انعقاد قرارداد تسهیلات‌ برای ۳۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن‌

0

سیدمحسن فاضلیان امروز امروز در حاشیه مراسم تقدیر از یاوران اشتغال و خودکفایی در محل بانک سپه و تقدیر از مدیران عامل بانک‌ها، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: از ابتدای شروع طرح نهضت ملی مسکن تا امروز ۳۰۰ هزار واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات مسکن با بانک مسکن انعقاد قرارداد کرده‌اند که بانک مسکن هم باید ۱۰۳ هزار میلیارد تومان پرداخت کند و تا کنون از این مبلغ ۵۵ هزار میلیارد تومان به عنوان سهم بانک مسکن به این تسهیلات پرداخت شده است.

معاون اعتبارات بانک مسکن همچنین گفت: بعد از افزایش سقف وام مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان که توسط شورای پول و اعتبار انجام و از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد، حجم قراردادهای انعقادی با بانک مسکن به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. تکلیف بانک مسکن در سال اول و دوم نهضت ملی مسکن ۱۴۴ هزار میلیارد تومان بود که کاملا پوشش داده شده و حتی بیش از تعهدات خود در قانون عملیاتی کردیم.

فاضلیان اظهار داشت: در سال سوم نهضت ملی یعنی سال ۱۴۰۳ در مجموع ۱۱۵ هزار میلیارد تومان و در جمع سه سال نهضت ملی ۲۶۰ هزار میلیارد تومان به بانک مسکن ابلاغ شده که امیدواریم با حمایت همه‌جانبه ارکان سیاست‌گذار در حمایت از مسکن این تکالیف به خوبی انجام شود.

وی گفت: از ابتدای نهضت ملی مسکن تا امروز ۳۰۰ هزار واحد مسکونی به انعقاد قرارداد منجر شده که در قالب نهضت ملی مسکن و در مناطق شهری بوده است.

عضو هیأت مدیره بانک مسکن در مورد مسکن روستایی اظهار داشت: علاوه بر مسکن شهری بنیاد مسکن هم ساخت مسکن روستایی را دنبال می‌کند و تکلیف قانون‌گذار هر سال اعداد مختلفی است تا کنون بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد تسهیلات مسکن روستایی را پرداخت کرده‌ایم.

فاضلیان در مورد اینکه برای تسهیل خرید مسکن جوانان چه گام‌های دیگری باید برداشته شود؟ گفت: در شرایطی که با انباشت تقاضای مسکن مواجه هستیم سیاست همه‌جانبه حمایت از تولید عرضه مسکن باید در دستور کار قرار گیرد در این زمینه اولاً شناسایی متقاضیان مؤثر مسکن ثانیاً تأمین نهاده‌های اصلی در تولید مسکن که عبارت از زمین است در دستور کار قرار گیرد نکته بعدی تأمین نهاده‌های تولید مسکن است که همه موارد آن در داخل کشور تهیه می‌شود و باید مصالح ساختمانی با کمترین هزینه در اختیار تولیدکنندگان مسکن قرار گیرد. مسأله بعدی سیستم بانکی در قانون جهش مسکن فعال‌تر شود.

وی در مورد اینکه در حال حاضر سهم آورده مردم از تسهیلات مسکن چه میزان است؟ گفت: در شرایطی که وام مسکن ۵۵۰میلیون تومان شده سهم مردم در یک واحد ۱۰۰ مترمربعی به شکل ناخالص ۵۰ درصد و سهم بانک نیز ۵۰ درصد است و بانک مسکن همه این اعتبارات را برای تولید مسکن تأمین کرده است.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.