جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی در بحبوحه تنش های غزه عازم آمریکا شد

0

مدان، اندونزی – جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی این هفته برای نشست سران در ایالات متحده است. با پرزیدنت جو بایدن در کاخ سفید، و بعدا برای شرکت در سی امین اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در سانفرانسیسکو، در بحبوحه ادامه جنگ اسرائیل و غزه.

این دیدار باعث ایجاد سؤالاتی در مورد اینکه آیا ویدودو، معروف به جوکووی، خواستار آتش‌بس در غزه خواهد شد یا خیر.

مشکل به ویژه در زمان اندونزی داغ شده است بیمارستان، واقع در شمال غزه، توسط نیروهای اسرائیلی محاصره شده است.

این بیمارستان در سال ۲۰۱۱ با کمک های مالی شهروندان و سازمان های اندونزیایی، از جمله انجمن صلیب سرخ اندونزی و انجمن محمدیه، یکی از بزرگترین سازمان های مسلمان اندونزی، ساخته شد. این رسما در سال ۲۰۱۶ توسط معاون رئیس جمهور وقت اندونزی، جوسف کالا، افتتاح شد.

سه داوطلب اندونزیایی با سازمان بشردوستانه اندونزیایی کمیته نجات فوریت های پزشکی (MER-C)، که کمک های مالی را برای ساخت بیمارستان سازماندهی کرد، در حال حاضر در شمال غزه مستقر است.

با این حال، علیرغم وضعیت وخیم در منطقه محاصره شده، کارشناسان به الجزیره گفتند که ویدودو احتمالاً از بازدید از کاخ سفید برای بحث در مورد طیف وسیعی از مسائل استفاده خواهد کرد.

احمد ریزکی ام. مدرس دانشگاه کوئینزلند.

Joko Widodo examining aid meant for Gaza at the airport. The aid is on pallets and ready to be lifted into the plane. Widodo is accompanied by his foreign minister
اندونزی فرستاده شد کمک های بشردوستانه به فلسطینیان در غزه در اوایل ماه جاری [بی اسمویو/ خبرگزاری فرانسه]

تجارت و سرمایه گذاری

ویدودو به‌عنوان رئیس‌جمهور مستقری که دومین و آخرین دوره ریاست‌جمهوری‌اش سال آینده به پایان می‌رسد، احتمالاً نگران حفظ میراث خود و حمایت از پروژه‌های فعلی است که در حال حاضر در دست اجرا هستند، مانند برنامه‌هایی برای جابجایی ۱.۵ میلیون نفر از جاکارتا. برآورد ۱۱ میلیون ساکن کالیمانتان شرقی تحت پروژه پایتخت جدید حدود ۳۲ میلیارد دلار هزینه دارد.

عمر افزود که ویدودو احتمالاً در مورد عضویت اندونزی در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نیز بحث خواهد کرد، که ممکن است با توجه به تعهد این سازمان به بهترین شیوه‌ها، آن را برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر کند، زیرا بزرگترین اقتصاد جنوب شرقی آسیا به دنبال آن است. کارآفرینان آمریکایی بیشتری را جذب کنید.

عمر گفت: «او همچنین احتمالاً در مورد ارتقای همکاری دوجانبه بین اندونزی و ایالات متحده به یک «مشارکت استراتژیک جامع» بحث خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید، موضوع امسال APEC “ایجاد آینده ای انعطاف پذیر و پایدار برای همه” با هدف ایجاد “یک منطقه به هم پیوسته، نوآور و فراگیر” و پیشبرد “یک اقتصاد آزاد، منصفانه و باز” است. برنامه سیاستی که به نفع کارگران، مشاغل و خانواده های ایالات متحده است.

APEC در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد و دارای ۲۱ عضو از جمله اندونزی، استرالیا، کره جنوبی، مالزی، نیوزیلند، ایالات متحده و ویتنام است که نزدیک به ۳ میلیارد نفر را شامل می شود و ۶۲ درصد در تولید ناخالص داخلی جهان (GDP) مشارکت دارد. در حالی که تقریبا نیمی از تجارت جهانی را کنترل می کند.

