تجارت یک میلیارد دلاری ایران و هند در ۶ ماه

0

به گزارش ایران اکونومیست ، وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی را ۹۹۳ میلیون دلار اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و هند در این دوره با افت ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. کل مبادلات تجاری دو کشور در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ افزون بر یک میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار اعلام شده بود.

کاهش مبادلات تجاری ایران و هند در نیمه نخست ۲۰۲۳ ناشی از افت صادرات این کشور به ایران بوده است. صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن امسال افت ۳۸ درصدی را تجربه کرده و به ۶۴۱ میلیون دلار رسیده است. هند در نیمه نخست سال میلادی گذشته یک میلیارد و ۳۸ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات هند از ایران در نیمه نخست امسال رشد پنج درصدی داشته و به ۳۵۲ میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل ۳۳۵ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

بر اساس این گزارش، برنج بیشترین سهم را در صادرات هند به ایران در نیمه نخست امسال داشته و ۶۷ درصد از کل صادرات این کشور به ایران در این دوره مربوط به برنج بوده است. میوه با ۲۹ میلیون دلار و چای با ۱۷ میلیون دلار به ترتیب دومین و سومین کالای صادراتی هند به ایران بوده‌ است.

فرآورده‌های نفتی نیز بزرگترین کالای وارداتی هند از ایران در نیمه نخست ۲۰۲۳ بوده و هند ۱۳۹ میلیون دلار فرآورده نفتی ایران را در این مدت وارد کرده است. مواد اولیه تولید رنگ با ۹۱ میلیون دلار و میوه با ۶۶ میلیون دلار به ترتیب در جایگاه دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.