ایران ایر: قرارداد بوئینگ از خروج آمریکا از برجام در امان است

0

ایران ایر گفت اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد از توافق هسته ای ایران خارج شود، توافقی که با هواپیماساز آمریکایی بوئینگ امضا کرده است، تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

مجوزهای اوفک [دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا] برای هواپیماهای [بوئینگ] ایران ایر صادر شده است. فرزانه شرفبافی، مدیرعامل ایران ایر، روز پنجشنبه در مصاحبه کوتاهی با فایننشال تریبون گفت: اگر ایالات متحده از برجام خارج شود، این موضوع بر مجوزهای OFAC تأثیری نخواهد داشت… این تأثیری بر قرارداد بوئینگ با ما نخواهد داشت.

این بیانیه پس از نشست خبری مشترک با مدیران ATR پس از فرود دو هواپیمای ساخت این شرکت فرانسوی-ایتالیایی در فرودگاه مهرآباد تهران صادر شد.

ATR چهار هواپیمای دیگر را در ماه مه به ایران ایر تحویل داده بود که اولین سری از سفارش 20 فروند از مدل ATR 72-600 این شرکت اروپایی توربوپراپ بود.

ایران ایر همچنین برای خرید 180 فروند هواپیما با بوئینگ و ایرباس قرارداد امضا کرده است. ایرباس سه هواپیما تحویل داده است، اما اولین تحویل بوئینگ برای آوریل 2018 برنامه ریزی شده است.

این دستورات پس از آن صادر شد که تهران و قدرت های جهانی در سال 2015 یک توافق مهم را برای حل و فصل برنامه هسته ای مورد مناقشه ایران امضا کردند. اکثر تحریم های اعمال شده علیه اقتصاد ایران در ژانویه 2016، زمانی که توافق هسته ای اجرا شد، برداشته شد.

قراردادهای هوانوردی بخشی از معامله هسته ای بود. بر اساس برجام، ایالات متحده موظف است «اجازه فروش هواپیماهای مسافربری تجاری و قطعات و خدمات مرتبط به ایران را بدهد».

اما به نظر می رسد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است راه را برای خروج واشنگتن از برجام باز کند. اگر او پایبندی ایران به توافق را در 15 اکتبر تأیید نکند، کنگره باید ظرف 60 روز تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به توافق پایبند خواهد ماند یا خیر.

ترامپ می گوید تصمیم خود را گرفته است، اما از اعلام آن خودداری می کند. دولت او آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تحت فشار قرار می‌دهد تا بازرسی‌های هسته‌ای شدیدتر از برنامه هسته‌ای ایران را بخواهد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت که برخی کشورها در تلاش هستند تا از ایران در برابر بازرسی های بیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی که وظیفه راستی آزمایی پایبندی تهران به برجام را بر عهده دارد، محافظت کنند. او گفت: «بدون بازرسی، توافق با ایران یک وعده توخالی است.

ایالات متحده همچنین خواستار مذاکره مجدد در مورد این توافق است که ایران می‌گوید این موضوع قابل بحث نیست.

از آنجایی که بوئینگ مانند ایران ایر از این سفارش مطمئن است، در گنجاندن این خرید در فهرست عقب مانده رسمی خود تردید کرده است. این شرکت آمریکایی می‌گوید که خود را متعهد به تحویل اولین هواپیما طبق برنامه می‌داند، در حالی که تاکید می‌کند که تمام مراحل با هماهنگی دولت ایالات متحده انجام می‌شود.

هر دو بوئینگ و ایرباس مجوزهای OFAC را دریافت کرده‌اند، اگرچه کارشناسان تحریم می‌گویند بسته به تصمیم دولت، مجوزها ممکن است پس گرفته شوند.

این در حالی است که در اواسط سپتامبر، مجلس نمایندگان آمریکا با وجود هشدارهای برخی دموکرات ها مبنی بر تضعیف برجام، اقدام به جلوگیری از فروش هواپیماهای تجاری به ایران کرد.

دو اصلاحیه در بسته هزینه های دولت ایالات متحده در سال 2018 ارائه شد که به طور خاص استفاده از وجوه برای مجوز تراکنش های مالی برای فروش را ممنوع می کند و از OFAC از تسویه مجوز برای اجازه فروش هواپیما جلوگیری می کند.

کارشناسان معتقدند اگر آمریکا جلوی فروش را بگیرد، با مخالفت شدید اروپا مواجه خواهد شد. با این وجود، اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته است بزرگترین بانک های خود را برای تامین مالی معاملات چند میلیارد دلاری متقاعد کند. سیاست مبهم ترامپ در قبال ایران ظاهراً آنها را ترسانده است.

ایران ایر می گوید در حال مذاکره با سرمایه دارانی است که مایل به همکاری با ایران هستند و می گوید اروپایی ها نیز در میان آنها هستند.

شرفبافی به ما گفت: ما بیشترین شور و شوق را در اروپایی ها دیده ایم. “اینها محصولات ساخت اروپا هستند … بنابراین طبیعی است که اروپایی ها بیشترین اشتیاق را برای تامین مالی این هواپیماها دارند.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.