بازگشت رتبه ایران در اوپک به پیش از تحریم‌ها

0

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست هم‌اندیشی شرکت ملی نفت ایران با شرکت‌های بیمه‌ای عنوان کرد: مهم‌ترین فناوری‌های جهان مربوط به صنعت نفت است، زیرا دوره تولید آسان نفت به‌ پایان رسیده است. میانگین تولید از هر چاه کشور در سال‌های ۴۳ تا ۹۰ حدود ۲۶ هزار بشکه بوده است اما سال ۹۰ به تولید ۲ هزار و ۱۰۰ بشکه در هر چاه رسیده بودیم. اکنون باید از لایه‌های بسیار نازک نفت تولید کنیم.

وی تصریح کرد: در بخش بالادستی نفت مهم‌ترین وظیفه تولید ثروت است. ایران در مجموع نفت و گاز معادل ۳۴۰ میلیارد بشکه نفت در ۴۰۰ مخزن نفت و گاز دارد و رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم. میانگین ضریب بازیافت در میدان‌های نفتی ۲۵ درصد و در گازی حدود ۷۰ درصد است. این ثروت در زیر زمین باید به ثروت روی زمین تبدیل شود.

*افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران تا ۱۰ روز آینده

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه رتبه ایران در اوپک در زمینه تولید نفت به پیش از تحریم‌ها بازگشت، افزود: تا پیش از دولت سیزدهم تولید نفت کشور ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه بود و اکنون به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و تا ۱۰ روز دیگر به روزانه ۳.۴ میلیون بشکه می‌رسد. در دولت سیزدهم بیش از یک میلیون بشکه تولید نفت را افزایش دادیم، زیرا معتقدیم تولید در کشور ثروت‌آفرین است.‌

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: تا هشت سال آینده تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه و تولید گاز به ۱.۵ میلیارد مترمکعب در روز می‌رسد. باید جریان مالی را به سمت نفت هدایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای طرح‌های افزایش تولید نفت و گاز به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم، افزود: در گذشته نگاه به بیرون داشتیم که نگاه انفعالی است، اما در دولت سیزدهم رویکرد فعال را با ظرفیت‌های داخل کشور در پیش گرفتیم و با پیشبرد اهداف و برنامه‌ریزی، برای جذب سرمایه‌گذار خارجی و استفاده از مقدورات بین‌المللی تلاش خواهیم کرد.

*نقش‌ افزایش تولید نفت و گاز در رشد اقتصادی کشور

معاون وزیر نفت با بیان اینکه افزایش تولید نفت و گاز تأثیر بالایی در رشد اقتصادی کشور دارد، ادامه داد: این پول باید در خدمت تولید به گردش دربیاید. وظیفه بخش پایین‌دستی مانند پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها ایجاد ارزش‌افزوده و کاهش خام‌فروشی است، بنابراین برای ایجاد ثروت در کشور باید خوراکشان تضمین شود.

وی گفت: به شرکت‌های پتروشیمی، سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی مانند توسعه میدان‌های نفت و گاز یا جمع‌آوری گازهای همراه پیشنهاد شد و اکنون ۱.۱ میلیارد دلار در شرق کارون برای جمع‌آوری گاز ۵۲ مشعل در حال اجرا است که ضامن تأمین خوراک پتروشیمی‌ها خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: همچنین تلاش کردیم نقش بانک‌ها را از تسهیلات‌دهنده به سرمایه‌گذار تغییر دهیم. در آینده نزدیک قرارداد چند میلیارد دلاری برای توسعه یکپارچه میدان آزادگان امضا خواهد شد و همه مجوزها دریافت شده است.

وی با اشاره به اینکه بخش فولاد نیز برای توسعه میدان‌های گازی وارد شده است‌، گفت: گاز مورد نیاز این صنایع با این اقدام تضمین می‌شود. بیمه‌ها نیز منابع مالی زیادی در اختیار دارند و تلاش کردیم این منابع به سمت اقتصاد مولد هدایت شود.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.