تشدید نظارت بر میدان مرکزی میوه و تره‌بار/ نصب تابلوی نرخ و صدور فاکتور مهردار الزامی شد

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیگیری‌ها حاکی از آن است که پس از افزایش بی‌رویه قیمت میوه، در حال حاضر نظارت‌ها بر فروشندگان میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران تشدید و به آنها اعلام شده است که با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت، این اقدام در پی آن صورت گرفت‌ که در روزهای اخیر، معاون نظارت و بازرسی استان تهران پس از گزارش‌های بازرسان از وجود برخی تخلفات، دستورالعمل 11 بندی را برای اجرا در این میدان عرضه میوه ابلاغ کرده بود.

­­به تازگی ‌اتحادیه صنف حق‌العمل‌کاران میوه و تره بار تهران برای مقابله با این تخلفات و گران‌فروشی میوه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:« بدین‌وسیله به اطلاع همه اعضای میدان مرکزی میوه می رساند اقدامات در مورد نصب تابلوی نرخ نامه و صدور فاکتور همراه با مهر صورت گیرد. ضمنا بازرسان وزارت جهاد کشاورزی و تعزیرات به طور مداوم و نامحسوس تخلفات را گزارش و برابر مقررات برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.»

پیش از این نیز برخی مغازه داران سطح شهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اعلام کرده بودند که فروشندگان میوه در میدان تره‌بار فاکتور ارائه نمی‌کنند و عرضه میوه با نرخ‌های خودسرانه و بالاتر از تابلو انجام می‌شود و‌ نظارتی بر این قیمت‌ها وجود ندارد.

در این راستا روز هشتم اردیبهشت امسال بود که معاون نظارت و بازرسی استان تهران به همراه هیات بازرسی همراه، رئیس سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران و معاونین، رئیس شعبه ۶۱ تعزیرات حکومتی استان تهران و بسیج از وضعیت بازار میوه و تره‌بار مرکزی شهر تهران بازدید و 11 مورد برای بهبود وضعیت عرضه در این میادین ابلاغ کرد که در ادامه می‌خوانید.

1- مقرر شد اتحادیه بارفروشان تهران و سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران به حجره‌داران نبش سالن‌ها اعلام نمایند که هیچ‌گونه مالکیتی خارج از حریم حجره‌ها ندارند.

2- مقرر شد نسبت به تعیین حریم حجره‌های نبشی سالن‌ها، سازمان میادین میوه و تره‌بار سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران با همکاری اتحادیه بارفروشان تهران اقدام لازم معمول کنند.

3- مقرر شد حجره‌داران نسبت به نصب تابلو مشخصات مالکین بر‌ سردر حجره‌ها اقدام و فروش میوه و تره‌بار توسط مالکین یا مستاجرین دارای اجاره نامه معتبر انجام شود.

4- مقرر شد سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران نسبت به نصب دوربین مدار بسته و نظارت دقیق بر ‌سد معبر و رعایت حریم حجره ظرف یک هفته اقدام نماید.

5- مقرر شد مالکین و فروشندگان میوه و تره‌بار نسبت به صدور فاکتور رسمی با درج قیمت و ممهور به مهر بازرسی اقدام نمایند.

6- مقرر شد سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران با همکاری بازرسان اداره جهاد کشاورزی استان تهران از خروج خودروهای دارای بار بدون فاکتور رسمی جلوگیری نمایند.

7- مقرر شد سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران از پارک خودروهای غیرمجاز در اطراف حجره‌ها جلوگیری نماید.

8- مقرر شد سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران، اتحادیه بارفروشان تهران و شعبه تعزیرات حکومتی نسبت به انجام گشت‌های مشترک و اعمال قانون توسط تعزیرات اقدام نمایند.

9- مقرر شد در خصوص حجره‌های فاقد پروانه کسب، اتحادیه بارفروشان تهران و تعزیرات حکومتی تهران به قید فوریت ظرف یک هفته اعمال قانون نمایند.

10- مالکین حجره‌ها مکلفند در صورت اجاره حجره‌ها به اشخاص و مستاجران، نسبت به معرفی آن‌ها به اتحادیه بارفروشان تهران با قید اجاره‌نامه و تعداد کارگران مجاز اقدام نمایند و اتحادیه بارفروشان در صورت احراز صلاحیت نسبت به صدور پروانه کسب اقدام نماید.

11- نصب دوربین پلاک‌خوان در مبادی ورودی و خروجی میدان مرکزی اجرایی و از ورود و خروج خودرو‌های غیرمجاز و متخلف جلوگیری شود.

ارائه این اطلاعیه و دستورالعمل 11 بندی اداره نظارت و بازرسی استان تهران وجود تخلفات در این میدان مرکزی که محل عرضه میوه به صورت مویرگی به سطح شهر و نیز سایر استان‌ها است را تایید می‌کند؛ اثرات این تخلفات ‌به صورت بالا رفتن قیمت میوه خود را نشان می‌دهد.

نظارت بر میدان بزرگ میوه و تره‌بار از آن جهت حائز اهمیت است که روزانه از اغلب استان‌های تولید‌کننده، میوه به این میدان که در جنوبی‌ترین نقطه تهران در اتوبان آزادگان است، سرازیر شده و از آنجا به سطح شهر تهران و دیگر استان‌های مصرف کننده ارسال می شود.

به عقیده کارشناسان کنترل و نظارت دقیق بر میدان بزرگ میوه و تره‌بار می تواند قیمت میوه را در بازار کاهش دهد.

بنابراین گزارش کاربران سامانه فارسِ من با ثبت پویشی از گرانی انواع میوه و سبزیجات در میادین میوه و تره‌بار انتقاد کرده‌اند.

ثبت‌کنندگان این پویش نوشته‌اند که با توجه به افرایش 21 تا 27 درصدی درآمد قشر ضعیف شاهد افزایش 60 درصدی اقلام میوه و سبزیجات در میادین میوه و تره بار نسبت به اردیبهشت 1401 هستیم، همچنین به کوچک شدن سفره مردم که ارتباط مستقیم با سلامتی آنها دارد، توجه داشته باشید این افزایش موجب هزینه های پنهان در بخش سلامت کشور هم می‌شود؛ تقاضا می‌شود وزارت جهاد کشاورزی که متولی تامین زنجیره غذایی کشور می باشد پاسخگوی این افزایش افسار گسیخته باشد.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.