زمانی که برزیل ریاست گروه ۲۰ را برعهده گرفت، لولا با چالش های متعددی مواجه است

0

از آنجایی که برزیل در ۱ دسامبر ریاست گروه ۲۰ را از هند به دست می گیرد، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا برای عمل به وعده خود به چالش کشیده خواهد شد. حفظ منافع جنوب جهانی در میان دو جنگ جاری و کندی اقتصاد جهانی.

لولا همچنین در زمانی که هدف اختلافات داخلی تلخ در داخل گروه، میراث رئیس جمهور مستعفی نارندرا مودی، که تیمش، مشتاق به اجبار اعلامیه مشترک، در جلسات پشت درهای بسته بر سر ظرافت های دیپلماتیک برخورد کرد.

علی‌رغم این موانع، لولا در حال پیشروی است و سه اولویت کلیدی برزیل را به عنوان رئیس G20 اعلام کرده است: مشارکت اجتماعی و مبارزه با گرسنگی، حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی به نفع انرژی‌های تجدیدپذیر و اصلاح حکمرانی اقتصاد جهانی.

>

گروه بیست – G20 – انجمنی برای بزرگترین اقتصادهای جهان برای هماهنگی در مورد مسائل کلیدی سیاست جهانی است. در بین آنها، کشورهای G20 85 درصد تولید جهانی و دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

G20 متشکل از اتحادیه اروپا و ۱۹ کشور دیگر، ترکیبی از اقتصادهای پیشرفته و نوظهور است. در اجلاس سران G20 در سپتامبر، هند از اتحادیه آفریقا – به نمایندگی از ۵۵ کشور از سراسر قاره – دعوت کرد تا به عضویت این گروه درآید.

این به‌عنوان گامی برای تأکید بر نقش تعیین‌شده مودی به‌عنوان «مادر دموکراسی … برای کاهش کسری اعتماد جهانی» بین کشورهای ثروتمند و فقیر در نظر گرفته شد.

G20 در سال ۱۹۹۹ و پس از بحران مالی آسیا تأسیس شد. در ابتدا به عنوان شورایی برای وزرای دارایی برای بحث در مورد سیاست های کلان اقتصادی طراحی شد، اما دامنه آن از آن زمان به بعد گسترش یافته و موضوعاتی از توسعه جهانی گرفته تا تغییرات آب و هوا و برابری جنسیتی را پوشش می دهد.

منتقدان به نوبه خود، G20 را به عنوان فروشگاهی بی‌اثر رد کرده‌اند. در بیش از ۲۰۰ جلسه، این گروه حول اعلام. در غیر این صورت، دهلی نو تنها یک بیانیه مشترک ارائه کرد – در مورد اتحادیه آفریقا.

در پس‌زمینه افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک، آفریقای جنوبی و برزیل به طور آشکار از بمباران غزه توسط اسرائیل انتقاد کرد. به نوبه خود، چین میزبان هیئتی بود کشورهای مسلمان در نوامبر خواستار آتش بس شدند. در جاهای دیگر، درگیری‌های جاری در اوکراین نیز تلاش‌ها برای ایجاد اجماع را تضعیف کرده است.

به‌رغم حفظ موضع بی‌طرف در مورد این درگیری، هند به انتقادات بیشتر از روسیه در ماه های اخیر. مودی همچنین خریدهای نظامی از مسکو را کاهش داده و روابط دیپلماتیک با غرب را تقویت کرده است.

ولادیمیر پوتین، که تحت یک حکم بازداشت برای جنایات جنگی، از شرکت در گردهمایی سپتامبر در دهلی نو خودداری کرد. شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین نیز در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی فزاینده با هند و تعمیق روابط با روسیه، از این رویداد صرفنظر کرد.

جایاتی گوش، استاد اقتصاد در دانشگاه امهرست ماساچوست، گفت که این امر هند را از «تبدیل اجلاس سالانه به یک آگهی تبلیغاتی برای کیش شخصیت مودی» منع نکرد. «در عمل، این یک ریاست‌جمهوری بی‌اثر بود،» با میزبانی که به جای پرداختن به چالش‌های جهانی، علاقه‌مند به تقویت وجهه داخلی خود بود.

“در حالی که مودی تلاش می کند هند را به عنوان یک ابرقدرت جهانی نشان دهد، بدون هیچ مشکلی باتوم را می گذراند … اقتصاد جهانی کند می شود، تغییرات آب و هوایی در حال ظهور است و درگیری ها در اوکراین و فلسطین روابط شمال و جنوب را تضعیف کرده است.” او اضافه کرد.

Modi
لولا نیز مسئولیت را بر عهده می گیرد در زمان اختلافات داخلی تلخ درون گروه، میراث رئیس جمهور مستعفی نارندرا مودی [پرونده: Evelyn Hockstein/AFP]

قبل از تحویل این هفته، لولا به نشست مجازی سران گروه ۲۰ اطلاع داد که «امیدوارم توافق نامه need-to-know” target=”_blank”>آتش بس] می تواند راه را برای یک راه حل سیاسی پایدار برای مناقشه هموار کند.”

برزیل مدتهاست که از راه حل دو دولتی حمایت می کند. از حملات حماس در ۷ اکتبر و بمباران غزه توسط اسرائیل، لولا بارها خواستار پایان سریع و قطعی درگیری شده است.

در ماه اکتبر، برزیل رهبری شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گرفت قطعنامه که خواستار توقف درگیری بود اما توسط ایالات متحده وتو شد.

