اکثریت مقاومت کند و هرکسی که مردم ناخواسته هستند باید کنار برود».

 هیئت روحانی

فهرستی به ریاست روحانی و رفسنجانی نیز در رای گیری جداگانه برای مجلس خبرگان رهبری، یک نهاد عالی روحانی که پس از خالی شدن جایگاه، وظیفه انتخاب رهبر را دارد، پیشی گرفت.

بر اساس شمارش اولیه آرا، روحانیون معروف محافظه کار محمدتقی مصباح یزدی و محمد یزدی کرسی های خود را از دست دادند. هر دو مخالف اصلاحات هستند.

در کنار هم، دو انتخابات روز جمعه می توانند نقش مهمی در شکل دادن به جهت گیری کشور داشته باشند، در میان اختلافات عمیق ایدئولوژیک بر سر عقل باز شدن در برابر جامعه بین المللی.

گرانمایه گفت: «شخصیت‌هایی مانند رهبران کلیدی بلوک اصلاح‌طلب که اکنون در مجلس قدرت بیشتری پیدا کرده‌اند، می‌توانند روحانی را به سمت دستور کار اصلاحی سوق دهند که لزوماً اولویت دولت نیست.

 استکبار جهانی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای روز یکشنبه گفتند سیاستمداران ایرانی باید در تعاملات خود با قدرت‌های جهانی محتاط باشند.

وی گفت: “پیشرفت به معنای حل شدن در استکبار جهانی نیست”، اصطلاحی که به آمریکا اشاره دارد.

او گفت که پارلمان “مسئولیت های سنگینی در این زمینه خواهد داشت.”

وزن سیاسی روحانی به پیشبرد اولویت شماره یک او کمک کرد – امضای توافق هسته ای با ایالات متحده و پنج قدرت جهانی دیگر طی بیش از دو سال گفتگو.

سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی، گفت: «این موضوع برای آینده ریاست جمهوری او کلیدی است.

وی افزود: روحانی «کارهای زیادی را انجام داده که در ابتدا غیرممکن به نظر می‌رسیدند».

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.