تغییر مسیر: چگونه خاویر مایلی سیاست خارجی آرژانتین را متحول خواهد کرد

0

بوئنوس آیرس، آرژانتین – چند روز پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین، آنارکو سرمایه دار خود را توصیف کرد. خاویر مایلی وارد پله های کاخ سفید، آماده دیدار با مشاور ارشد امنیت ملی ایالات متحده است.

سفر طوفانی او به واشنگتن دی سی، بیشتر از یک دور پیروزی بود. این نشانگر برنامه‌های مایلی برای تجدید نظر در سیاست خارجی آرژانتین – در قبال ایالات متحده و اسرائیل و دوری از چین و شرکای چپ منطقه ای.

این تغییر می‌تواند آرژانتین را در آمریکای لاتین عجیب و غریب کند. در حالی که منطقه تلاش می‌کند تا از اختلافات دوران جنگ سرد خلاص شود، کارشناسان هشدار می‌دهند که ممکن است مایلی شکاف‌های سیاسی فاحش بین راست و چپ را بپذیرد.

توماس موگیکا، دانشمند علوم سیاسی، گفت: «آنچه در مبارزات انتخاباتی دیدیم، نامزدی بود با اعتقادات ایدئولوژیک بسیار قوی، بسیار شدید، با لفاظی هایی که به نوعی یادآور جنگ سرد بود و درباره کشورهای کمونیستی صحبت می کرد. استاد روابط بین الملل در دانشگاه کاتولیک آرژانتین.

به عنوان یک نامزد، مایلی به چین، مقصد اصلی صادرات محصولات کشاورزی آرژانتین، حمله کرد و این کشور را با یک “قاتل” مقایسه کرد و گفت شهروندانش “آزاد” نیستند. او حتی تهدید کرد که روابط با کشور را به دلیل حاکمیت حزب کمونیست آن متوقف خواهد کرد.

مایلی همچنین با رئیس جمهور چپگرای برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، که او را “کمونیست عصبانی” و “فاسد” نامیده بود، مبادله کرد. برزیل بزرگترین شریک تجاری آرژانتین است.

Javier Milei and his team stop for a group selfie on the steps of the White House.
خاویر مایلی، رئیس‌جمهور منتخب، دومین نفر از سمت راست، با تیمش سلفی می‌گیرد. بازدید ۲۸ نوامبر از کاخ سفید در واشنگتن دی سی [Evan Vucci/AP Photo]

ایده‌های رادیکال برای اصلاح اقتصاد تحت محاصره مدتهاست که سهام مایلی در تجارت بوده است. او در تلاش برای مهار تورم سرسام آور، برای انحلال بانک مرکزی کشور و کنار گذاشتن پزو آرژانتین به نفع استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز مبارزه کرد.

اما منتقدان می‌گویند که جاه‌طلبی‌های داخلی مایلی ممکن است با حضور کمرنگ حزبش در کنگره ملی محدود شود. با این حال، در سیاست خارجی، انتظار می رود که مایلی قدرت بیشتری داشته باشد. هنگامی که او در روز یکشنبه مسئولیت خود را آغاز کرد، وزارت امور خارجه مستقیماً به او پاسخ خواهد داد.

نشانه‌های اولیه نشان می‌دهد که مایلی ممکن است مایل باشد در کمپین انتخاباتی خود به خوبی عمل کند.

هفته گذشته، دیانا موندینو، انتخاب مایلی برای وزیر خارجه، تأیید کرد که آرژانتین وارد بریکس، بلوکی از اقتصادهای نوظهور به نام پنج عضو آن: برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی. آرژانتین در تاریخ ۱ ژانویه قرار است به آن بپیوندد.

به گفته خورخه هاینه، استاد دانشگاه بوستون و سفیر سابق شیلی در چین، این تصمیم یک “سیلی به صورت” به چین و برزیل بود. هر دو از ورود آرژانتین پشتیبانی کرده بودند. وارد گروه شوید.

اما در حالی که ریاست‌جمهوری مایلی شکستی برای روابط آرژانتین با این دو کشور خواهد بود، هاینه پیش‌بینی می‌کند که این امر “جهش جدیدی به جنبش جهانی راست افراطی خواهد داد”.

در اینجا سه ​​تغییر کلیدی در روابط خارجی مورد انتظار تحت مایلی وجود دارد:

An industrial excavator — a machine with a scoop in the front — sits in a salt flat in Argentina. Snow-capped mountains can be seen in the distance.
چین سرمایه‌گذار عمده در بخش لیتیوم آرژانتین است، چیزی که می‌تواند به دلیل تیرگی روابط در معرض خطر قرار گیرد. [پرونده: آگوستین مارکاریان/رویترز]

ارزیابی مجدد روابط با چین

در پایان سفر امسال به چین، وزیر اقتصاد سرجیو ماسا – رقیب چپ مایلی برای ریاست جمهوری – به شوخی گفت که کشورش باید به “آرگنچینا” تغییر نام دهد.

