جمع آوری ۲۱ مشعل شرق کارون تا پایان سال/ تشکیل کمیته مشترک ایران و عراق برای کار روی میادین مشترک

0
به نقل از ایلنا:

وزیر نفت در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛


وزیر نفت گفت:‌ قول دادیم تا پایان این دولت تمامی گازهای مشعل مربوط به شرق کارون را جمع کنیم و تا پایان سال ۲۱ مشعل جمع می‌شود.

جواد اوجی وزیر نفت در پایان جلیه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران در رابطه با جمع‌آوری گازهای مشعل گفت: خوشبختانه کار خیلی خوبی در دولت مردمی انجام شده است. با حضور آقای رئیس جمهور پالایشگاه هویزه به بهره‌برداری رسید. الحمدالله گازهای مشعل میادین نفتی غرب کارون جمع شد در رابطه با مشعل‌های گاز مربوط به میادین شرق کارون یا همان میادین مارون، گچساران، آقاجاری و رگه سفید در این دولت به طور جد کار را دنبال می‌کنیم؛ ۵۲ مشعل داریم که خوشبختانه تا پایان امسال ۲۱ شعل جمع‌آوری می‌شود و در پالایشگاه گاز بید بلند خلیج یج فارس می‌آید.

وی افزود: ان‌شا‌الله با جمع‌آوری کامل این ۵۲ مشعل که ماعدل یک فاز پارس جنوبی است، نزدیک ۲۰ میلیون متر مکعب به حجم گاز کشور اضافه می‌شود و در پالایشگاه گاز بید بلند این گازهای سمی و آلوده ولی غنی فرآورش می‌شود و اتان یا به قول ما نفتی‌ها سیتوپلاست آن به پتروشیمی‌ها ارسال می‌شود و خوراک پتروشیمی‌ها می‌شود و این در راستای تکمیل زنجیره ارزش است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این گازها سمی است و آلایندگی هوا را دارد، گفت: تذکر حضرت آقا و تاکید رئیس‌جمهور هم بر همین بوده است. در دولت‌های قبل هم خیلی اقدامات اساسی در این خصوص صورت نگرفته ما هم قول دادیم تا پایان این دولت تمامی گازهای مشعل مربوط به شرق کارون را جمع کنیم و تا پایان سال ۲۱ مشعل جمع می‌شود.

وی ادامه داد: پالایشگاه گاز بید بلند که ۲ میلیارد فوت مکعب ظرفیت دارد، همین الان نزدیک به ۵۰۰ ، ۶۰۰ میلیون فوت مکعب ظرفیتش خالی است که با خودشان قرارداد بستیم و کار به طور جد پیش می‌رود و ۵۳ درصد هم پیشرفت دارد. فاز اولش ان‌شاالله تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد که هم به شبکه گاز کشور کمک می‌کند و هم موجب تامین خوراک پتروشیمی‌ها است، کار بزرگی هم هست که در این دولت دارد اتفاق می‌افتد و این گازها که سرمایه ملی است تبدیل به ارزش افزوده می‌شود و از آلایندگی محیط ‌زیست و هوا هم جلوگیری می‌شود.

اوجی در پاسخ به این سوال که گفته شده نزدیک به ۳ هزار شرکت وابسته حساب‌های فرعی‌شان متمرکز در بانک مرکزیو حساب خزانه نشده دلیل آن چیست، گفت: تقریبا می‌توانم بگویم اکثر حساب‌های ما به خزانه بانک مرکزی متمرکز شده و تعداد کمی هم مانده است. تعداد کمی از حساب‌های مربوط به خود وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش مانده است که داریم با هماهنگی وزارت اقتصاد این کار را انجام می‌دهیم.

وی در پاسه به سوالی در مورد سفر وزیر خارجه عراق به ایران و اینکه آیا در حوزه نفت و گاز هم قرار است توافقی صورت بگیرد، گفت: بله، با با کشور دوست عراق خوشبختانه توافقات خوبی داریم هم بحث صادرات گازمان هست هم بحث جمع‌آوری گازهای مشعل آنها که داریم مذاکره می‌کنیم در کارخانه‌های پالایشگاه‌های خودمان و هم بحث صدور خدمات فنی و مهندسی و از همه مه‌تر دنبال این هستیم کمیته تخصصی مشترکی منظور شود که روی میادین مشترک به صورت مشترک کار کنیم.

وزیر نفت در مورد آخرین وضعیت مناقشه بر سر میدان آرش گفت:  وزارت امور خارجه هفته قبل نقطه نظرات را اعلام کرد و در حال مذارکره هستند.

نرم افزار موبایل ایلنا

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.