حراج برای شکستن حباب سکه طلای ایران

0

بانک ملی ایران از طریق بانک کارگشایی زیرمجموعه خود، حراجی سه روزه را برای تخلیه حباب سکه طلا در بازار تهران راه اندازی کرده است.

به گفته تحلیلگران داخلی بازار طلا، حباب 2 میلیون ریالی (48.5 دلاری) در قیمت سکه طلا در مقایسه با قیمت های جهانی وجود دارد.

این حباب بی‌سابقه، کارشناسان از جمله محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران را بر آن داشت تا از نهادهای نظارتی بخواهند سریعاً اقدام کنند و آن را مهار کنند.

در حالی که روز پنجشنبه زمزمه های حراج سکه طلا در بازار به گوش می رسد، پس از یک رالی یک ماهه که ارزش سکه طلا را به بالاترین سطح نزدیک به شش سال اخیر در بازار تهران رسانده بود، قیمت انواع سکه طلا کاهش یافت. .

بر اساس آمار اتحادیه، به محض انتشار خبر حراج سکه طلا، سکه طلای امامی روز پنجشنبه 275 هزار ریال از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 13.90 میلیون ریال (339 دلار) دست به دست شد.

با اعلام رسمی حراج در روز شنبه، سکه طلای امامی با افت ۱۰۰ هزار ریالی به قیمت ۱۳.۸۰ میلیون ریال (۳۳۶.۵ دلار) به فروش رسید.

با این حال، قیمت سکه طلای بهار آزادی در چند روز گذشته ثابت باقی مانده است، اما احتمالا پس از ترکیدن حباب در بازار، سکه طلای بهار آزادی نیز کاهش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. .

این در حالی است که روز شنبه، سکه طلای نیم و ربع بهار آزادی نیز به ترتیب 200 هزار ریال و 70 هزار ریال نسبت به روز پنجشنبه 6.99 میلیون ریال (170.7 دلار) و 3.94 میلیون ریال (96 دلار) افت کردند.

به گفته مسعود سلیمانی مدیرعامل بانک کارگشایی، در دور اول حراج روز شنبه، سکه طلای بهار آزادی و نیم بهار آزادی در بازار به فروش می رسد و ربع بهار آزادی نیز طی روزهای آینده حراج به سبد خرید اضافه می شود. دوشنبه و چهارشنبه.

سلیمانی همچنین گفت: سکه ها در بسته های 20 تایی ارائه می شود در حالی که قبلا فقط در بسته های 100 تایی عرضه می شد. این اقدام با هدف حمایت از اقشار کم درآمد انجام شد.

پیش‌بینی می‌شد سکه‌ها زیر قیمت بازار به حراج گذاشته شوند و امامی با قیمت ۱۲.۸۸ میلیون ریال (۳۱۴.۱ دلار) و نیم‌آزادی با قیمت ۶.۴۵ میلیون ریال (۱۵۷.۳ دلار) به فروش رسید.

با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت سکه در حراج حتی از قیمت‌های بازار آزاد نیز بالاتر رفته است. اولین بسته سکه طلای حراجی که حاوی 20 قطعه سکه بهار آزادی بود به قیمت 257 میلیون ریال (6268 دلار) فروخته شد. پس از افزودن 9 درصد به قیمت به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، قیمت هر قطعه سکه طلای بهار آزادی فروخته شده در این حراج به 1.41 میلیون ریال (343.9 دلار) رسید که تقریباً 300000 ریال بالاتر از قیمت بازار است.

علیرغم اینکه بسته های بعدی با قیمت کمتر 255 میلیون ریال (6219 دلار) فروخته شد، اما قیمت هر سکه طلا همچنان بالاتر از قیمت بازار بود که این امر خریداران احتمالی را دلسرد کرد.

سقوط آزاد سکه طلا با وجود روند صعودی ارزش داخلی دلار آمریکا و قیمت جهانی طلا اتفاق می افتد.

قرار بود بانک مرکزی صبح روز شنبه قیمت‌ها را تعیین کند تا حراج از ساعت 11 صبح در بانک کارگشایی آغاز شود، اما از آنجایی که نتوانست نرخ‌ها را به موقع تعیین کند، حراج به ساعت 14 موکول شد.

در پایان اولین حراج روز شنبه تعداد 2200 قطعه سکه شامل 1360 سکه امامی و 840 قطعه نیم سکه به فروش رسید.

نمای صاحب نظران

کارشناسان بازار طلا معتقدند جهش ناگهانی قیمت سکه طلا و حباب بی‌سابقه آن در ایران عمدتاً ناشی از تقاضای غیرواقعی و سفته‌بازانه در بازار است، اما کمبود عرضه عاملی بود که این افزایش را تقویت کرد.

این در حالی است که به گفته نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، دخالت بانک مرکزی در بازار طلا با هدف اصلاح اقتصاد همخوانی ندارد چرا که سایر بازارها را تحت تاثیر قرار داده و فعالیت آنها را مختل می کند.

>

حسین صلاح ورزی افزود: ایران از زمانی که CBI در بازار طلا دخالت کرد، تجربیات خوبی ندارد. به گزارش ایرنا، به عنوان مثال، اقدامات بانک مرکزی در دوره ریاست جمهوری قبلی محمود احمدی نژاد برای تزریق سکه طلا به بازار برای کنترل رشد خود، تنها اثرات تورمی داشته است.

صلاح ورزی خاطرنشان کرد: از آنجایی که قیمت طلا در بازارهای جهانی رو به افزایش است، فروش آن با نرخ پایین واقعاً حراج منابع کشور است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.