سایپا، چانگان برای گسترش همکاری

0

سایپا و خودروسازی چانگان چین قرار است همکاری خود را افزایش دهند.

به گزارش سایپا نیوز، یانگ لیچیونگ، معاون کمیته توسعه صنعتی شهر چونگ کینگ که بر فعالیت‌های چانگان نظارت دارد، در آخر هفته با مهدی جمالی، رئیس سایپا دیدار کرد.

یانگ در جریان سفر خود به تهران گفت: “این کمیته قرار است مذاکرات بین سایپا و چانگان را بر سر تولید مشترک در ایران تسهیل کند.”

یانگ با اشاره به “همکاری موفق” بین دو شرکت در گذشته بر سر شاسی بلند کوچک CS35، گفت که طرف چینی مایل است حضور خود را در کشور از طریق طیف وسیع تری از محصولات تقویت کند.

کراس اوور کوچک چانگان CS35 در دو سال گذشته به صورت واحدهای کاملاً خراب وارد و در کارخانه سایپا در کاشان مونتاژ شده است. گزارش ها حاکی از آن است که 5300 دستگاه از این مدل در طول هفت ماه اول سال مالی جاری (شروع در ماه مارس) مونتاژ شده است که نشان دهنده افزایش 482 درصدی سال به سال است.

در مردادماه سایپا در کاشان اعلام کرد که 20 درصد از قطعات این کراس اوور کوچک توسط شرکت های داخلی تولید می شود. با این حال، منابع نزدیک به این شرکت می گویند که میزان تولید قطعات داخلی آنقدر پایین است که سایپا تا حد زیادی متکی به واردات است.

سایپا در ماه آگوست از خودروی مینی برند چینی بنی رونمایی کرد. منابع آگاه می گویند بنی قرار است جایگزین پراید بی کیفیت سایپا شود که سه دهه است در کشور تولید می شود.

جمالی بر اهمیت تسریع در مذاکرات با چینی ها تاکید کرد. “انعقاد قراردادهای تولید مشترک با خودروسازان خارجی، راهبرد اصلی سایپا برای افزایش تنوع محصولات و افزایش سهم بازار است.”

سایپا در هفت ماهه نخست سال مالی جاری، 317 هزار و 597 دستگاه خودرو تولید و مونتاژ کرده است که سهم 41 درصدی از بازار را به خود اختصاص داده است. این شرکت رشد سالانه 22.6 درصدی را گزارش کرده است.

جمالی همچنین گفت که شرکت وی همچنین در حال مذاکره با دیگر شریک چینی خود، برلیانس، برای افزایش تولید است. سایپا چندین مدل برلیانس، یعنی H220، 230، 320 و 330 را مونتاژ می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.