بازسازی پل های EGFI

0

اگرچه تحریم‌ها علیه ایران به طور رسمی در ۱۶ ژانویه لغو شد و بانک‌های ایرانی مجدداً به سامانه پیام‌رسانی بین بانکی سوئیفت متصل شدند، برخی بانک‌های اروپایی نسبت به عادی‌سازی روابط با جمهوری اسلامی احتیاط می‌کنند.

به گفته آرش شهراینی، معاون صندوق ضمانت صادرات ایران، با این حال، برخی بر ترس تجارت با تهران، یعنی Mediobanca ایتالیا و Unicredit و همچنین بانک های کوچکتری مانند Banco Popolare، غلبه کرده اند.

پس از اجرای توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی در ماه گذشته، بانک‌های غیرآمریکایی مجاز به همکاری مستقیم با نهادهای ایرانی هستند. با این حال، بانک‌های بزرگ اروپایی همچنان به دلیل جریمه‌هایی که باید به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بپردازند، همچنان محتاط هستند.

“معاملات با هر ارزی به جز دلار آمریکا اکنون مجاز است، از جمله یورو.”

شهراینی با اشاره به برگزاری هفته مالی تجارت جهانی منا در سال 2016 که هفته گذشته در دبی برگزار شد، گفت: شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی علاقه‌مند به گسترش روابط با ایران هستند. در میان سخنرانان به همراه نمایندگانی از 30 کشور بودند.

خسروتاج به حضار گفت: “من در 14 فوریه با بانک های تجاری خود تماس گرفتم و آنها گفتند که در گشایش اعتبار اسنادی و انتقال پول به هر مقصدی موفق بوده اند.” همه کشورها. در برخی کشورها آنها شرکای دارند که از طرف آنها تراکنش ها را انجام می دهند، اما تلاش می کنند همین کار را با بانک های بزرگ در اروپا انجام دهند.

با این حال، به نظر می‌رسد که بانک‌ها در مقیاسی فزاینده در حال بازگشایی کسب‌وکار ایرانی خود با روشی بسیار دقیق و سازگار هستند، اما تعداد کمی می‌خواهند آن را به اطلاع عموم برسانند.

جذب سرمایه گذاری

شهراینی گفت: همانطور که در برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی آینده (2016-2016) پیش بینی شده است، ایران برای پروژه های عمرانی خود در طول پنج سال به 1000 میلیارد دلار نیاز دارد. “سرمایه گذاری خارجی باید یک چهارم این مبلغ را تشکیل دهد، یعنی 50 میلیارد دلار در سال.”

او گفت: “در نگاه اول، ممکن است این مبلغ برای بازپرداخت بیش از حد به نظر برسد، به ویژه به این دلیل که کشور قصد دارد بدهی های خود را به صورت سالانه تسویه کند.” اما با توجه به رشد تولید ناخالص داخلی ایران، همانطور که توسط نهادهای بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود و همچنین افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران، این رقم باید منطقی باشد.

شهراینی گفت: ایران همواره به تعهدات مالی خود عمل کرده است. ما می توانیم مانند قبل از سال 2006 دوباره یکی از برترین بازارهای مالی جهان باشیم.

به گفته خسروتاج، ایران برای توسعه پروژه‌های بزرگ از جمله در بخش‌های نفت و انرژی (۲۰۰ میلیارد دلار)، حمل‌ونقل به‌ویژه راه‌آهن، فناوری اطلاعات و گردشگری به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد.

خسروتاج گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که هرگونه سرمایه‌گذاری باید مبتنی بر تولید محصولات با ارزش افزوده باشد و بخش تولید به‌ویژه کالاهای صادراتی را که وابستگی اقتصاد به نفت را محدود می‌کند، ارتقا دهد.

معاون وزیر گفت: سرمایه‌گذاری‌ها نیز باید از نوع ایجاد شغل برای کمک به مقابله با بیکاری 10.7 درصدی کشور باشد.

توسعه روابط اعتباری

EGFI در حال گسترش روابط با آژانس‌های اعتبار صادراتی مختلف (ECA) است و با چند موسسه در سراسر جهان از جمله صندوق مالی صادرات بریتانیا (UKEF)، صادرات نیپون ژاپن (NEXI) و شرکت تضمین اعتبار صادرات بیمه سرمایه‌گذاری مذاکره کرده است. هند (ICGC) و ECA از روسیه، آفریقای جنوبی، ترکیه و OKEB.

شهراینی گفت: «علی شروانی، رئیس منطقه ای UKEF در منا و آسیای مرکزی به زودی برای نهایی کردن قرارداد همکاری با EGFI به تهران سفر خواهد کرد. در سفر آتی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به ایران، قراردادی با NEXI امضا خواهد شد.

او افزود که مدیر اجرایی EGFI روز یکشنبه در جریان سفر به آن کشور، قراردادی را با ICGC هند امضا خواهد کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.