بیمه‌گران خسارات زلزله ایران را ارزیابی می‌کنند

0

شرکت های بیمه ایرانی ارزیابی خسارات ناشی از زلزله شدید اخیر که غرب استان کرمانشاه در نزدیکی مرز عراق را لرزاند و پرداخت غرامت را آغاز کرده اند.

زلزله 7.3 ریشتری بیش از 500 کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت. همچنین منجر به تخریب بسیاری از خانه‌ها، از جمله طرح مسکن مهر تحت مدیریت دولتی – یک پروژه مسکن که توسط دولت سابق آغاز شد، شد.

مجتبی نیک کردار، معاون استاندار کرمانشاه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: برآوردهای اولیه مجموع خسارات ناشی از زلزله را 26 تریلیون ریال (641 میلیون دلار) عنوان کرد.

وی افزود: 8 تریلیون ریال (197 میلیون دلار) از خسارت ها مربوط به املاک واقع در منطقه آسیب دیده شامل خانه ها، واحدهای تجاری و ادارات است.

فقط 2-3٪ از اموال بیمه شده

ابراهیم حمیدی، عضو شورای راهبردی شرکت بیمه ایران گفت: تنها 2 تا 3 درصد از املاک واقع در این منطقه بیمه شده است.

شرکت بیمه ایران، بزرگترین و تنها شرکت دولتی کشور، بر اساس اعلام سایت این شرکت، تاکنون 54 میلیارد ریال (1.3 میلیون دلار) به 1320 فقره خسارت پرداخت کرده است.

مجموع زیان پرداختی شرکت بیمه ایران به 300 میلیارد ریال (7.7 میلیون دلار) پیش بینی می شود.

بیمه البرز که یک شرکت بیمه خصوصی و یکی از بزرگترین شرکت های بازار است نیز اعلام کرده است که 8000 واحد مسکونی و ساختمان در مناطق آسیب دیده تحت پوشش است. شرکت در حال حاضر در حال ارزیابی خسارت است.

به گزارش ریسک نیوز، واحدهای مسکن مهر واقع در منطقه تحت بیمه شرکت بیمه آرمان هستند. زمین لرزه در برخی از نقاط این منطقه به واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب پروژه مسکن 90 درصد خسارت وارد کرده است.

علیرضا بیانیان، مدیرعامل آرمان تایید کرد که شرکت وی متعهد به پرداخت غرامت برای واحدهای مسکونی مهر و سایر منازل خریداری شده با استفاده از وام بانک مسکن، بانک عامل بخش مسکن است.

او افزود: «ما منتظریم تا بانک گزارش مفصلی برای ما ارسال کند.

بیمه معلم نیز 20 میلیارد ریال (491 هزار دلار) به عنوان غرامت به بازماندگان زلزله پرداخت کرده است. تمامی دانشجویان سراسر کشور را بیمه کرده است.

بیمه نوین، بیمه پاسارگاد، بیمه MA و بیمه سینا نیز تیم های کارشناسی را برای ارزیابی خسارات وارده به منطقه اعزام کرده اند.

این در حالی است که اخیرا عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران بر ضرورت تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی تاکید کرده است.

وی با بیان اینکه لایحه ای با هدف تشکیل چنین صندوقی چندین سال پیش توسط CII ارائه شد، در هاله ای از ابهام مانده است، از دولت و نمایندگان خواست تا در تصویب این لایحه که تحقق آن انقلابی در زلزله را رقم می زند، کمک کنند. صنعت بیمه ایران.

این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به اختیاری بودن بیمه، نمی توان انتظار داشت اکثریت مردم از مزایای بیمه زلزله برخوردار شوند، خاطرنشان کرد: بیمه آتش سوزی که شامل بیمه زلزله نیز می شود، طبق لایحه جدید اجباری می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.