ایران و اتحادیه اروپا تا اوایل سال ۲۰۲۲ در تجارت آزاد فراگیر مشارکت خواهند کرد

0

توافقنامه کامل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا اوایل سال ۲۰۲۲ منعقد خواهد شد.

وزارت صنعت و تجارت روسیه همچنین به ایزوستیا گفت که توافقنامه موقت منطقه آزاد تجاری که در ماه می ۲۰۱۸ امضا شد و قبل از انتقال به یک توافقنامه تمام عیار است، ۵۰ درصد تجارت بین طرفین را پوشش می دهد و از اوایل سال ۲۰۱۹ لازم الاجرا خواهد شد. .

بر اساس این قرارداد، ایران که عضو سازمان تجارت جهانی نیست، تعهدات مقرر در این سازمان را بر عهده خواهد گرفت که تجارت آن با اعضای اتحادیه اروپا را شفاف‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر می‌کند.

پس از انقضای دوره سه ساله، برنامه هایی برای انتقال به یک توافقنامه کامل در مورد منطقه آزاد تجاری که همه کالاها را پوشش می دهد، در دست اقدام است. وزارت روسیه گفت: مذاکرات در مورد انتقال به توافق جدید باید حداکثر یک سال پس از اجرایی شدن توافق موقت آغاز شود.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد: مزیت اصلی این معامله کاهش تعرفه واردات و تشکیل «محیط تجاری شفاف و قابل پیش بینی» است. این به این دلیل است که همه کشورها از جمله بلاروس و ایران که عضو سازمان تجارت جهانی نیستند، موافقت کرده اند که به قوانین این سازمان پایبند باشند.

کارشناسانی که با ایزوستیا مصاحبه کردند، از چشم انداز توافق منطقه آزاد تجاری بین EEU و ایران خوش بین بودند. به نظر آنها، این منطقه برای همه طرف ها مفید خواهد بود، به ویژه با توجه به تحریم های آمریکا علیه مسکو و تهران، که هم به سمت تجارت با یکدیگر و هم نزدیک شدن اقتصادی سوق می دهند.

در چارچوب تحریم‌ها، توافق موقت در منطقه تجارت آزاد تا حدی زیان روسیه در بازار آمریکا را جبران می‌کند. ویاچسلاو خلودکوف، رئیس مرکز مطالعات کشورهای مستقل مشترک المنافع، به ایزوستیا گفت: بازار ایران جایگزینی برای تحویل فلزات روسیه است، به ویژه از آنجایی که مجاورت سرزمینی به طور قابل توجهی هزینه حمل و نقل را کاهش می دهد.

EEU در سال ۲۰۱۵ بر اساس اتحادیه گمرکی روسیه، قزاقستان و بلاروس تأسیس شد و بعداً ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن ملحق شدند. در سال ۲۰۱۶، ویتنام رسماً اولین کشور غیرمنطقه ای شد که به منطقه تجارت آزاد بلوک پیوست، منطقه ای که برای تضمین حرکت آزاد کالا، خدمات، سرمایه و کارگران طراحی شده است.

از آن زمان تاکنون، بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی، از جمله چین، اندونزی، کره جنوبی، مصر و هند و همچنین برخی از کشورهای آمریکای جنوبی علاقه خود را به یک معامله تجارت آزاد با EEU ابراز کرده اند.

مبادلات تجاری غیرنفتی ایران با پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال مالی گذشته ایران (مارس ۲۰۱۷-۲۰۱۸) بالغ بر ۱.۶۹ میلیارد دلار بوده است که بر اساس داده های منتشر شده توسط این سازمان، ۳۵.۳۸ درصد کاهش را نسبت به سال قبل از آن ثبت کرده است. گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات ایران به EEU در این دوره به ۸۳۷.۱۸ میلیون دلار رسید که نشان دهنده افزایش ۶.۵۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

واردات به ۸۵۸.۰۲ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳.۳ درصد کاهش داشت.

مجموع مبادلات تجاری ایران با روسیه از نظر ارزش دلار در بین پنج کشور عضو بلوک با ۱.۰۳ میلیارد دلار بالاترین رقم را داشت که ۴۲.۱۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.