طلا در هفته گذشته 2.5 درصد ارزان شد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، با تقویت انتظارات برای افزایش نرخ بهره آمریکا که ارزش دلار را بالا برد و به بالاترین رقم در چند سال گذشته رساند، قیمت طلا در آخرین روز کاری بازارهای جهانی کاهش یافت و بدترین عملکرد هفتگی از اواخر ماه نوامبر را ثبت کرد.

بازارها با قیمت 1791.53 دلار در هر اونس بسته شد. طلا در ساعات اولیه معاملات به کمترین قیمت 6 هفته گذشته برابر با 1779.20 دلار هم رسیده بود. این فلز گرانبها طی هفته گذشته حدود 2.5 درصد از ارزش خود را از دست داد.

پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا طرح های خود برای پایان دادن به خرید اوراق قرضه در دوره کرونا را تایید کرد و از افزایش نرخ بهره در ماه مارس خبر داد، قیمت ها بیش از 3 درصد کاهش یافت.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار گفت: « شرایط کنونی بازار برای طلا بسیار زیان آور بوده است. سرمایه گذاران در حال بررسی مجدد انتظارات فدرال رزرو هستند.»

افزایش نرخ بهره، هزینه های نگهداری طلا به عنوان دارایی بدون بهره را بالا می برد.

انتظار برای افزایش نرخ بهره، سبب شد دلار بیشترین افزایش هفتگی در 7 ماه گذشته را ثبت کند و این امر قیمت طلا را برای مالکان ارزهای دیگر بالا برد.

شورای جهانی طلا پیش بینی می‌کند، تقاضا برای جواهر، شمش‌های کوچک و سکه همچنان در 2022 قوی بماند و بانک‌های مرکزی به خرید طلا ادامه دهند، اما با سرعتی کمتر از سال 2021 خواهد بود.

 


طلا در هفته گذشته 2.5 درصد ارزان شد