بانک تجارت، تعاونی علامت چکسیم. توافق

0

بانک تجارت ایران و بانک صادرات و واردات چین (Chexim) برای همکاری در زمینه تامین مالی پروژه‌ها و گشایش اعتبار اسنادی قراردادی امضا کردند.

بر اساس این قرارداد، بانک چینی دو پروژه بزرگ پتروشیمی و مخابراتی را تامین مالی خواهد کرد. به گفته وب سایت رسمی بانک تجارت، با این حال، مفاد قرارداد ممکن است به طرح هایی در بخش خودرو و انرژی نیز تمدید شود.

دو بانک همچنین برای پروژه‌های مشترک ایران و چین در کشورهای ثالث ضمانت‌نامه صادر می‌کنند و منابع مالی کوتاه‌مدت برای خرید تجهیزات، فناوری و مواد خام به صنایع ارائه می‌کنند.

علی مهرپور، رئیس اداره امور بین الملل بانک تجارت با اشاره به همکاری دو بانک در تامین مالی مترو تهران در گذشته، گفت: اگزیم بانک چین مشتاق است روابط خود را با ما تقویت کند، زیرا تجارت به تمام تعهدات خود عمل کرده است. در پروژه های قبلی.”

پیش از این در سال 2012، بانک تجارت با افتتاح خط اعتباری به ارزش 5.36 میلیارد یوان، ساخت متروی تهران را تامین مالی کرده بود.

نماینده اگزیم بانک چین نیز از این توافق استقبال کرد و به گسترش روابط بانکی دوجانبه برای پوشش صنایع بیشتری در دوران پس از تحریم امیدوار بود.

بانک صادرات و واردات چین که در سال 1994 تأسیس شد، یک وام دهنده است که تنها متعلق به دولت چین است که تحت رهبری مستقیم شورای دولتی جمهوری خلق چین فعالیت می کند. رتبه‌بندی اعتباری بین‌المللی آن با رتبه‌بندی دولتی چین یکسان است. با بیش از 1000 بانک ارتباط بانکی خبرنگاری برقرار کرده است.

تجارت که در سال 1979 تأسیس شد، ششمین بانک تجاری بزرگ ایران است. وام دهنده خصوصی شش شعبه بین المللی در پاریس، لندن، هامبورگ، پکن، دوشنبه و دبی دارد.

به گفته قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران، واردات از چین طی 11 ماهه ایران منتهی به 29 بهمن به 9.3 میلیارد دلار رسیده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.