این کنایه نشان دهنده روابط نزدیکی است که دولت در حال خروج با پکن ایجاد کرده است.

تنها در نیم سال گذشته، آرژانتین به ابتکار کمربند و جاده، یک برنامه سرمایه گذاری در خارج از کشور، و یک قرارداد مبادله ارز را گسترش داد که به تقویت اقتصاد آن کمک کرده است.

چین دومین شریک تجاری بزرگ آرژانتین و یک سرمایه گذار بزرگ در بخش انرژی و لیتیوم آن است. اما لفاظی های تندرو مایلی می تواند این روابط را به خطر بیندازد.

هاینه گفت: “تحریک چینی ها ایده خوبی نیست.” “این عواقب دارد.”

اردوگاه مایلی استدلال کرده است که آرژانتین می تواند روابط دیپلماتیک خود با چین را خنثی کند و در عین حال از تأثیر منفی بر صنعت صادرات خود جلوگیری کند. اما هاینه شک دارد.

او گفت: «این یک توهم است که فکر کنید ممکن است روابط سیاسی نداشته باشید اما همچنان روابط اقتصادی داشته باشید. “در مورد چین، اینطور کار نمی کند.”

در طی یک نشست خبری پس از انتخاب مایلی، وزارت امور خارجه چین به آرژانتین هشدار داد که قطع روابط “یک اشتباه جدی” خواهد بود.

و آرژانتین قبلاً به اقداماتی که در گذشته علیه چین انجام داده بود، ضربه ای را تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۰، زمانی که دولت چین چین را به پایین آوردن قوانین ضد دامپینگ – که برای حفظ قیمت عادلانه در تجارت بین‌المللی طراحی شده بود – متهم کرد، با ممنوعیت واردات روغن سویا از آرژانتین که ضربه‌ای مهم به اقتصاد این کشور بود، پاسخ داد.

یک دولت مایلی می‌تواند اقدام تلافی جویانه مشابهی را در صورت اقدام قوی علیه چین تحریک کند.

آریل گونزالس لواگی، یکی از اعضای هیئت اجرایی در اندیشکده منطقه ای CRIES، گفت که مایلی ممکن است، برای مثال، از حمایت دولت از پروژه های زیرساختی بحث برانگیز که با بودجه چین تامین می شود، بگیرد. منتقدان ادعا کرده اند که برخی از پروژه ها، از جمله ایستگاه فضایی ارتش چین، حاکمیت آرژانتین را به خطر می اندازد.

به‌طور کلی، کارشناسان انتظار دارند که مایلی از رئیس‌جمهور راست افراطی سابق برزیل، ژایر بولسونارو، که در مورد چین نیز سخت صحبت می‌کرد اما تا حد زیادی وضعیت موجود را حفظ کرد، الگوبرداری کند.

در حال حاضر، مایلی لفاظی های خود را ملایم کرده است و به طور علنی از شی جین پینگ، رهبر چین در رسانه های اجتماعی به خاطر تشکر کرده است. یک نامه تبریک پس از انتخابات.

مایلی پاسخ داد: «صمیمانه‌ترین آرزوهایم را برای سلامتی مردم چین برای شما ارسال می‌کنم.

A crowd of Milei supporters, seen from above, hold up yellow banners that read,
حامیان خاویر مایلی پیروزی انتخاباتی او را در ۱۹ نوامبر جشن می گیرند [ماتیاس دلاکروا/عکس AP]

آغوش پر از گلوی ایالات متحده

رئیس‌جمهور آلبرتو فرناندز، سلف مایلی، در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد. او به عنوان بخشی از یک “جند صورتی” به قدرت رسید: موجی از رهبران چپ در سراسر آمریکای لاتین.

بسیاری از اعضای “جزر و مد صورتی” تلاش های ایالات متحده برای شکل دادن به سیاست در منطقه را رد کردند، در عوض به دنبال جایگزین هایی – مانند چین – برای رهبری و قدرت اقتصادی آمریکا بودند.

اما انتظار می رود که Milei از این روند شکسته شود. در مبارزات انتخاباتی، او بارها گفت که سیاست خارجی همسو با ایالات متحده و “جهان آزاد” را دنبال خواهد کرد.

گونزالس لواگی گفت:

این یک “فرصت عالی” برای ایالات متحده خواهد بود.

«دولتی وجود خواهد داشت که آشکارا خود را دوست ایالات متحده اعلام می کند. او توضیح داد که این چیزی نیست که معمولاً در آرژانتین اتفاق می افتد.

