آمریکا امسال به یک واردکننده بزرگ نفت تبدیل می‌شود

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از اویل پرایس، آژانس اطلاعات انرژی آمریکا شب گذشته اعلام کرد: افزایش واردات نفت توسط آمریکا باعث خواهد شد که این شرکت همانند سال 2021 به یک واردکننده صرف نفت تبدیل شود.این در حالی است که در سال 2020 آمریکا یکی از صادرکنندگان بزرگ نفت در جهان به شمار می‌رفت.

درواقع امسال میزان واردات نفت و فرآورده‌های نفتی به آمریکا از صادرات این محصولات بیشتر خواهد شد.

اگر بخواهیم به طور دقیق بیان کنیم آمریکا در سپتامبر سال 2019 بود که میزان صادرات نفتش از میزان واردات پیشی گرفت و برای نخستین بار از سال 1973 تا آن زمان به یک صادرکننده نفت تبدیل شد.

دلیل آنکه سال 2020 هم برای صنعت نفت آمریکا خوب بود این است که به خاطر شیوع ویروس کرونا تقاضای نفت در بازار جهانی سقوط کرد و متعاقبا شاهد افت شدید قیمت این حامل انرژی در بازار بودیم. این مسأله باعث شد تا کشورهای صادرکننده نفت خیلی حضور فعالی در بازار نداشته و آمریکا بتواند تا آن جایی که می‌تواند نفت راهی بازار کند.

آژانس اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید: البته در سال 2020 اختلاف بین صادرات و واردات نفت آمریکا به کمترین میزان در 35 سال قبل از آن کاهش یافت. در سال 2021 اما واردات نفت آمریکا 19 درصد رشد کرد و این کشور به طور متوسط افزایش یافت و به 3.2 میلیون بشکه در روز رسید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


آمریکا امسال به یک واردکننده بزرگ نفت تبدیل می‌شود