پوتین و شی جینپینگ بیانیه مشترک امضا می‌کنند/ امضای بیش از ۱۵ توافقنامه بین روسیه و چین

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، یوری اوشاکوف، مشاور رئیس‌جمهوری روسیه در امور روابط بین‌الملل به خبرنگاران گفت: قرار است مجموعه گسترده از اسناد دو جانبه از جمله دولتی و تجاری مصوب شود، هماهنگی‌ها در جریان است و لیست را در پایان مذاکرات منتشر خواهیم کرد.

اوشاکوف ادامه داد: این اسناد در توسعه همکاری بین روسیه و چین در زمینه‌های مختلف سهیم خواهند بود. می‌توانم بگویم ما بیش از ۱۵ توافقنامه در پرونده‌ای داریم که برای این سفر تهیه شده‌اند.

وی تاکید کرد: تقویت مستمر روابط دوجانبه در جهت خدمت به منافع مستقیم کشورهای ما هستند، این روابط مبتنی بر اجماع عمومی درباره چشم اندازهای همکاری و سطح و عمق آن است. مهم این است که روابط ما با هر کشور دیگری تحت تاثیر قرار نگیرد علیه هیچ کشور دیگری نباشد.

اوشاکوف اضافه کرد: بسیار مهم است که کشورهای ما استفاده از تحریم‌های یکجانبه را نپذیرند و در امور کشورهای دیگر مداخله نکنند.

به گفته این مقام روسیه، مسکو و پکن مواضع متشابه و همسویی در قبال بخش اعظمی از مشکلات جهانی دارند.

دستیار رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: پوتین و شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین بیانیه‌ای مشترک درباره ورود روابط جهانی به مرحله جدید امضا خواهند کرد.

اوشاکوف تاکید کرد: این بیانیه مشترک پیرامون ورود روابط جهانی به دوره جدید، توسعه پایدار جهانی است. این بیانیه دیدگاه‌های مشترک روسیه و چین درباره مهمترین مسائل جهان از جمله مسائل امنیتی را منعکس می‌کند.

وی افزود: بعد از این مذاکرات برای یک ضیافت ناهار بین دو رئیس‌جمهوری برنامه ریزی شده است. این چارچوب همکاری بررسی مهمترین مشکلات جهان و دو کشور را تا حد زیادی به شکل صریح فراهم می‌کند. رئیس‌جمهوری روسیه عصر در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن مشارکت می‌کند.

اوشاکوف تاکید کرد: چین از خواسته‌های روسیه در زمینه تضمین‌های امنیتی حمایت می‌کند. پکن موضعی همسو با روسیه دارد مبنی بر اینکه امنیت کشور از رهگذر خسارت به امنیت کشور دیگر ممکن نیست و نابودی ثبات منطقه‌ای از طریق تقویت ائتلاف‌های نظامی نباید انجام شود.

قرار است پوتین در راس هیئت روسیه چهار فوریه به پکن سفر کند.

https://dailybuzz.ir/02/02/2022/%d9%be%d9%88%d8%aa%db%8c%d9%86-%d9%88-%d8%b4%db%8c-%d8%ac%db%8c%d9%86%d9%be%db%8c%d9%86%da%af-%d8%a8%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%87-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d9%85%d8%b6%d8%a7-%d9%85%db%8c/