دولت استقراض از CBI را رد کرد

0

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه ای اعلام کرد که دولت حسن روحانی رئیس جمهور در دو دوره خود چیزی از بانک مرکزی ایران وام نگرفته است.

در بیانیه منتشر شده در پورتال خبری رسمی این وزارتخانه آمده است: از سال ۱۳۹۲ که دولت شروع به کار کرده است، حتی یک ریال از بانک مرکزی وام نگرفته است.

این اطلاعیه در واکنش به مقاله ای در روزنامه کیهان، روزنامه ایرانی وابسته به اصولگرایان، منتشر شد که مدعی شده بود دولت روحانی تنها در شش ماهه اول سال مالی جاری منتهی به سپتامبر ۱۰۰ تریلیون ریال (۲.۴۴ میلیارد دلار) از بانک مرکزی وام گرفته است. . ۲۲.

در این مقاله آمده است: «کسری بودجه در دولت روحانی بیش از چهار برابر شده است.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که بین وجوه گردشی دولت و استقراض دولت از بانک مرکزی تفاوت وجود دارد. سپس اشاره کرد که این مقاله منبعی برای داده ها ذکر نکرده است و افزود که “هیچ یک از ارقام ذکر شده در مقاله تایید نشده است”.

به گفته این وزارتخانه، طبق قانون، خزانه دولت مجاز است هر سال معادل ۳ درصد بودجه سالانه از منابع بانک مرکزی استفاده کند، مشروط بر اینکه وجوه برداشت شده را تا پایان سال مالی در اسفند ماه بازگرداند.

این وزارتخانه توضیح داد که تمام وجوه طبق قانون برداشت شده است و تا چند ماه آینده به طور کامل به بانک مرکزی بازگردانده خواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.