برزیل برای تقویت تجارت ایران آماده می شود

0

آرماندو مونتیرو، وزیر بازرگانی برزیل گفت که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه این کشور نفت‌خیز، برزیل به یورو و سایر ارزها برای هواپیما، خودرو و ماشین‌آلات پرداختی از ایران می‌پذیرد.

به گزارش رویترز، مونتیرو اولین مقام برزیلی است که تأیید می کند بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین می تواند پرداخت به ارزها، از جمله یورو از ایران را بپذیرد، که استفاده از سیستم مالی ایالات متحده ممنوع است.

وی همچنین اعلام کرد که انتظار می رود دیلما روسف رئیس جمهور برزیل امسال برای تقویت صادرات به ایران سفر کند.

مونتیرو گفت: «همه در حال مسابقه دادن به دنبال ایران هستند… پتانسیل تجاری بسیار بزرگ است. “ما راه هایی برای تسویه پرداخت ها، نوع پرداخت و ارز پیدا خواهیم کرد.”

پس از توافق هسته ای که ماه گذشته تحریم های فلج کننده را لغو کرد، ایران به دنبال تسویه بدهی ها و فروش نفت به یورو برای کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا بوده است.

مونتیرو گفت برزیل قصد دارد تا سال 2019 جریان تجاری با ایران را سه برابر کند و به 5 میلیارد دلار برساند.

روسف هفته گذشته پس از دیدار با سفیر ایران، تحریم های اعمال شده از سوی سازمان ملل علیه ایران را لغو کرد، به این امید که تجارت بین دو کشور را که سال ها علیرغم تنش با غرب از روابط گرمی برخوردار بودند، تقویت کند.

ایران با جمعیت 80 میلیون نفری و تولید سالانه حدود 400 میلیارد دلار، بزرگترین اقتصادی است که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در بیش از دو دهه پیش، دوباره به سیستم تجارت جهانی پیوسته است.

اولین مورد روی میز

در مواجهه با رکود فلج کننده، دولت برزیل در حال تغییر سیاست است و به سرعت در حال حرکت برای باز کردن اقتصاد خود است تا از مزایای کاهش شدید ارزش واقعی پول خود بهره مند شود.

مونتیرو گفت: «دولت ایران قبلاً با هواپیماساز برزیلی امبرائر برای خرید جت های تجاری برای هوانوردی منطقه تماس گرفته است.

امبرائر، سازنده شماره 3 هواپیماهای تجاری جهان، علاقه ایران به هواپیمای خود را تایید کرد. سخنگوی رسمی این شرکت گفت: جمهوری اسلامی به چهار مدل از جت های منطقه ای خانواده E1 امبرائر به دلیل هزینه های پایین نگهداری آنها چشم دوخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران بازار بسیار جالبی است زیرا تقاضای سرکوب شده زیادی وجود دارد و کشور بزرگی است، بنابراین پتانسیل زیادی برای حمل و نقل هوایی منطقه ای وجود دارد.

مونتیرو گفت که ایران همچنین به ماشین‌ها و کامیون‌های برزیلی و همچنین ماشین‌آلات برای تجدید شبکه قدیمی پالایشگاه‌های نفت علاقه‌مند است.

مونتیرو که سال گذشته به همراه گروهی از بازرگانان برزیلی از تهران بازدید کرد، گفت: «تمرکز ما بر گسترش مشارکت خود در تولید است که اولین مورد روی میز مذاکره است.

مونتیرو خاطرنشان کرد که برزیل علاقه مند به واردات گاز طبیعی مایع از ایران است.

علیرغم واقعیت ضعیف تر، صنایع برزیل همچنان با مشکل روبه رو هستند زیرا کاهش اعتماد، نرخ بهره بالا و افزایش بیکاری باعث کاهش تقاضای محلی می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.