بدون همدستی در پشت توافق نرخ

0

مدیرعامل بانک ملی ایران شایعات مبنی بر اینکه توافق اخیر بانکداران برای کاهش نرخ سپرده معادل نوعی “تبانی” است را رد کرد.

«صنعت بانکی درگیر هیچ توطئه ای نیست. به نقل از اقتصادنیوز، عبدالناصر همتی گفت: اگر توافق مشترک بین بانک‌ها برای کاهش نرخ‌ها به منظور کاهش رکود تجاری و تقویت اقتصاد برچسب تبانی باشد، اهمیتی ندارد.

پس از لغو تحریم‌های اقتصادی و بانکی که امیدها به تورم کمتر و رشد بیشتر را افزایش داد، بانک‌های تجاری در اوایل این هفته با کاهش نرخ سپرده موافقت کردند.

بانک ها تصمیم گرفتند نرخ سپرده یک ساله خود را از 20 درصد به 18 درصد کاهش دهند در حالی که نرخ سپرده یک شبه به زیر 10 درصد کاهش یافت.

این اقدام با شک و تردید ناظران مواجه شد زیرا آنها گفتند بانک‌ها برای کاهش نرخ‌ها، سیاست‌گذاران پولی را دور زده‌اند. در حالی که برخی این تصمیم را به عنوان نشانه ای از اینکه «تعیین نرخ از طریق فرمان» در حال تبدیل شدن به موضوعی است پذیرفتند، برخی دیگر آن را «تبانی» وام دهندگان برای دستکاری نرخ بهره به نفع خود می دانستند.

شورای پول و اعتبار – عالی ترین نهاد سیاست گذاری پولی کشور – بلافاصله عصر سه شنبه این اقدام را تصویب کرد.

همتی در یک کنفرانس بانکی در تهران گفت: اگر و زمانی که MCC توافق کلی بانک‌ها در مورد کاهش نرخ را تایید کند، جایی برای تردید در مشروعیت این تصمیم وجود ندارد.

«با نرخ‌های بهره بالا، تولید داخلی افزایش نمی‌یابد و با توجه به اینکه تورم در حدود 13 درصد است، منطقی است که تولیدکنندگان ترجیح دهند به جای ریسک‌های مرتبط با تولید، پول خود را در بانک‌ها پارک کنند.»

وی هشدار داد که دولت، بانک مرکزی و MCC مصمم هستند تا علیه وام دهندگانی که توافقنامه نرخ را نقض می کنند، اقدام قانونی انجام دهند.

وی گفت: «فرصتی بی‌سابقه برای بهبود اقتصاد پدید آمده است و این یک واقعیت غیرقابل انکار است که بانکی که مایل به پرداخت بیش از نرخ سود تعیین‌شده است، ترازنامه سالمی ندارد.

وی با اشاره به سالروز اعلام اقتصاد مقاومتی – سیاستی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی برای مقابله با تحریم‌ها، ارتقای رشد داخلی و کاهش مصرف پیشنهاد کردند- گفت: بخش بانکی دارای نقشه راه است. برای کمک به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی.

قرار بود در جلسه مشترک شورای پول و اعتبار و کانون بانک های خصوصی در روز شنبه از برنامه اقدام رونمایی شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.