سازمان ملل هشدار داد که جنگ اسرائیل و غزه اقتصاد فلسطین را ویرانگر کرده است

0

«شوک» اجتماعی و اقتصادی جنگ اسرائیل و غزه صدها هزار فلسطینی را به فقر وادار خواهد کرد. ، گزارش سازمان ملل متحد در مورد اثرات احتمالی درازمدت درگیری بر غزه و کرانه باختری اشغالی هشدار داد.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد و سازمان ملل متحد، با گذشت یک ماه از مرز این هفته، فقر ۲۰ درصد افزایش یافته و تولید ناخالص داخلی ۴.۲ درصد کاهش یافته است. کمیسیون اجتماعی برای غرب آسیا (ESCWA).

آژانس‌ها گفتند که سطح تأثیر اقتصادی از درگیری‌های سوریه و اوکراین یا هر جنگ قبلی اسرائیل و فلسطین بیشتر است.

حداقل ۱۰۸۰۰ فلسطینی در غزه کشته شده‌اند و بیش از دو سوم از جمعیت ۲.۳ میلیون نفری از زمان محاصره اسرائیل غزه و آغاز حملات هوایی و حمله زمینی، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. در جریان گسترش خشونت در کرانه باختری، حداقل ۱۸۲ فلسطینی کشته و بیش از ۲۲۵۰ نفر زخمی شدند.

در صورت ادامه جنگ برای ماه دوم، سازمان ملل پیش بینی می کند که تولید ناخالص داخلی فلسطین که قبلاً مجموعاً ۲۰.۴ میلیارد دلار در سال بود، ۱.۷ میلیارد دلار یا ۸.۴ درصد کاهش خواهد یافت.

این گزارش پیش‌بینی می‌کند که اگر درگیری در ماه سوم به طول انجامد، احتمالاً ۱۲ درصد کاهش می‌یابد، با ضرر ۲.۵ میلیارد دلاری و بیش از ۶۶۰۰۰۰ نفر به فقر کشیده می‌شوند.

عبدالله الدرداری دستیار دبیرکل برنامه توسعه سازمان ملل در یک کنفرانس خبری گفت که کاهش ۱۲ درصدی تولید ناخالص داخلی در پایان سال “عظیم و بی سابقه” خواهد بود.

در مقایسه، او گفت که اقتصاد سوریه در اوج درگیری ها ماهانه ۱ درصد تولید ناخالص داخلی خود را از دست می داد و یک سال و نیم جنگ طول کشید تا اوکراین ۳۰ درصد را از دست بدهد. از تولید ناخالص داخلی آن، به طور متوسط ​​حدود ۱.۶ درصد در ماه.

رولا دشتی، دبیر اجرایی سازمان ملل متحد ESCWA گفت: در آغاز سال ۲۰۲۳، سرزمین های فلسطینی – کرانه باختری و غزه – به عنوان یک اقتصاد با درآمد متوسط ​​پایین با سطح فقر ۶ دلار در روز برای هر نفر در نظر گرفته می شد. .

در این گزارش آمده است که غزه در ماه ژانویه با بیکاری بالای ۴۶ درصدی دست و پنجه نرم می کرد که سه و نیم برابر بیشتر از بیکاری ۱۳ درصدی کرانه باختری است. چهار هفته جنگ حدود ۳۹۰۰۰۰ شغل را از بین برده است.

«با رسیدن جنگ به مرز یک ماهه، ۶۱ درصد از اشتغال در غزه، معادل ۱۸۲۰۰۰ شغل، تخمین زده می‌شود که از بین رفته باشد.

تخریب “غیر قابل تصور”

بر اساس این گزارش، حدود ۲۴ درصد از اشتغال در کرانه باختری نیز از بین رفته است که معادل ۲۰۸۰۰۰ شغل است.

الدرداری به اختلالات اقتصادی گسترده در بخش کشاورزی و گردشگری سرزمین اشغالی اشاره کرد. علاوه بر این، او گفت که اختلالات عمده ای در تجارت، انتقال پول از اسرائیل به تشکیلات خودگردان فلسطین که کرانه باختری را کنترل می کند، و کمبود سرمایه گذاری وجود دارد.

دشتی، از ESCWA، سطح ویرانی در غزه را “غیرقابل تصور و بی سابقه” خواند.

او گفت: “تا ۳ نوامبر، تخمین زده می شود که ۳۵۰۰۰ واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده و حدود ۲۲۰۰۰۰ واحد آسیب جزئی دیده است.” در این گزارش آمده است که حداقل ۴۵ درصد از واحدهای مسکونی غزه ویران یا آسیب دیده اند.

اگر این وضعیت ادامه یابد، اکثریت ساکنان غزه خانه نخواهند داشت، و حتی اگر جنگ اکنون پایان یابد، آوارگی گسترده درازمدت “با همه توسعه اقتصادی بشردوستانه و پیامدهای امنیتی آن” رخ خواهد داد. الدرداری گفت.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که در استان‌های شمال غزه و شهر غزه، بیش از ۳۶ درصد از گلخانه‌ها تخریب یا آسیب دیده‌اند و بیش از ۱۰۰۰ مزرعه آسیب دیده‌اند.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه ملل متحد، به خبرگزاری AFP گفت: “ما باید بدانیم که پیامد آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد به معنای واقعی کلمه یک بحران توسعه برای سال های آینده است.”

«در محافظه‌کارانه‌ترین سناریوی ما، این درگیری احتمالاً توسعه (در سرزمین‌های فلسطینی) را بیش از یک دهه به عقب می‌اندازد.

در بدبینانه ترین دیدگاه، شاخص توسعه انسانی – که امید به زندگی، تحصیلات و استاندارد زندگی را اندازه می گیرد – می تواند به سطح سال ۲۰۰۷ بازگردد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.