رشد ۱۲ برابری فرار سرمایه مردم در روز سقوط بورس

0

به گزارش ایران اکونومیست، روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و ۲۸۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه ۱۲ برابر بیشتر شده است.

 

 

 

 

 در معاملات روز شنبه هشتم مهر ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران ۱۳ هزار و ۳۹۹ واحد نسبت به روز کاری گذشته بپایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۸۴ هزار و ۵۷۶ واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افت ۳ هزار و ۳۰۹ واحد در رقم ۷۱۵ هزار و ۳۱۶ واحدی ایستاد. 

 

شاخص کل فرابورس با ریزش ۹۳ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۱۲ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش ۳۶۵ واحدی به سطح ۱۲۸ هزار و ۹۵۲ واحد رسید. 

 

 

افزایش خروج سرمایه از بورس

 

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و ۲۸۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه ۱۲ برابر بیشتر شده است.  

 

 

امروز نماد وتجارت بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن ۳۵ میلیارد تومان بود. پس از بانک تجارت، نمادهای فولاد، وشهر، ثفارس و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 

 

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای گلدیرا، فرآور و پکویر تعلق داشت. 

 

 

نمادهای پیشران 

امروز نمادهای فملی، فولاد، شبندر، وبملت و شپنا نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل فارس، ثشاهد و وتجارت از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

 

در فرابورس نیز نمادهای خاور، خدیزل و آریا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای گلدیرا، کزغال و بجهرم بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

 

 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ثشاهد بیشترین تراکنش را داشت و تکاردان و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در  فرابورس  نیز بمولد، دی و فن افزار بیشترین تراکنش را داشتند.  

 

ارزش معاملات سهام 

 

 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۹ هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۰ هزار و ۳۲۶ میلیارد تومان بود که ۶۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

 

 

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۱۴ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۵ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان رسید. 

 

 

صف‌های خرید و فروش بورس  

 

در معاملات شنبه، ۶۲ نماد صف خرید داشتند و ۶۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۱۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۸۶ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۴۰ درصدی به ۳۹۹ میلیارد تومان رسید.

 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

 

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.