سقف وام مسکن مسکن برای تازه عروسان دو برابر شد

0

شورای پول و اعتبار روز سه شنبه با دوبرابر شدن سقف وام مسکن حساب پس انداز مسکن بانک مسکن برای تازه دامادها موافقت کرد.

بر اساس این بخشنامه، وام مسکن برای افراد تازه ازدواج کرده از 800 میلیون ریال قبلی در تهران به 1.6 میلیارد ریال (52900 دلار) افزایش می یابد. در سایر مناطق شهری غیر از تهران، زوج های جوان 1.2 میلیارد ریال (39700 دلار) دریافت خواهند کرد که این رقم در گذشته 600 میلیون ریال بوده است. کسانی که در شهرهایی با جمعیت کمتر از 200000 نفر هستند، واجد شرایط دریافت 800 میلیون ریال (26400 دلار) خواهند بود که دو برابر 400 میلیون ریال ناچیز است.

شورای عالی سیاستگذاری در اردیبهشت ماه با دوبرابر کردن سقف وام برای خریداران بار اول در تهران به 800 میلیون ریال موافقت کرده بود. یکی دیگر از تصمیمات مهم شورا، انحصار زدایی از بازار وام مسکن بود. از سال 1387، مسکن تنها بانک تجاری مجاز به ارائه وام مسکن بود. اکنون سایر وام دهندگان می توانند آزادانه به باشگاه بپیوندند. با این حال، ابتدا باید صندوقی برای کمک به خریداران مسکن – صندوق سپرده مسکن – در بانک ها ایجاد شود.

بانک مرکزی ایران در وب‌سایت خود گزارش داد، در چرخشی روز سه‌شنبه، MCC به بانک مسکن اجازه داد تا به هر متقاضی خرید خانه نوسازی شده در مناطق شهری آسیب‌دیده، حتی اگر قبلاً مالک خانه باشند، وام مسکن پس‌انداز مسکن ارائه کند.

وام ها ممکن است تا 80٪ از قیمت خانه را تامین مالی کنند.

 هنوز کافی نیست

بر اساس داده‌های بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت یک واحد مسکونی 80 متری در تهران 2.8 میلیارد ریال است. این بدان معناست که سقف های جدید به سختی 50 درصد ارزش خانه را پوشش خواهند داد. از آنجایی که حداقل شش ماه تا یک سال طول می کشد تا متقاضیان وام ها را دریافت کنند، ممکن است قیمت مسکن تا زمان تصویب وام افزایش یابد و قدرت خرید آن را بیشتر کاهش دهد. در حالت ایده‌آل، وام باید حداقل ۸۰ درصد ارزش یک خانه را پوشش دهد، همانطور که در بسیاری از کشورها چنین است.

سقف وام های بانک مسکن مشمول صندوق حق بیمه مسکن نیز افزایش یافت و به خریداران مسکن، اعم از بار اول و سایرین، 600 میلیون ریال (19800) الی 1 میلیارد ریال (33100 دلار) بر اساس محل سکونتشان ارائه شد. قبل از این وام 400-600 میلیون ریال (13100-19800 دلار) بود.

وام‌های صندوق حق بیمه مسکن به عنوان مکمل وام‌های مسکن معمولی مسکن برای خرید یا ساخت خانه ارائه می‌شود، اما نیاز به هرگونه سپرده اولیه را برطرف می‌کند.

CBI امیدوار است که اقدامات جدید به خروج بازار مسکن از رکود طولانی و دردناک کمک کند و تولید ناخالص داخلی ملی را بالا ببرد زیرا بخش مسکن قادر به جذب سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل بسیار مورد نیاز است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.