چهارمین روز اعتراضات کرونایی نیوزیلندی‌ها در محوطه بیرونی پارلمان

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این چهارمین روز اعتراضات در نیوزیلند است که هزاران تن در آن حضور دارند و برگرفته از اعتراضات کامیون داران کانادایی به محدودیت‌ها و قوانین سختگیرانه کرونایی است. معترضان نیوزیلندی بر روی چمن‌های بیرونی ساختمان پارلمان این کشور در ولینگتون دست به تجمع زده و خیابان‌های اطراف را با کامیون، خودرو، ون و موتورسیکلت‌های خود مسدود کرده‌اند.

روز پنجشنبه پلیس همزمان با توسل به زور برای متفرق کردن معترضان، ۱۲۰ تن از آنها را دستگیر کرد اما معترضان از متفرق شدن دست نکشیدند.

پلیس امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ حادثه‌ای در محوطه بیرونی پارلمان گزارش نشده اگرچه دو تن به دلیل رفتار ناشی از شرب خمر و مستی دستگیر شدند.

بازرس “کوری پارنل” از پلیس نیوزیلند در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ ماموران برای متفرق کردن معترضان که می‌خواهند بیشتر نزدیک به محوطه پارلمان شوند اقداماتی انجام می‌دهد و از آنها می‌خواهد تا منطقه را ترک کنند.

پلیس نیوزیلند همچنین گفت که طیفی از علل و انگیزه‌های مختلف در میان معترضان وجود دارد که صحبت کردن و متقاعد کردنشان را دشوار می‌کند.

پلیس این کشور همچنین اعلام کرد، اطلاعات نادرست به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک موضوع شناسایی شده است.

با ورود معترضان بیشتری از سراسر کشور در روز جمعه، چادرها و حتی یک آلاچیق بیشتر روی چمنزار برپا شد. اما جمعیت بر خلاف تظاهرات خشمگین روز پنجشنبه، آرام بودند، آواز می‌خواندند و می‌رقصیدند.

اعتراضات کوچکی هم در همبتسگی با اعتراضات در ولینگتون در شهرهای نلسون و کرایست‌چرچ برگزار شد.

معترضان به درخواست‌های جاسیندا آردرن، نخست وزیر این کشور برای توقف اعتراضات بی اعتنا هستند. این بن بست به فشارهای سیاسی بر آردرن می‌افزاید که میزان محبوبیتش در نظرسنجی‌های اخیر افت داشته است.

چهارمین روز اعتراضات کرونایی نیوزیلندی‌ها در محوطه بیرونی پارلمان