بررسی لایحه بانکداری مجلس در بهار

0

رئیس مجلس از طرح به روز شده لایحه اصلاحات بانکی که طرحی برای انجام اصلاحات اساسی در حوزه بانکی است، سرانجام در جلسه بهار مجلس به تصویب می رسد. کمیسیون اقتصادی.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا پورابراهیمی گفت: پیش نویس نهایی و به روز شده لایحه اصلاح نظام بانکی در اردیبهشت ماه در مجلس نهایی می شود. >

این مقام مسئول که در شصت و چهارمین پنل دولت و بخش خصوصی صحبت می کرد، افزود: با هماهنگی دولت و بانک مرکزی، لایحه بانکداری بدون ربا در مجلس تصویب می شود. بعد از 33 سال.

لایحه اصلاحات بانکی نام جدیدی است که به قانون بسیار منسوخ بانکداری بدون ربا اطلاق می شود که در دهه های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 مورد بازنگری یا تجدید نظر قرار نگرفت، هرچند در پیش نویس اولیه این قانون ذکر شده بود. باید هر چند سال یکبار تغییر کند.

در این لایحه تکلیف بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مشخص شده و مقرر شده است که از بانک مرکزی مجوز بگیرند. کلیه عملیات و خدمات بانکی و همچنین مقررات تأسیس شعب بانک های خارجی را توضیح می دهد و محدودیت هایی را برای سرمایه گذاری آنها تعیین می کند.

همچنین مؤسسات اعتباری را موظف می‌کند تا اطلاعات ارائه دهند، مجموعه‌ای از معیارهای حرفه‌ای را برای انتخاب مدیران اجرایی و اعضای هیئت‌مدیره جدید تنظیم کنند و پیش‌بینی‌هایی را برای راه‌اندازی کمیته‌های ریسک داخلی و حسابرسی فراهم کنند.

پورابراهیمی با بیان اینکه بررسی جهات فقهی و اسلامی این لایحه آغاز شده است، خاطرنشان کرد: کلیات این لایحه در اوایل پاییز در کمیسیون متبوعش به تصویب رسید. وی افزود که جزئیات این لایحه اکنون در گروه های ویژه در حال بررسی است و “پیش نویس اولیه آن آماده است”.

وی گفت: «ماه گذشته هیئتی از کمیسیون این لایحه را به مراجع ارشد شیعه موسوم به مرجع تقلید در شهر مقدس قم ارائه کرد. امیدواریم تا سه ماه آینده این لایحه در جلسه علنی مجلس مطرح و به نتیجه برسد.

این مقام از بخش خصوصی برای ارائه بینش در مورد لایحه ای که همچنین قراردادهای بانکی و وضعیت حقوقی انجمن تازه تاسیس بانک ها را تعریف می کند، مؤسسات رتبه بندی اعتباری راه اندازی می کند و ظرفیت های وام دهی و کفایت سرمایه را مشخص می کند، استقبال کرد.

پورابراهیمی پیشتر گفته بود این لایحه تا پایان سال مالی جاری در اسفندماه به تصویب مجلس می رسد.

او هفته گذشته گفت که احتمال نهایی شدن این لایحه تا پایان دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی در تابستان بسیار اندک است.

این نماینده مجلس همچنین تهدید کرده بود که اگر دولت نتواند آن را در موعد مقرر ارائه کند، مجلس نسخه خود را از لایحه مورد بحث اصلاحات بانکی ارائه خواهد کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.