بلومبرگ: بازدهی 20 درصدی ایران سرمایه گذاران خارجی را وسوسه می کند

0

اقتصاد آن تقریباً سریع‌تر از هر اقتصاد دیگری در خاورمیانه در حال رشد است، اوراق قرضه آن دو برابر روسیه و ترکیه می‌پردازد، و تورم سرسام‌آور را مهار کرده است.

بلومبرگ گزارش داد که ایران با بازدهی بیش از 20 درصد از حدود 4.5 میلیارد دلار اوراق بهادار کوتاه مدت فروخته شده توسط وام گیرندگان دولتی و خصوصی، برای برخی از خارجی ها به نفع خود است.

به گفته Charlemagne Capital Ltd، ادغام مجدد این کشور در اقتصاد جهانی پس از تقریباً یک دهه تحریم های بین المللی، فرصت هایی را برای سرمایه گذارانی ایجاد می کند که مایل به تحمل ریسک هستند.

مدیر پول مستقر در لندن سال گذشته با یک شرکت تهرانی شریک شد تا اوراق قرضه این کشور را به دارایی های خود اضافه کند و از تضمین های بازپرداخت ارائه شده توسط پذیره نویسان ایرانی راحت باشد.

دومینیک بوکور-اینگرام، مدیر پول در شارلمانی که از افشای دارایی های خود امتناع می کند، گفت: “من نمی توانم به جایی از جریان اصلی با اندازه قابل توجهی فکر کنم که انتظار یک ارز باثبات همراه با بازدهی بسیار بالا را داشته باشید.” /p>

«این فرصت ممکن است ماندگاری کوتاهی داشته باشد، زیرا نرخ بهره معیار در ایران که اکنون 20 درصد است، با کاهش تورم به طور قطع کاهش می‌یابد.»

پایان انزوای بین المللی ایران باعث ایجاد مشارکت هایی مانند شرلمانی در این کشور 80 میلیون نفری شده است که قرار است طی دو سال آینده، اقتصاد آن سالانه 5 درصد رشد کند، سریعتر از سایر کشورهای منطقه پس از لیبی و دو برابر نرخ رشد عربستان سعودی. بر اساس پیش بینی های بانک جهانی.

توتال SA فرانسه و Telecom Italia SpA از جمله شرکت های اروپایی هستند که با جمهوری اسلامی ارتباط تجاری برقرار می کنند. بر اساس گزارش بورس تهران، از زمان لغو تحریم ها در ماه گذشته، معاملات سهام توسط خارجی ها ده برابر شده و به 500 میلیارد ریال (16.6 میلیون دلار) رسیده است.

جذابیت بازار بدهی ایران نیز احتمالاً با نزدیک‌تر شدن این کشور به تضمین رتبه‌بندی اعتباری که به آن امکان انتشار اوراق قرضه یورو را می‌دهد، افزایش می‌یابد.

چهارده سال پس از اینکه مودیز امتیاز حدس و گمان B2 خود را پس گرفت، دولت گفت که در حال گفتگو با شرکت های رتبه بندی بین المللی برای نمرات جدید است.

ایران در تلاش برای تعمیق بازار داخلی خود، 400 میلیارد ریال اسناد خزانه منطبق با قوانین اسلامی را منتشر کرد که در ماه سپتامبر برای تجارت در دسترس بود. به گفته مدیر شرکای فیروزه و گروه آگاه شارلمانی، در حالی که قیمت آن اسکناس‌های کوپن صفر می‌تواند تغییر کند، اوراق بهادار شرکت‌ها و اوراق بهادار دولتی دارای سود ثابت هستند. آنها گفتند که پرداخت ها توسط بانک پذیره نویس تضمین می شود.

  بازده واقعی

بوکور-اینگرام گفت: «اینها بانک‌های دولتی یا دولتی سابق هستند که انتظار داریم برای مدت طولانی در آنجا باشند. “شما انتشار زیادی ندارید زیرا بازده بسیار بالا است و به ویژه بازده واقعی بسیار بالا است.”

بازده واقعی پرداختی است که سرمایه گذار می تواند پس از حذف تورم 13.2 درصدی انتظار داشته باشد. این نرخ از 40 درصد در سال 2013 در مقایسه با معیار بانک مرکزی که Turquoise می گوید 20 درصد است، کاهش یافته است.

همانطور که سیاستگذاران این نرخ را با تورم مطابقت می دهند، بازده اوراق قرضه کاهش می یابد.

Turquoise تخمین می زند که معادل 3 میلیارد دلار اوراق بدهی در بورس ایران فهرست شده است، در حالی که برآوردهای رسمی این رقم را با احتساب اوراق قرضه دولتی حدود 4.5 میلیارد دلار نشان می دهد.

رادمان ربیعی، معاون مشتریان بین‌المللی در Turquoise، گفت: «اسنادهای جدید با حداکثر نرخ 1 درصد بالاتر از نرخ بهره معیار منتشر می‌شوند، در حالی که اوراق بهادار قدیمی‌تر سود بیشتری دارند.

  حقوق قانونی

کریسول کوریا، مدیر مبارزه با پولشویی در LexisNexis Risk Solutions در لندن، گفت: سرمایه گذاری در ایران همچنان نیازمند یک جهش ایمانی است زیرا برخی از تحریم های ایالات متحده همچنان باقی مانده است.

او به موانع قانونی اشاره کرد، مانند تعیین مالک ذینفع نهایی یک شرکت صادرکننده بدهی شرکتی و اینکه آیا این شرکت به نهادی مرتبط است که از مجازات ها معاف نیست.

در حالی که اکثریت این تحریم‌ها در ژانویه برداشته شدند، محدودیت‌ها برای حدود 200 کسب و کار و فرد وجود دارد که برخی از آنها به شرکت‌های فهرست‌شده مرتبط هستند.

او گفت: «در بهترین زمان‌ها می‌توان گره‌گشایی ساختارهای شرکتی را دشوار کرد». “در ایران، هنوز سوالاتی در مورد چگونگی دسترسی به اطلاعات وجود دارد.”

  ریسک ریالی

محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در مصاحبه ای در این ماه در تهران گفت: ایران شرط می بندد که برای بدهی خود اشتیاق داشته باشد و تلاش ها برای انتشار 1.5 میلیارد دلار اسناد خزانه را ادامه داده و قصد دارد تا 20 مارس 300 میلیون دلار دیگر بفروشد. .

شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت ایران در دی ماه اعلام کرد که قصد دارد اوراق قرضه ریالی چهار ساله با بازده سالانه 21 درصد بفروشد. اوراق قرضه محلی پنج ساله روسیه و ترکیه به ترتیب 10.39 و 10.57 درصد را ارائه می دهند.

یک ریسک کلیدی کاهش احتمالی ارزش پول محلی است که بهراد ابراهیمی، رئیس بازرگانی گروه آگاه، گفت که ممکن است امسال پس از عملکرد بهتر از سایر ارزهای بازارهای نوظهور در طول رکود نفت، تضعیف شود. این ارز که در برابر سبدی مدیریت می شود، 2.1 درصد در مقایسه با 20 درصد روبل روسیه در شش ماه گذشته کاهش یافته است.

ابراهیمی در تماس تلفنی از تهران گفت: خطراتی وجود دارد، اما شما بازدهی بیشتری دارید.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.