ایران شرکت مدیریت دارایی تاسیس می کند

0

بانک مرکزی ایران در حال آماده شدن برای راه‌اندازی یک «بانک بد» است تا پس از مطالعه مدل‌های مورد استفاده سوئد، ژاپن و کره جنوبی، سیستم مالی خود را از انبوهی از وام‌های سمی پاکسازی کند. /p>

این طرح ها بخشی از مجموعه ای از اقدامات اصلاحی بود که برای تقویت اقتصاد کشور طراحی شده بود که توسط یکی از مقامات ارشد بانک مرکزی در نشست افتتاحیه سران ایران در فایننشال تایمز در لندن در روز چهارشنبه ارائه شد.

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: ما متعهد به کاهش وام های معوق بانکی هستیم و در صورت نیاز شرکت مدیریت دارایی ایجاد می کنیم.

بسیاری از بانک‌های ایران پس از انباشت بدهی‌های بد در طول بیش از یک دهه تحریم‌ها، هنوز با مشکل مواجه هستند. این وضعیت با قرار گرفتن چندین بانک در بازار املاک کشور که در سال 2012 بدتر شد و سیستم را با وام سنگین کرد، تشدید شد.

وی گفت که بانک مرکزی نرخ ارز رسمی و بازار خود را یکسان می کند تا ایران را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب تر کند و “تمام اقدامات لازم” را برای افزایش سرمایه سیستم بانکی انجام دهد.

قربانی از پیشرفت در کاهش نرخ وام بین بانکی از 25 درصد به 17 درصد استقبال کرد و گفت: اقدامات بیشتری برای کاهش نرخ بهره در راستای کاهش تورم انجام خواهد شد که از بیش از 40 درصد در سه سال قبل به کمی بیش از 12 درصد کاهش یافته است. /p>

یک شرکت مدیریت دارایی شرکتی است که وجوه ادغام شده مشتریان خود را در اوراق بهاداری سرمایه گذاری می کند که با اهداف مالی اعلام شده اش مطابقت دارد. این شرکت‌ها گزینه‌های متنوع و سرمایه‌گذاری بیشتری را نسبت به خودشان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند.

انتشار اوراق قرضه یورو

مقام بانک مرکزی همچنین فاش کرد که ایران در حال بررسی جذب سرمایه از سرمایه گذاران خارجی در بازار اوراق قرضه یورو است.

این طرح ها تنها چند ماه پس از آن صورت می گیرد که ایران و شش قدرت پیشرو – آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان- توافقی را که در ژوئیه گذشته پس از موافقت تهران برای کاهش فعالیت های هسته ای خود در ازای لغو تحریم ها به دست آمد، اجرایی کردند.

این قرارداد امیدها را در جامعه مالی و تجاری کشور تقویت کرد که پس از چندین سال انزوا، به سرعت به سیستم مالی جهانی متصل شوند.

با این حال، نگرانی عمیقی وجود دارد که ضعف در سیستم بانکی، که 90 درصد بودجه را در اختیار اقتصاد قرار می‌دهد، می‌تواند سرمایه‌گذاری به شدت مورد نیاز را متوقف کند.

پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه گفت: تعدادی از بانک‌های ایرانی تحت بازل 3 دارای سرمایه منفی خواهند بود و بانک مرکزی قطعاً از آن آگاه است و تلاش می‌کند به آنها کمک کند.

بشار آل ناتور، رئیس مالی اسلامی جهانی در رتبه‌بندی فیچ، گفت که ایران به بانک‌هایش نیاز دارد تا سطح وام‌های بدشان را به طور کامل افشا کنند، وام‌هایی که طبق آمار رسمی بیش از 15 درصد ترازنامه‌های آن‌ها را تشکیل می‌دهند – بسیار بالاتر از میانگین بین‌المللی حدوداً. 4%.

او گفت: “اولین قدم باید این باشد که اندازه مشکل را بدانید و سپس می توانید با آن مقابله کنید.”

مجید زمانی، مدیرعامل بانک سرمایه‌گذاری کاردان، گفت: ضمانت‌نامه ارائه شده بر روی تمامی اوراق توسط بانک‌های تجاری «گلوگاه» در توسعه بازار نوپای سرمایه ایران است زیرا از انتقال ریسک به سرمایه‌گذاران نهایی جلوگیری می‌کند.

همچنین در میان بانکداران ایرانی از پیشرفت کند در یافتن وام دهندگان غربی برای پرداخت های بین المللی برای آنها نا امیدی وجود دارد.

به گفته بانکداران ایرانی و آمریکایی در منطقه، برخی از بانک‌های تسویه حساب ایالات متحده به بانک‌های اروپا، آسیا و خاورمیانه هشدار داده‌اند که اگر با ایران تجارت کنند، حساب‌های دلاری آن‌ها در آمریکا با نظارت دقیق‌تری مواجه خواهد شد.

این هشدار که توسط مقامات خزانه‌داری آمریکا در نشست‌های خلیج فارس تکرار شد، از شروع مجدد معاملات بانکی با ایران با وجود لغو بسیاری از تحریم‌ها جلوگیری کرد.

برای دسترسی کامل بین المللی تماس بگیرید

رویترز گزارش داد، رئیس دفتر رئیس جمهور حسن روحانی نیز روز پنجشنبه گفت ایران به دسترسی کامل به سیستم بانکی بین المللی نیاز دارد و افزود که لندن پس از لغو تحریم ها نقش مهمی دارد.

محمد نهاوندیان در سخنرانی در موسسه Royal United Services در لندن گفت: باید شفافیت بیشتری در مورد اعمال تحریم‌های مالی ثانویه ایالات متحده وجود داشته باشد تا به بانک‌های غیر آمریکایی اجازه داده شود آزادانه با ایران تجارت کنند.

وی گفت: ما باید شاهد تسهیل روابط بانکی در اسرع وقت و تا حد امکان کامل باشیم و لندن می تواند این کار را انجام دهد.

اقدامات ایالات متحده هنوز پابرجاست، بانک ها و بیمه های غیرآمریکایی را نسبت به پردازش تراکنش با ایران محتاط کرده است.

او گفت: «بانک‌های بزرگ همچنان نگران تحریم‌های اولیه از سوی ایالات متحده هستند. من فکر می‌کنم که آنها باید با یک تفسیر بسیار روشن و مرز بین تحریم‌های اولیه و تحریم‌های ثانویه را ترسیم کنند.» “بانک های غیر آمریکایی نباید در هیچ نوع تراکنش بانکی با بانک های ایرانی محدود شوند.”

نهاوندیان با بیان اینکه بریتانیا می‌توانست برای سرمایه‌گذاری در رفع تحریم‌ها سریع‌تر حرکت کند، افزود: «کسانی که سریع عمل می‌کنند بهترین نتایج را می‌گیرند».

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.