ایالات متحده از تسلا به دلیل سوء استفاده نژادی فراگیر علیه کارگران سیاه پوست شکایت کرد

0

این شکایت به دنبال خسارات نامشخص، غرامت و دستوری است که تسلا نژادپرستی را در کارخانه خود در کالیفرنیا مهار کند.

<. /div>

یک آژانس دولتی ضد تبعیض در ایالات متحده در حال اقدام قانونی علیه تسلا ایلان ماسک و متهم کردن این شرکت است. اجازه دادن به “آزار و اذیت نژادی فراگیر” کارگران سیاه پوست در کارخانه خودروسازی در کالیفرنیا، و اقدام تلافی جویانه علیه کسانی که شکایت کردند.

کمیسیون فرصت‌های شغلی برابر، یک نهاد فدرال، گفت که کارگران سیاه‌پوست حداقل از سال ۲۰۱۵ به‌طور معمول کلیشه‌ها، توهین‌های نژادی و خصومت را تحمل کرده‌اند.

اقدام دادگاه، که به دنبال شکست میانجیگری انجام می‌شود، اتهامات فدرال را به ادعاهای تبعیض که قبلاً توسط ایالت کالیفرنیا، شکایت های قانونی توسط کارمندان انفرادی تسلا، و یک دعوای دسته جمعی شامل حدود ۲۴۰ کارگر.

در این دادخواست آمده است که شرکت خودروهای الکتریکی “کارمندان سیاه پوست را در تاسیسات تولیدی خود در فرمونت، کالیفرنیا … در معرض آزار و اذیت نژادی شدید یا فراگیر قرار داده و به دلیل نژادشان یک محیط کاری خصمانه ایجاد کرده و حفظ کرده است.”

کمیسیون گفت: “رفتار نادرست نژادی مکرر، مداوم، نامناسب، ناخوشایند بود و در تمام شیفت‌ها، ادارات و سمت‌ها رخ داد.

در این کت و شلوار نوشته شده بود که دیوارهای کارخانه دارای گرافیتی است که شامل صلیب شکسته، طناب‌ها و تهدید می‌شد و برخی از آن‌ها ظاهراً روی خودروهایی که از خط تولید خارج می‌شدند.

کمیسیون گفت که کارگران سیاه‌پوست به طور معمول توهین‌های نژادپرستانه از جمله انواع «کلمه N» و «میمون» و «پسر» را تحمل می‌کنند.

به گفته کمیسیون، “لغزها به طور معمول و آشکار در مناطق پرتردد و در مراکز کارگری استفاده می‌شد.”

تسلا سال گذشته اعلام کرد که EEOC به طور رسمی نگرانی‌های خود را در مورد وضعیت کارخانه مطرح کرده است.

در موارد دیگر، شرکت گفته است که تبعیض را تحمل نمی کند و شکایات کارگران را جدی می گیرد.

هیچ پاسخی فوری از سوی تسلا یا ماسک در مورد اقدام EEOC وجود نداشت.

طبق اسناد قانونی، ناظران و مدیران تسلا شاهد آزارهای نژادی بودند اما مداخله نکردند و تسلا اقدامات لازم را برای رسیدگی به این تخلف انجام نداد.

در این دادخواست آمده است که کارگران سیاه‌پوست تسلا که از رفتار نژادپرستانه شکایت داشتند، متوجه شدند که به وظایف یا شیفت‌های نامطلوب، به ناحق نوشته شده یا حتی اخراج شده‌اند.

اسناد دادگاه به نقل از یکی از کارگران سیاه‌پوست تسلا می‌گویند: «پس از ابراز ناراحتی‌ام، شروع کردم به نوشتن برای هر چیز کوچکی که قبلاً قابل قبول بود – مانند گوش دادن به موسیقی در حین کار».

این شکایت به دنبال خسارات نامشخص همراه با غرامت برای کارگران سیاهپوست متخلف و دستوری است که تسلا نژادپرستی در کارخانه را مهار کند.

کالیفرنیا سال گذشته از تسلا از طریق وزارت اشتغال و مسکن منصفانه، که قوانین حقوق مدنی ایالت را اجرا می کند و مشابه EEOC است، شکایت کرد و گفت که صدها شکایت از کارگران دریافت کرده است.

تسلا در آن زمان بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت که با “هر گونه تبعیض و آزار و اذیت” مخالف است و متعهد به ارائه “محل کاری امن، محترمانه، منصفانه و فراگیر” است.

به طور جداگانه، تعدادی از کارگران زن تسلا در سال ۲۰۲۱ به اتهام آزار و اذیت جنسی در کارخانه فرمونت شکایت کردند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.