به همین ترتیب انتظار می‌رود که تعهد مایلی برای مهار هزینه‌های دولت در میان مقامات ایالات متحده که ثبات در آمریکای لاتین را به عنوان موهبتی برای منافع خود می‌دانند، طنین‌انداز شود.

موگیکا، دانشمند علوم سیاسی، گفت: «در اصل، ایالات متحده نمی‌خواهد آرژانتین به یک مشکل تبدیل شود.

“ایالات متحده به دنبال ثبات در آرژانتین است، زیرا در نهایت، یک شریک دموکراتیک است، صادرکننده مواد غذایی در مقیاس جهانی است، و می تواند به یک بازیگر مهم در بخش انرژی تبدیل شود.”

به نوبه خود، مایلی به ایالات متحده به عنوان ستونی از برنامه اقتصادی خود نگاه می کند. ایالات متحده بزرگترین سهامدار صندوق بین المللی پول است و مایلی برای بازگرداندن برنامه وام ۴۴ میلیارد دلاری به کمک آن نیاز دارد.

مایلی با موهای وحشی، شخصیت بزرگتر و رزومه سیاسی نازک خود، مقایسه با رهبران راستگرای ایالات متحده مانند دونالد ترامپ را نیز برانگیخته است.

اما موگیکا گفت که سفر اخیر مایلی به واشنگتن پیامی را ارسال می کند که او و متحدانش مایل به همکاری با دموکرات ها و همچنین جمهوری خواهان هستند.

او گفت: «آنها سعی کردند نشان دهند که می‌توانند با [دموکرات‌ها] به خوبی کنار بیایند و آنها صرفاً کپی‌کننده ترامپ در آمریکای لاتین نیستند.

Javier Milei, standing outdoors amid a crowd, holds up an Israeli flag.
خاویر مایلی، کاندیدای وقت، پرچم اسرائیل را در حین تظاهرات انتخاباتی در لوماس دزامورا به اهتزاز درآورد. ، آرژانتین، در ۱۶ اکتبر [Natacha Pisarenko/AP Photo]

یک نقطه اوج برای روابط آرژانتین و اسرائیل

انتخاباتی که مایلی را به پیروزی رساند، در برابر وقوع جنگ در غزه، یک سرزمین فلسطینی باریک در امتداد دریای مدیترانه، برگزار شد.

در ۷ اکتبر، گروه فلسطینی حماس حمله به اسرائیل را رهبری کرد و ۱۲۰۰ نفر را کشت و صدها نفر دیگر را به اسارت گرفت. اسرائیل با حمله نظامی به غزه پاسخ داد.

بیش از ۱۶۰۰۰ فلسطینی در ماه‌های اخیر کشته شده‌اند و کارشناسان سازمان ملل درباره خطر بزرگ نسل‌کشی هشدار داده‌اند.

بحران انسانی وخیم در غزه، رهبران آمریکای لاتین را بر آن داشته تا انتقاد شدیدی از تاکتیک‌های اسرائیل صادر کنند. لولا از برزیل این حمله نظامی را “نسل کشی” خواند. همتای او در کلمبیا، گوستاوو پترو، چپگرا، آن را “قتل عام” نامید.

هر چند چنین انتقادی از سوی مایلی وارد نشده است. بلکه در آخرین هفته‌های مبارزات انتخاباتی‌اش، او به اهتزاز پرچم اسرائیل در راهپیمایی‌های تبلیغاتی شهرت داشت. حمایت شدید او احتمالاً دولت او را متحد اصلی اسرائیل در منطقه خواهد کرد.

هاینه، سفیر سابق شیلی، گفت: «در آمریکای لاتین، بسیاری از کشورها مانند برزیل، شیلی، کلمبیا، بولیوی و مکزیک به شدت از اسرائیل انتقاد کرده‌اند. موضع مایلی “یک موضع ناسازگار است”.

هاینه توضیح داد: «آغوش گرفتن او از اسرائیل، او را با رهبران آمریکای شمالی و اروپا که بسیاری از آنها از کمپین نظامی اسرائیل حمایت کرده‌اند، همسوتر می‌کند. “شکاف مهمی بین شمال جهانی و جنوب جهانی ایجاد شده است.”

میلی قول داده است که راه ترامپ را دنبال کند و سفارت کشورش در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل کند، اقدامی بحث برانگیز. این شهر توسط اسرائیلی ها و فلسطینی ها ادعا شده است.

او همچنین متعهد شد که حماس را یک “سازمان تروریستی” اعلام کند. بیست و یک نفر از اسیران در ۷ اکتبر از آرژانتین بودند.

جامعه یهودی آرژانتین، که در حال حاضر بزرگترین جامعه آمریکای لاتین است، ممکن است به زودی بتواند یک رئیس جمهور را در میان تعداد خود به حساب آورد. مایلی در حال تبدیل است. او اولین رئیس دولت یهودی آرژانتین خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.