درام روغن نخل Fallout Fallout Fallout

0

به گفته عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، از ۱.۴ میلیون تن روغن نباتی وارداتی سالانه به ایران، نزدیک به ۷۶۰ هزار تن روغن پالم است.

روغن پالم یکی از چربی های گیاهی بسیار اشباع شده است که به سختی هضم می شود و باعث مسمومیت می شود. استفاده از آن در صنایع غذایی تجاری گسترده است زیرا ارزان است.

پس از بحث ملی در مورد اثرات منفی روغن پالم بر سلامتی در سال ۲۰۱۴، به تولیدکنندگان لبنیات به شدت هشدار داده شد که از آن در شیر و ماست استفاده نکنند. در حالی که در آن زمان تنها ۲ درصد از صنایع لبنی از روغن پالم در محصولات خود استفاده می کردند، میزان استفاده از آن بسیار اغراق آمیز بود و در نتیجه سرانه مصرف لبنیات در ایران از ۱۱۰ کیلوگرم به تنها ۶۰ کیلوگرم در سال کاهش یافت. به نقل از روزنامه شهروند.

او معتقد است که معدود کارخانه‌هایی که در استفاده از روغن پالم گناهکار هستند باید در آن زمان به مردم معرفی می‌شدند، اما متأسفانه برخورد نادرست با این موضوع لطمه‌ای به کل صنایع لبنی وارد کرد.

پاپی زاده می گوید: در نتیجه ۳۰ درصد دامداری های ایران ورشکسته شدند و قیمت لبنیات چند برابر شد.

حسن چمنی از انجمن صنایع لبنی ایران گفت: واردات روغن پالم توسط وزارت بهداشت مجاز است.

اگر روغن پالم تا این حد برای سلامت انسان مضر است، چرا این وزارتخانه واردات آن را به کلی ممنوع نمی کند؟ او پرسید.

رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در خرداد ماه امسال اعلام کرد که واردات روغن پالم طی دو سال گذشته به دلیل قوانین و استانداردهای جدید ایمنی بهداشتی که توسط این سازمان وضع شده، سالانه ۳۰۰ هزار تن کاهش یافته است. /p>

وی به خبرنگار ایرنا گفت: از زمانی که مالیات بر واردات روغن پالم را افزایش دادیم و سقف مجاز چربی ترانس در روغن های خوراکی را به میزان قابل توجهی کاهش دادیم، استانداردهای روغن خوراکی بهبود یافته است.

وی با اشاره به اینکه مصرف روغن پالم نباید بیش از ۳۰ درصد باشد، گفت: میزان مصرف زودتر ۵۰ درصد بوده است زیرا ارزان است. در سال جاری که از اسفند ماه آغاز شده است، حداکثر مجاز چربی های ترانس در روغن های خوراکی جامد ۲ درصد و برای صنایع غذایی و قنادی ها ۵ درصد تعیین شده است.

دیناروند افزود: واردات فقط روغن هایی با میزان چربی ترانس صفر مجاز است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.