تهران ، آنکارا برای به روزرسانی PTA

0

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران محمود وئزی روز پنجشنبه با وزیر اقتصاد ترکیه با نیهات زایبکی در استانبول ملاقات کرد تا مذاکره در مورد تجدید نظر در توافق نامه تجاری ترجیحی بین کشورهای همسایه انجام شود.

هر طرف قصد دارد ۶۰ مورد را به لیست کالاهای موجود در PTA اضافه کند ، که از ژانویه سال ۲۰۱۵ به اجرا در آمده است.

سیستم تعرفه ترجیحی ، که هر دو کشور را وادار می کند تا نرخ های کمتری را برای واردات از یکدیگر نسبت به واردات سایر کشورها به دست آورند ، انتظار می رود معاملات دو طرفه کالاها و خدمات را سهولت دهد.

براساس توافق اولیه ، تعرفه های ۱۲۵ کالای ایرانی به نفع ترکیه کاهش یافته و کالاهای ۱۴۰ کالای ترکیه به نفع ایران کاهش یافته است. این پیمان در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴ امضا شد ، هنگامی که نخست وزیر وقت ترکیه (اکنون رئیس جمهور ترکیه) رجب طیب اردوغان یک سفر رسمی از تهران انجام داد ، اما یک سال طول کشید تا آن را اجرا کند.

زیبکچی PTA را ابزاری مهم برای کمک به گسترش روابط دوجانبه و رفع موانع تجاری توصیف کرد. وی گفت انتظار دارد دو طرف در سفر آتی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران به ترکیه، بازنگری در موارد مندرج در توافقنامه را نهایی کنند.

ایران و ترکیه به دنبال چشم انداز ارتقاء توافق نامه به یک معامله تجارت آزاد تمام عیار در آینده هستند ، مطابق با هدف خود برای افزایش تجارت متقابل به ۳۰ میلیارد دلار در سال.

بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، تجارت ایران و ترکیه در سال گذشته (اسفند ۹۴-۹۴) نسبت به سال قبل از آن علی‌رغم اجرای توافقنامه اول، ۲۶ درصد کاهش داشته است. با این حال، آخرین داده‌های IRICA نشان‌دهنده بازگشت مجدد در مبادلات تجاری است.

ایران در هفت ماهه منتهی به ۲۱ اکتبر ۹.۲ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار به ترکیه صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱۶ درصد افزایش ارزش داشت.

گاز، مس، آلومینیوم، فولاد، روی، پتروشیمی، هندوانه، پسته و کشمش از عمده‌ترین کالاهای صادراتی بودند.

بیش از ۹۸۷ هزار تن کالا به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار از ترکیه به ایران در مدت مشابه ۷ ماهه وارد شد که نشان دهنده کاهش ۱۶ درصدی نسبت به سال قبل است. واردات عمدتاً شامل موز، غلات، سیگار، تنباکو، ماشین آلات، چوب، پنبه، لوبیا، فولاد، مواد دارویی، کاغذ، شامپو و پوشاک بود.

تجارت دوجانبه تا سال ۲۰۱۰ که اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم های اقتصادی ایران را در سال ۲۰۱۰ تشدید کردند، روند صعودی داشت.

تجارت غیرنفتی در سال ایران منتهی به مارس ۲۰۱۲ شاهد کاهش ۶ درصدی بود. با این حال، این تجارت در سال ایران منتهی به مارس ۲۰۱۳ به رکورد بیش از ۶ میلیارد دلار بازگشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.