گوش افزود: “موضع لولا در قبال اسرائیل ظریف است، اما او مسلماً بهترین سیاستمدار جهانی است که تلاش می کند تا کشتار را متوقف کند.”

رئیس‌جمهور برزیل در جای دیگر با پیشنهاد روسیه و اوکراین به اشتراک گذاشتن مسئولیت مشترک برای درگیری آنها. او به طور علنی از شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین برای شرکت در نشست جی ۲۰ در ریودوژانیرو در سال آینده حمایت کرده است.

رشد عادلانه جهانی

در اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو در سپتامبر، رئیس جمهور لولا از رهبران خواست تلاش کنند تا به گرسنگی جهان تا سال ۲۰۳۰ پایان دهند.

یک مقام دولتی برزیل که نخواست نامش فاش شود، به الجزیره گفت: «بخشی از آن می‌تواند از طریق ایجاد یک کارگروه جهانی علیه گرسنگی محقق شود.
این منبع گفت: «گروه ویژه به دنبال جلب حمایت در زمینه‌هایی مانند تحقیقات کشاورزی کم کربن و بهبود بیمه کشاورزی، به‌ویژه در کشورهایی که از نظر غذایی ناامن هستند … است که به بودجه بیشتری از سوی کشورهای ثروتمند نیاز دارد.» مشخص نیست چقدر احتمال دارد که این اتفاق بیفتد.

لولا همچنین از ایده حداقل نرخ مالیات شرکتی جهانی ۱۵ درصد حمایت کرده است. طرح سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) که در سال ۲۰۲۱ برای مقابله با فرار مالیاتی و جلوگیری از “رقابت مالیاتی” چندین دهه بین دولت ها طراحی شده است، می تواند حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار در درآمدهای مالیاتی جهانی اضافی سالانه.

تقریباً ۱۴۰ دولت موافقت نامه OECD را امضا کرده اند و در مراحل مختلف تبدیل این پیشنهاد به قانون هستند.

«با گسترش طرح OECD، برزیل همچنین می خواهد سرمایه گذاری در گذار سبز را افزایش دهد. لولا از G20 می‌خواهد که بودجه بیشتری را در پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر و حفاظت از طبیعت مستقر کند.

Indian Prime Minister Narendra Modi waves during his visit to the International Media Center at the end of the G20 Summit
هند اجلاس G20 را به “تبلیغی برای کیش شخصیت مودی” تبدیل کرد [پرونده: دار یاسین/عکس AP]

اصلاح نهادهای چندجانبه

سال‌ها، لولا برای تقویت نقش نهادهای چندجانبه مانند سازمان ملل متحد برای تلاش و حل چالش‌های جهانی لابی کرده است. اما تعهد او به دیپلماسی فراتر از تمایل به اجماع است.

در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در ماه سپتامبر، لولا از نیاز به تغییر شکل سیستم حکمرانی جهانی دفاع کرد. او گفت: «نمایندگی نابرابر و تحریف شده در راس صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی غیرقابل قبول است.

در سال ۲۰۲۲، صندوق بین‌المللی پول ۱۶۰ میلیارد دلار در SDRs، ارز ذخیره صندوق ارائه کرد. ، به کشورهای اروپایی و فقط ۳۴ میلیارد دلار به کل آفریقا.

روجریو استودارت، نماینده سابق برزیل در بانک جهانی، می گوید: «تخصیص ناعادلانه SDR ها تنها بخشی از مشکل است.

استودارت گفت: «محدودیت‌های سهمیه صندوق نیز برای وام اضطراری بسیار کوچک است. او به برنامه‌های صندوق بین‌المللی پول مانند «اعتماد تاب‌آوری و پایداری» اشاره می‌کرد، که در آن کمک‌های بلاعوض کشوری ۱۵۰ درصد از تعهدات سرمایه‌ای آن‌ها در صندوق را محدود می‌کند.

«اینها مقدار پول موجود برای بلایای آب و هوایی را، به ویژه در کشورهای کم درآمد، محدود می کند. من فکر می‌کنم که لولا تلاش خواهد کرد تا سهمیه‌های کشوری را برای وام‌های اضطراری افزایش دهد و تلاش خواهد کرد تا شرایط مرتبط با این برنامه‌ها را کاهش دهد.

استودارت همچنین رویکرد “احتیاط آمیز” بانک جهانی برای تحمل ریسک را رد کرد.

او گفت: «بانک می‌تواند با تعدیل نسبت وام به سهام خود، به میزان قابل توجهی پول بیشتری برای کشورهای در حال توسعه جمع‌آوری کند. نسبت بالاتر به ظرفیت وام دهی بانک می‌افزاید، اما خطر عدم بازپرداخت آن بیشتر است.

اظهارات او بازتاب گزارش گروه ۲۰ منتشر شده در ژوئیه است که می گوید با افزایش اندکی نسبت وام دهی خود، گروه هایی مانند بانک جهانی می توانند میلیاردها دلار اضافی را در وام های جدید باز کنند. استودارت گفت: «برزیل یافته‌های گزارش را تکرار خواهد کرد.

برای گوش، استاد اقتصاد، «لولا اگر عملگرا نباشد، چیزی نیست. در جایی که ریاست قبلی گروه ۲۰ بیشتر در مورد سیاست داخلی بود، لولا کاندیدای ایده آل برای تلاش برای بازگرداندن مقداری از ثبات به نظم جهانی ناهموار امروزی است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.