بزرگترین خودروساز ایران سهام شناور در فروش بلوکی

0

15.85 درصد از سهام کنترلی بزرگترین تولیدکننده خودرو ایران، گروه ایران خودرو، قرار است در 31 ژانویه در بورس اوراق بهادار تهران به فروش برسد.

این فروش شامل بیش از 2.2 میلیارد سهم در IKCO است که 10 درصد سهام آن تحت کنترل شرکت سرمایه گذاری سمند و 5.6 درصد تحت کنترل شرکت نگار نصر سهم، هر دو زیرمجموعه IKCO است.

ارزش کل فروش 9.76 تریلیون ریال (212.17 میلیون دلار) است که 28.26 درصد آن به صورت نقد و 71.74 درصد به صورت اقساطی طی سه سال فروخته می شود. هر سهم به قیمت پایه 4034 ریال فروخته می شود.

یکی از مقامات بورس اوراق بهادار روز شنبه به بورس پرس گفت که تا کنون سه خریدار بالقوه برای فروش بلوک مطرح شده اند و افزود که هر دو TSE و IKCO انتظار رقابت سختی دارند.

بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات خودرو در ایران، Crouse، یکی از شرکت‌هایی است که به‌عنوان خریدار بالقوه نام برده می‌شود.

دو شرکت زیرمجموعه ابتدا فروش بلوکی را در 10 دسامبر 2017 اعلام کردند و قصد داشتند تا 10 روز دیگر آن را ادامه دهند، اما هر بار که اعلامیه ای اعلام می شد، این روند به تعویق می افتاد.

سهام IKCO در پشت این اخبار رشد کرد و با 5.99 درصد افزایش طی 10 تا 19 دسامبر به 3167 در هر سهم رسید. با این حال، اشتیاق سرمایه گذاران به دلیل تاخیر کاهش یافت، اما رشد قیمت کل سهام خودروساز از 10 دسامبر تا به امروز به 3.51 درصد رسید. ارزش بازار فعلی IKCO 44.99 تریلیون ریال (978.2 میلیون دلار) است.

به نقل از بورس پرس، حجت‌الله سیدی، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت آیکو، که در حال حاضر چندین پروژه مهم را در دست اجرا دارد، بیشتر پول حاصل از فروش را برای راه‌اندازی یک پلتفرم مشترک برای تولید خودروهای جدید ساخت داخل مصرف خواهد کرد. گفت در دسامبر.

پلتفرمی که این مقام رسمی به آن اشاره کرد بخشی از یک قرارداد تجاری 70 میلیون یورویی با خانه طراحی پینین فارینا ایتالیا برای ایجاد یک پلت فرم خودرو مدولار است که حداقل چهار وسیله نقلیه مختلف را در خود جای دهد و اولین خودروی سواری در بخش متوسط ​​بازار باشد.< /p>

شرکای داخلی و خارجی دیگری مانند Mahle، Hyundai PowerTech، Punch Powertrain، Benteler Automotive، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیر کبیر در این پروژه گنجانده شده‌اند.

قرارداد 36 ماهه IKCO و Pininfarina شاهد توسعه یک معماری مفهومی جدید و همچنین طرح مفهومی جدید برای وسایل نقلیه آینده خواهد بود.

هدف گسترده تر IKCO تولید 23 مدل جدید از جمله سدان هاچ بک و کراس اوورها است که این کشور را به بزرگترین مرکز تولید و طراحی در منطقه تبدیل می کند.

این خودروساز با سهم 49.3 درصدی از بازار، سه فصل خوبی را در سال مالی جاری (21 مارس تا 21 دسامبر) پشت سر گذاشته است زیرا در این دوره 510297 دستگاه تولید کرده است که 13 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت. هدف آن تولید 575000 دستگاه تا پایان سال است.

> سازندگان قطعات به تولید خودرو می اندیشند

گزارش های اخیر نشان می دهد که قطعه سازان خودرو برای خرید سهام IKCO رقابت می کنند. سازندگان تجهیزات و قطعات در حال حاضر در ایران خودرو سهام دارند و اضافه شدن 15.8 درصد باعث افزایش نفوذ آنها در هیئت مدیره خواهد شد.

در گزارش روز شنبه روزنامه اقتصادی «دنیای اقتصاد» آمده است که قطعه سازان که در ابتدا از سوی IKCO رد شده بودند، در حال برنامه ریزی برای ایجاد کنسرسیوم و مناقصه فروش مجدد هستند.

همچنین گفته می شود که آنها قصد دارند با به دست آوردن سهام دیگر در صنعت، به تولید خودرو نفوذ کنند.

شایعات حاکی از آن است که دومین خودروساز بزرگ ایران، سایپا نیز در حال بررسی فروش بخشی از سهام خود در پارس خودرو، سومین تولیدکننده بزرگ کشور است. در این گزارش آمده است که کنسرسیوم در حال ساخت نیز در حال بررسی خرید پارس خودرو است.

با این حال، معاون ارتباطات سایپا از اعتراف به اینکه این خودروساز قصد دارد سهام خود یا هر یک از شرکت های تابعه خود را بفروشد، خودداری کرده است. مجتبی نظری همچنین به خبرنگار مهر گفت: سایپا در حال حاضر با هدف افزایش تولید، توسعه و تنوع بخشیدن به سبد محصولات سایپا بر روی پروژه های همکاری و تولید بین المللی تمرکز دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.