اولین ماموریت تجاری نیوزلند به ایران در ۱۲ سال.

0

وزیر بازرگانی نیوزیلند، تاد مک‌کلی، اولین مأموریت تجاری این کشور در ۱۲ سال گذشته را در روز جمعه برای احیای صادرات پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، رهبری کرد.

به گزارش شینهوا، مک‌کلی در بیانیه‌ای از دفترش گفت: «فرصت عظیمی برای ایران و نیوزلند وجود دارد تا با یکدیگر همکاری کنند تا تجارت دو طرفه را تقویت کنند».

ایران و نیوزلند روابط تجاری دیرینه ای داشتند که به سال ۱۹۷۵ باز می گردد، زمانی که نیوزلند سفارت خود را در تهران تأسیس کرد، اولین سفارت آن در خاورمیانه.

به گفته نیوزیلند هرالد، ایران پنجمین بازار صادراتی نیوزلند در دهه ۱۹۸۰ بود، اما تحریم‌های هسته‌ای باعث کاهش تجارت شد.

ایران در سال گذشته (اسفند ۹۵-۱۳۹۴) به ارزش ۲.۶ میلیون دلار کالا به نیوزلند صادر کرده است که نسبت به سال قبل ۱۴ درصد افزایش داشته است در حالی که واردات ۴۹ میلیون دلاری ۵۰ درصد افزایش یافته است. گزارش شد.

آخرین آمار ایریکا از تجارت دوجانبه نشان می دهد که ایران طی هفت ماهه منتهی به ۲۱ اکتبر ۱۵۷۵ تن کالای غیرنفتی به ارزش ۱.۵ میلیون دلار به نیوزیلند صادر کرده است که حاکی از افزایش ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است که عمده صادرات آن محصولات پتروشیمی، خرما است. فرش، پسته و آب میوه.

واردات ۱۷۰۰۰ تن کالا به ارزش ۶۷ میلیون درصد در این مدت افزایش ۲ برابری داشته است. کره، پشم، شیرخشک، ماهی، قطعات صنعتی، قطعات خودرو و ماشین آلات عمده‌ترین کالاهای وارداتی بودند.

مک‌کلی که رهبری هیئتی متشکل از ۱۸ تجارت نیوزیلندی را بر عهده دارد، گفت: «ایران به‌طور سنتی بازار بسیار مهمی برای گوشت و کره گوسفند ما بوده است، با این حال صادرات طی چند سال کاهش یافته است.

از زمان لغو تحریم‌های سازمان ملل، اکنون فرصت‌های تازه‌ای برای برقراری مجدد این تجارت و همچنین فرصت‌های جدید در بخش‌های آموزش، ساخت‌وساز، غذا و نوشیدنی، انرژی، جنگل‌داری، تولید تخصصی و خدمات وجود دارد.

نیوزلند رسما تحریم های سازمان ملل علیه ایران را در فوریه لغو کرد. در ماه مارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به عنوان بخشی از سفر آسیا-اقیانوسیه به نیوزیلند سفر کرد تا بازرگانان بین المللی را به سرمایه گذاری و تجارت مجدد در ایران تشویق کند.

در آن زمان ظریف گفته بود صادرات سنتی مانند لبنیات و گوشت مهم است اما ایران نیز به فناوری نیوزلند علاقه مند است.

مک‌کلی گفت ظریف گفته است که ایران یک فرصت یک میلیارد دلاری برای نیوزیلند فراهم کرده است.

مک‌کلی گفت: «این مأموریت اولین گام مهمی برای ارائه این فرصت هیجان‌انگیز خواهد بود.

دیوید کلارک، سخنگوی تجارت کارگری نیز این ماموریت را همراهی می کند. مک‌کلی گفت که از کلارک دعوت کرده است «به نفع ترویج یک رویکرد دو حزبی در تجارت، که برای رونق نیوزلند حیاتی است».

این به دنبال گسست دو حزبی طولانی مدت در تجارت است، زمانی که حزب کارگر تصمیم گرفت با شراکت ترانس پاسیفیک مخالفت کند.

۱۸ شرکتی که در این سفر به ایران به مک‌کلی ملحق می‌شوند عبارتند از: NIG Nutritionals، Tait Communications، Enatel Limited، Sealord، Silver Fern Farms، Westland Milk Products، Fonterra، FrameCAD، Flight Coffee، Switchfloat، University of Canterbury، University of Auckland، ANZCO، دانشگاه فناوری اوکلند، پاسیفیک هلمتز، Pelco NZ، انجمن بانکداران NZ و Pultron Composites.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.