تهران به هاب فین تک خاورمیانه تبدیل می شود

0

رشد تصاعدی استارت آپ های فین تک در ایران به همراه خدمات مالی و فنی ارائه شده توسط نهادهای مختلف داخلی، ایران را در مسیر تبدیل شدن به یک هاب منطقه ای فین تک قرار داده است.

این هدف کاملاً در دسترس است، زیرا بانک مرکزی ایران، بانک‌ها، دولت و دانشگاه‌ها اقداماتی را برای کمک به تحقق آن انجام می‌دهند. نوآوران نیز توانایی های خود را حداقل در راستای همگامی با روندهای جهانی ثابت می کنند.

چشم انداز 2025 ایران، ایران را به عنوان قطب منطقه ای خدمات مالی و بانکی پیش بینی می کند. CBI در “نقشه راه 2021” خود، توسعه یک آینده قوی برای سیستم بانکی را برنامه ریزی کرده است.

نقشه راه قرار است نقش مناسبی را برای شرکت های فین تک در سیستم بانکی ایران، از جمله نهاد نظارتی جداگانه برای نظارت و حمایت از خدمات نوآورانه، تعریف کند.

وام دهندگان و شرکت های پرداخت مجاز نسبت به آینده بخش فین تک در ایران خوشبین تر هستند.

مصطفی تقی پور، یکی از مقامات ارشد فناپ آی سی تی، زیرمجموعه بانک پاسارگاد ایران، گفت: «تهران تا سال 2020 مرکز فین تک‌های خاورمیانه خواهد بود.

او در توضیح فستیوال آتی فین‌تک که توسط BPI حمایت می‌شود، گفت: «ما صرفاً این رویداد را سازمان‌دهی نمی‌کنیم تا به حمایت خود کمک کنیم، بلکه برنامه‌هایی برای تجاری‌سازی نوآوری‌های قابل توجه داریم.»

 پشتیبانی چند جانبه

BPI همچنین دومین فین تک Trig-Up را در طول جشنواره در تاریخ 8 تا 10 مارس برگزار خواهد کرد که در آن 45 کارشناس به 10 تا 15 استارت آپ کمک می کنند تا ایده های خود را توسعه دهند.

وب سایت فناپ روز یکشنبه به نقل از وی گفت: «سال گذشته، ما به سه استارتاپ جایزه دادیم … [اما تنها] یکی از استارتاپ های شرکت کننده توانست شرایط را برآورده کند و وارد بازار شود.

بانکداری مرکزی، هوش تجاری، داده کاوی، وفاداری مشتری و ارزهای دیجیتال از جمله حوزه های اولویت دار این رویداد هستند.

جشنواره فین‌تک تنها رویداد فین‌تک در ایران نیست، زیرا نهادها و ارگان‌های متعددی در ماه‌های اخیر رویدادهای مشابهی را برگزار یا برنامه‌ریزی کرده‌اند.

به گزارش Way2pay.ir، بانک انصار و شرکت توسان، متخصص در زمینه راهکارهای بانکی، هفته گذشته میزبان 25 استارتاپ بودند که به هر کدام 5 دقیقه فرصت دادند تا ایده های خود را ارائه کنند و در چالش نوآوری توسان شرکت کنند.

«Chakad» و «Trade Off» افتخاری‌ترین شرکت‌کنندگان بودند که نوآوری مبتنی بر بلاک چین را معرفی کردند. چکاد به کاربران اجازه می دهد چک صادر کنند و Trade Off پلتفرمی برای تراکنش های P2P بر اساس فناوری بلاک چین است.

دیگر استارت آپ های قابل توجه عبارتند از IP Way، یک کیف پول فارکس. PBS Wealth 360، یک برنامه مدیریت ثروت. برهم زننده شریف، بستری برای ارزیابی رفتار متقاضیان وام؛ و Mandeg، برنامه‌ای که به کاربران کمک می‌کند تا در هزینه‌های روزانه خود صرفه‌جویی کنند.

دانشگاه شهید بهشتی تهران نیز در اوایل ماه جاری «ماراتن فین‌وار» را با تمرکز بر کدگذاری مالی برگزار کرد. علاوه بر جوایز نقدی، برندگان در بازاریابی نوآوری‌های خود نیز کمک شدند.

معاون فناوری و نوآوری ریاست‌جمهوری در ماه مارس استارت‌آپ Trigger 6 را با تمرکز بر استفاده از هوش مصنوعی در فناوری‌های مالی برگزار می‌کند.

شتاب دهنده استارتاپ دانشگاه شریف میزبان این رویداد خواهد بود و به شرکت کنندگان پشتیبانی مالی و فنی ارائه می کند.

این دفتر که متولی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان است، اعلام کرده است که در حال همکاری نزدیک با بانک مرکزی ایران در تدوین مقررات فین تک است.

توسعه چارچوب قانونی برای صدور مجوز فین تک‌ها حیاتی‌ترین بخش نقشه راه برای معرفی ایران به عنوان قطب منطقه‌ای فین تک‌ها است.

CBI باید مکانیزم دقیقی برای تنظیم و نظارت بر این بخش تعریف کند، زیرا فین تک‌هایی که با مسائل اساسی در بازارهای مالی آشنا نیستند، در معرض خطرات قانونی هستند.

در عین حال، این چارچوب باید بتواند تعاملات منصفانه بین بازیگران مختلف را ارتقا دهد، به ویژه با حمایت از حقوق نوآوران در مشارکت با بانک ها.

با این حال، در غیاب یک چارچوب کارآمد برای نظارت بر عملیات فین‌تک، همه این تعهدات بسیار کم خواهند بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.