بانک ژاپن تجارت عادی با ایران را از سر گرفت

0

یک مقام شرکت به پلاتس گفت: بانک توکیو-میتسوبیشی UFJ (BTMU)، بزرگترین بانک ژاپن، تراکنش‌های خود را با بانک‌های ایرانی، از جمله پرداخت‌های نفت خام ایران که توسط پالایشگاه‌های ژاپنی خریداری شده بود، از سر گرفته است.

اقدام BTMU پس از لغو تحریم های هسته ای علیه ایران توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا در 16 ژانویه انجام شد.

به دنبال آن ژاپن تحریم های کلیدی خود علیه ایران از جمله ممنوعیت معامله بانک های ژاپنی با بانک های ایرانی را در 22 ژانویه لغو کرد.

نفت خام ایران در زمانی عرضه می‌شود که پالایشگاه‌های ژاپنی انتخاب‌های بیشتری برای نفت خام با قیمت‌های پایین‌تر دارند.

نه تنها قیمت نفت خام کاهش یافته است، بلکه آرامکو عربستان تخفیف های قیمتی خود را کاهش داده است تا سهم بازار آسیا را حفظ کند.

به گفته این مقام، در حالی که این بانک همچنان به شدت از تحریم های موجود ایالات متحده، از جمله ممنوعیت هر گونه تراکنش با دلار آمریکا پیروی می کند، BTMU اکنون می تواند پرداخت نفت ایران توسط پالایشگاه های ژاپنی را به ین ژاپن و یورو انجام دهد.

شروع مجدد معاملات نفتی ایران BTMU به پالایشگاه های ژاپنی این امکان را می دهد که بسته به ترجیحات پالایشگاه ها یا شرکت ملی نفت ایران، به ین یا یورو پرداخت کنند.

به گفته منابع صنعتی، BTMU بیشتر پرداخت‌های ژاپن برای نفت ایران را قبل از تحریم‌ها در اواسط سال 2012 انجام داده است.

 NIOC یورو را ترجیح می‌دهد

به نقل از خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، یکی از مقامات شرکت ملی نفت ایران روز شنبه به نقل از یک مقام شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که ترجیح می دهد پرداخت های نفتی و بازپرداخت بدهی خود را به یورو دریافت کند.

صفرعلی کرامتی، معاون امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران و مسئول بازاریابی و عملیات نفت خام، گفت: اولویت اول ایران دریافت پول نفت و بدهی به یورو است.

کرامتی نگفت که آیا ایران یورو را به عنوان ارز ترجیحی خود در قراردادهای نفت خام خود قرار می دهد – این به ترجیح خریداران نیز بستگی دارد – اما شرکت ملی نفت ایران ترجیح می دهد پول نفت را به یورو دریافت کند.

او گفت که شرکت ملی نفت ایران چندین ارز را برای این منظور در نظر گرفته است. به گفته منابع صنعتی، طی سال‌های تحریم از اواسط سال 2012، پالایشگاه‌های ژاپنی پرداخت‌های نفت ایران را به ین از طریق حسابی در بانک ژاپن انجام می‌دهند.

BTMU در زمانی که تعدادی از پالایشگاه های ژاپنی در حال آماده شدن برای تمدید قراردادهای مدت دار سالانه خود از آوریل هستند، معاملات خود را با ایران از سر می گیرد.

اوایل روز سه‌شنبه، یکی از منابع پالایشگاه ژاپنی گفت که اگر گزینه دیگری وجود نداشته باشد، به دنبال تمدید قرارداد سالانه واردات نفت خام ایران پس از ماه آوریل به ین است.

واردات نفت خام ژاپن از ایران در سال‌های اخیر کاهش یافت و به طور متوسط ​​به ۱۷۰ هزار و ۳۶۰ بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ رسید، در مقایسه با میانگین ۳۱۳ هزار و ۴۸۰ بشکه در روز در سال ۲۰۱۱.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.