ایران در سال آینده 2 تا 3 میلیون تن گندم صادر خواهد کرد

0

ایران در سال جاری (منتهی به 28 اسفند) گندم وارد نکرده و پیش‌بینی می‌شود سال آینده 2 تا 3 میلیون تن غلات مازاد بر تولید داخلی صادر شود. یک معاون وزیر کشاورزی می گوید.

علی قنبری روز پنجشنبه در حاشیه این نشست گفت: دولت در سال زراعی جاری تاکنون 8 میلیون و 800 هزار تن گندم از کشاورزان محلی خریداری کرده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به حدود 10 میلیون تن برسد. افتتاح سیلوی غلات در شهرستان سیرجان در استان کرمان.

در مجموع 95 تریلیون ریال (بیش از 2.7 میلیارد دلار به نرخ ارز در بازار) در سال جاری به خرید گندم اختصاص یافت و دولت پیش بینی کرده است در سال آینده تا 10 میلیون تن غلات به ارزش بیش از 3.7 میلیارد دلار در قالب طرح خرید تضمینی خود خریداری کند. ایرنا گزارش داد.

دولت ایران سیستم خرید تضمینی بسیاری از محصولات از جمله چای را اجرا می کند که به موجب آن قبل از برداشت محصول به کشاورزان پول پرداخت می کند.

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی پیش از این اعلام کرده بود که دولت در حال برنامه ریزی برای خودکفایی گندم با بهبود عملکرد است.

قنبری با بیان اینکه سیلوی سیرجان با ظرفیت ذخیره 50 هزار تن غلات، 140 میلیارد ریال (حدود 4 میلیون دلار) هزینه داشته است، گفت: با علم به اینکه ذخایر گندم ما بالغ بر 6 میلیون تن است، وارد سال جدید خواهیم شد. ساخته شده و به مسیرهای ریلی و جاده ابریشم و همچنین تمام استان های جنوب شرقی دسترسی دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.