اندونزی خود یک اقتصاد نوظهور بزرگ است که برخی تخمین‌ها می‌تواند در در رتبه اول قرار گیرد. پنج اقتصاد در سطح جهان تا اواسط قرن.

یوهانس سلیمان، مدرس روابط بین‌الملل در دانشگاه جندرال آخمد یانی در باندونگ، به الجزیره گفت، اگرچه ویدودو ممکن است به فلسطین اشاره کند، اما موضوع اصلی گفتگو نخواهد بود.

از زمانی که حماس موج غافلگیرکننده‌ای از حملات را در ۷ اکتبر آغاز کرد، ایالات متحده از اسرائیل حمایت کرد که حداقل ۱۲۰۰ نفر را کشت و حداقل ۲۰۰ نفر دیگر را به اسارت گرفت.

پس از حمله، اسرائیل به حماس اعلام جنگ کرد و غزه را که محل زندگی حدود ۲.۳ میلیون نفر است، در معرض بمباران بی امان قرار داد.

بیش از ۱۱۰۰۰ نفر کشته شده اند.

“من فکر می کنم او بر اقتصاد و روابط گسترده تر اندونزی با ایالات متحده تمرکز خواهد کرد. او از آن دسته رهبرانی نیست که با آمریکا روی جعبه صابون خود سوار شود. او می‌خواهد مطمئن شود که روابط با ایالات متحده به خوبی پیش می‌رود.

“او بر آنچه اندونزی می تواند از این دیدار به دست آورد متمرکز خواهد شد و زمان زیادی را روی مسائل دیگر صرف نمی کند. این یک جلسه تراکنشی خواهد بود.”

نامه ای سرگشاده به ویدودو

با این حال، همان‌قدر که ویدودو می‌خواهد روی مسائل اقتصادی تمرکز کند، نادیده گرفتن مسئله حساس بیمارستان اندونزی احتمالاً دشوار است.

عمر مدرس دانشگاه کوئینزلند گفت: “من گمان می کنم که او درباره فلسطین، به ویژه در مورد کمک های بشردوستانه و آتش بس صحبت کند، زیرا اسرائیل خود بیمارستان اندونزی را به مخفیگاه حماس متهم کرده است.”

هفته گذشته، اسرائیل بیمارستان اندونزی را متهم کرد که جنگجویان حماس را در تونل های زیر ساختمان پناه داده است.

وزارت خارجه اندونزی این اتهامات را رد کرد و گفت که بیمارستان اندونزی قرار است “به طور کامل” به فلسطینیان خدمات رسانی کند.

اندونزی پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان است که ۲۰۷ میلیون نفر از ۲۷۰ میلیون نفر آن پیرو اسلام هستند. این کشور روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل ندارد و سفارت اسرائیل در اندونزی وجود ندارد.

شهروندان و دولت اندونزی مدت‌هاست که با آرمان فلسطین همدردی می‌کنند – صدها هزار نفر در هفته‌های اخیر به خیابان‌های جاکارتا آمدند و خواستار آتش‌بس شدند – اما تلاش‌های دوره‌ای برای آب کردن روابط با اسرائیل وجود داشته است. از جمله در دوره ریاست جمهوری سابق عبدالرحمن وحید.

در ۱۱ نوامبر، MER-C نامه ای سرگشاده به ویدودو صادر کرد و از وی خواست تا از بازدید خود از کاخ سفید برای “نجات بیمارستان اندونزی” استفاده کند.

«امروز سی و ششمین روز جهان است که شاهد تجاوزات، کشتار و کشتار دسته جمعی غیرنظامیان در نوار غزه، که اکثریت آنها زنان و کودکان هستند […] در این نامه آمده است.

این افزوده شد که بیمارستان اندونزی در حال تلاش در میان تاریکی مطلق و کمبود دارو است.

MER-C ادامه داد که امیدوار است ویدودو موضوع بیمارستان را در جریان دیدار خود با بایدن مطرح کند و “بر جهان به ویژه ایالات متحده فشار بیاورد تا فورا آتش‌بس در نوار غزه را آغاز کند و نجات دهد. بیمارستان اندونزی از حملات اسرائیل».

“آیا جهان و ملت اندونزی ما در مقابل این موضوع سکوت خواهند کرد؟” در نامه آمده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.