بازار ۶ میلیارد دلاری احداث نیروگاه در کشورهای همسایه

0
به نقل از ایلنا:

به گزارش خبرنکار اقتصادی ایلنا، سید عبدالرحیم کاظمی، معاون بازاریابی و فروش بخش برق گروه مپنا در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گروه مپنا به صورت کلی در صادرات خدمات فنی و مهندسی بر کشورهای منطقه تمرکز دارد و تا امروز نیز تجارب و همکاری های زیادی در زمینه صنعت برق با کشورهای منطقه داشته ایم. 

وی افزود: ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت بالقوه برای احداث نیروگاه در کشورهای همسایه ما  وجود دارد که به این معنی است که داریم در مورد یک ظرفیت ۶ میلیارد دلاری صحبت می کنیم. 

معاون بازاریابی و فروش بخش برق گروه مپنا تصریح کرد: آن چیزی که ما را می تواند در صادرات خدمات فنی و مهندسی امیدوار نگه دارد، تقاضایی است که برای احداث نیروگاه در منطقه خودمان در کشورهای همسایه وجود دارد که این ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی شامل نیروگاه های حرارتی، تجدیدپذیر، زغال سنگ سوز و … می شود. 

کاظمی در خصوص چالش های توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی برق گفت: آن چیزی که اکنون مانع توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و استفاده ازاین ظرفیت هست، همان موانعی است که همواره در طی سالها گریبانگیر صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده، از جمله نبود منابع مالی لازم برای سرمایه گذاری، مشکلات ارتباطات بانکی، مباحث مربوط به انتقال پول، صدور ضمانت نامه ها و تمام موضوعاتی که پایداری یا ثبات در صادرات را دچار نوسان می کند. 

وی ادامه داد: مباحثی در خصوص ارز و ملاحظات مربوط به بازگشت ارز، که همه و همه بحث پایداری در صدور خدمات فنی و مهندسی را دچار مشکل می کند. 

این کارشناس انرژی خاطرنشان کرد: پایداری امکانی است که صادرکننده به دنبال آن است؛ چرا که متعاقب پایداری، امکان برنامه ریزی برای صادرکننده فراهم می شود و برنامه ریزی است که صادرکننده را به موفقیت می رساند، وقتی در یک محیط با تغییرات بالا حرکت می کنیم، امکان برنامه ریزی وجود ندارد. 

وی افزود: امیدواریم آن بخشی که در کنترل سیاست گذاری های کلان داخل کشور خودمان هست، بتواند سریع تر حل شود؛ به هر حال بخشی از مشکلات تحت کنترل نیست و به محدودیت های تحمیلی به کشور بازمی گردد. 

کاظمی اذعان داشت: رقبای ما در صادرات خدمات فنی و مهندسی که از کشورهای دیگر منطقه از جمله ترکیه به مناقصات ورود می کنند، هزینه های آنها به مراتب از ما کمتر است و در چنین شرایطی باید به فکر کاهش مشکلاتی که می توان از داخل کشور برای ایجاد ثبات و به تبع آن امکان برنامه ریزی هست، باشیم و ما به دنبال این امر هستیم. 

معاون بازاریابی و فروش بخش برق گروه مپنا با بیان اینکه در خصوص ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی در ۳ سال آینده صحبت می کنیم که ظرفیت بزرگی است، گفت: یکی از راهکارهای اجرایی، استفاده از زیرساخت های تهاتر است. 

وی افزود: ایجاد یک شرکت متمرکز برای پیدا کردن ظرفیت ها و فراهم کردن بستر تهاتر با کشورهای مختلف با یاقتن مدل تجارت با آن کشور، برای تسهیل فعالیت شرکت ها، یک الگوی موفق است که در کشورهای افریقایی برای فعالیت شرکت های چینی این الگو پیاده سازی شده و می توان با فراهم سازی این بستر، شاهد رشد صادرات خدمات فنی و مهندسی و حتی صادرات در دیگر بخش ها به کشورهای منطقه باشیم.  

کاظمی خاطرنشان کرد: این مدل در صورت پیاده سازی، گشایش بزرگی به خصوص در کشورهای منطقه که عمدتا از نظر تأمین منابع مالی دچار محدودیت هایی هستند مثل کشور افغانستان و پاکستان، ایجاد خواهد کرد و شتاب صادرات خدمات فنی و مهندسی را به یکباره چند برابر می کند. 

وی ادامه داد: ما امروز در بسیاری از حوزه ها محدودیت تکنولوژی ساخت نداریم و بسیار خوب پیش رفته ایم، اما آنچیزی که ما را بخش توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی با مشکل مواجه کرده، بیشتر بحث مربوط به مبادلات مالی است که با الگوی پیشنهاد شده، این مشکل هم قابل رفع است.  

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.