تقاضای طلا در بالاترین سطح چهار سال اخیر

0

شورای جهانی طلا اعلام کرد: فروش شمش و سکه طلا در ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ سه برابر شد و به ۱۵.۲ تن رسید که بالاترین میزان در چهار سال اخیر است.

این رقم به ۱۵.۲ تن رسید – یک افزایش ۲۰۰ درصدی در سال گذشته – تا به بالاترین سطح سه ماهه خود از سه ماهه اول ۲۰۱۴ رسید. تقاضای سکه سالم بود، زیرا بانک مرکزی ایران مقدار سکه های طلای عرضه شده در بازار را افزایش داد. سکه های طلا در سه ماهه اخیر عملکرد خوبی داشته اند، زیرا برخلاف جواهرات طلا، ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده را جذب نمی کنند.

این کشور حدود سه چهارم تقاضای خاورمیانه برای شمش و سکه طلا را در سه ماهه به خود اختصاص داده است که بر اساس این داده ها، کمتر از نیمی از مصرف منطقه در سال ۲۰۱۷ و تنها ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۶ بوده است. واحد پول ایران، ریال، طی سه ماه کاهش یافت و این امر باعث هجوم شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تقاضای ایران برای شمش و سکه طلا ممکن است تا پایان سال همچنان قوی باقی بماند و حتی با اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده افزایش یابد.

بسیاری از ایرانیان نگران وضعیت اقتصادی هستند، زیرا تحریم های ایالات متحده بر تجارت فلزات گرانبها ایران از ۶ آگوست اعمال می شود.

Cagdas Kucukemiroglu، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی Metals Focus گفت: «تقاضا تا پایان سال، در این سطح یا بالاتر، قوی خواهد ماند. وی گفت: “سکه هایی که توسط بانک مرکزی پیش فروش شده اند، همچنان به بازار تحویل خواهند شد.”

نگرانی در مورد کاهش ارزش پول

تقاضای ایران از عربستان سعودی و امارات پیشی گرفته است.

ارزش ریال در این هفته به پایین ترین حد خود کاهش یافت و در بازار سیاه روز دوشنبه حدود ۱۱۲ هزار دلار در هر دلار معامله شد، در حالی که هفته گذشته ۹۰ هزار دلار بود. این ارز روز پنجشنبه به ۱۰۵۰۰۰ رسید.

CBI نرخ ارز خود را کمتر از نصف سطح غیر رسمی یا حدود ۴۴۰۰۰ ریال برای هر دلار تعیین می کند.

مسعود غلامپور، تحلیلگر بانک سرمایه گذاری نوین در تهران گفت: «تقاضا برای طلای فیزیکی بسیار بالا است، زیرا ارز در حال کاهش است. «اگر فکر می‌کنند که ممکن است بحرانی در راه باشد، می‌خواهند روی چیزی سرمایه‌گذاری کنند که ایمن است.»

از زمان خروج از توافق هسته ای ایران در ماه مه، ترامپ فشار عمومی را بر کشور خلیج فارس افزایش داده است.

آلیستر هویت، رئیس اطلاعات بازار شورای جهانی طلا گفت: «به وضوح، با وجود لفاظی‌های تهاجمی زیاد بین ایالات متحده و ایران، بسیاری از سرمایه‌گذاران در ایران به دنبال محافظت از ثروت خود از طریق طلا هستند.

بازار جهانی شمش و سکه طلا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ کاهش یافت. تقاضا در سال ۲۰۱۸ ثابت بود و ۲۴۷.۶ تن بود.

افت قیمت اغلب واکنش سرمایه گذاران را آزار می دهد، اما برای بسیاری از بازارها، کاهش ۵.۵ درصدی قیمت طلا در سه ماهه به دلیل ضعف ارز محلی به فرصت های خرید تبدیل نشد. با این حال، نگرانی سرمایه گذاران در مورد کاهش ارزش پول، محرک تقاضا در برخی بازارها، به ویژه چین و ایران بود.

چین، بزرگترین بازار شمش و سکه طلا در جهان، شاهد افزایش تقاضا با ۱۱ درصد افزایش به ۶۹.۵ تن بود، زیرا طلا از پرواز به ایمن در میان لفاظی های تنش آمیز جنگ تجاری سود برد. یوان در برابر دلار آمریکا به شدت تضعیف شد و در طول سه ماهه ۵ درصد سقوط کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.