سیگنال بازگشت سرمایه گذاران به گرینفیلد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران

0

با کاهش تحریم های بین المللی علیه ایران در سال جاری، امیدها برای احیای مجدد سرمایه گذاری مستقیم خارجی زیاد شده است.

فایننشال تایمز در مقاله‌ای که این هفته منتشر شد نوشت، داده‌های FDI Markets، سرویسی که بر سرمایه‌گذاری فرامرزی سبز فیلد نظارت می‌کند، نشان می‌دهد که بهبودی از سطوح بسیار پایین اخیر FDI ورودی در حال انجام است. بخش هایی از آن در زیر ارائه شده است.

با این حال، بیشتر سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی‌شده در مقیاس بزرگ و بخش‌های سرمایه‌بر است که از زمان شروع جمع‌آوری داده‌ها توسط FDI Markets در سال 2003، بر سرمایه‌گذاری سبز در ایران غالب بوده است. تنوع مورد انتظار در خدمات مالی و سایر بخش‌ها هنوز محقق نشده است.

طبق گزارش fDi Markets، از سال 2003 در مجموع 147 پروژه سبز منفرد توسط شرکت‌های خارجی در ایران اعلام شده است که منجر به سرمایه‌گذاری کمی بیش از 28 میلیارد دلار شده است.

بیشتر پروژه‌ها در بخش‌های صنعتی سنگین مانند فلزات، خودرو و زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی بوده‌اند که همگی در سال‌های اخیر شاهد کاهش شدید سرمایه‌گذاری خارجی بوده‌اند.

صنعت خودرو بین سال‌های 2010 تا 2015 تنها یک پروژه را پس از میانگین قبلی دو پروژه در سال جذب کرد. تنها دو پروژه در بخش فلزات بین سال‌های 2010 و 2015، پس از 18 پروژه بین سال‌های 2003 و 2009، وجود داشت.

در بخش‌های زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی، هزینه‌های سرمایه‌ای برای پروژه‌های جدید توسط شرکت‌های خارجی طی سال‌های 15-2010 تنها 3.15 میلیارد دلار بوده است، پس از 8.87 میلیارد دلار در سال‌های 2003-09.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی گرین‌فیلد در سال 2013 تقریباً به پایین‌ترین حد خود رسید، زمانی که در مجموع سه پروژه سرمایه کمتر از 80 میلیون دلار به ارمغان آوردند. با پیروزی رئیس جمهور حسن روحانی در آن سال و پیشرفت به سوی توافق هسته ای ژوئیه گذشته، که در ژانویه اجرایی شد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی به طور آزمایشی به سطح اواخر دهه 2000 بهبود یافت.

داده‌های مربوط به مقاصد سرمایه‌گذاران که توسط FDI Markets گردآوری شده است، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری ممکن است بیشتر شود.

از ژانویه 2014 تا فوریه 2016، 16 سیگنال به اصطلاح سرمایه‌گذار را ثبت کرد که ایران را هدف قرار می‌داد – نشانه‌هایی در مراحل اولیه مبنی بر اینکه یک شرکت در حال برنامه‌ریزی برای توسعه است و عموماً یک تا دو سال آینده را دنبال می‌کند. مقدار کل بیش از هر دوره دو ساله قبلی است.

در سطح جهانی، بیش از 16 درصد از این سیگنال ها به پروژه های واقعی تبدیل می شوند. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به ایران در سال جاری احتمالاً از نظر تعداد پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری از سال‌های اخیر پیشی می‌گیرد، و به روند بازگشتی که در سال 2013 آغاز شد، ادامه می‌یابد.

هشت پروژه سرمایه‌گذاری داخلی در طول سال 2015 با سرمایه‌گذاری همراهی که از سال 2010 مشاهده نشده است، پیگیری شد. نتیجه انتخابات پارلمانی این ماه ممکن است در تأثیرگذاری بر سرمایه‌گذاران بالقوه تعیین‌کننده باشد.

روحانی جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در سال آینده را هدف گذاری کرده است. اگر او اکثریت بیشتری در پارلمان کسب کند، شانس موفقیت او افزایش خواهد یافت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.