دستیابی به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری با عراق در بلندمدت

0

به گزارش ایران اکونومیست، مهدی ضیغمی امروز در دومین همایش مشترک بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و عراق گفت: سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و عراق طی سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته که با در نظر گرفتن موضوع توازن تجاری می‌توان آن را به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار نیز افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: ایران طی ۴۰ سال گذشته و بخصوص ۱۰ سال گذشته تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشته، اما با این وجود به لحاظ تکنولوژی و صنعتی دستاوردهای خوبی داشته است.

وی اظهار داشت: ایران آمادگی دارد زمینه انتقال تکنولوژی به عراق و توسعه پروژه‌های صنعتی به کشور عراق کمک کند.

ضیغمی اظهار داشت: همچنین از طرف وزارت صمت و دولت ایران حمایت همه‌جانبه جهت توسعه صنعتی کشور عراق تا سال ۲۰۳۵ را اعلام می‌کنیم .

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: برای میل این اهداف چالش‌ها و مسائلی وجود دارد که امیدواریم با حل مسائل لجستیک و تراکنش‌های مالی بتوانیم به اهدافی که توسط رؤسای جمهوری دو کشور ترسیم شده دست یابیم.

وی به برخی محورهای کمیته مشترک بازرگانی دو کشور اشاره کرد و گفت: مهمترین موضوع بررسی برنامه‌ها، زیرساخت‌ها و راهکارهای توسعه تجاری کشور و دستیابی به تجارت ۲۰ میلیاردی و رسیدن به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری در بلندمدت است.

وی اظهار داشت: دومین موضوع مطرح شده در کمیته، بحث راهکارهای برقراری توازن تجاری بین دو کشور و اقداماتی که دو کشور می‌توانند برای تحقق این مطلب انجام دهند، بود.

ضیغمی اظهار داشت: همچنین در کمیته مشترک در خصوص رفع ممنوعیت‌های تجاری و استانداردی بین دو کشور بحث و در مورد بحث لجستیک و تبادلات تجاری برای رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین دو کشور نیز مباحثی مطرح شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: از مباحث مطرح شده در این کمیته همچنین بررسی راهکارهای جلوگیری از اختلافات و مشکلات بین تجار دو کشور است که امیدواریم هر چه سریع‌تر به مکانیسم مشترک برای رفع این مشکلات دست یابیم.

وی افزود: بررسی مشکلات شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی نیز در این کمیته باید مورد توجه قرار گیرد و امیدواریم موضوعات و مسائل مربوط به بازارچه‌های مرزی نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: من معتقدم با برگزاری جلسات منظم از جمله کمیته مشترک بازرگانی دو کشور می‌توانیم به اهداف تجاری‌مان دست یابیم و مسائل و مشکلات را حل کنیم.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.