شرایط مناسب برای نرخ تک نرخی فارکس

0

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: حرکت برای یکسان سازی نرخ ارز اکنون در صورت تحقق شرایط خاص قابل قبول است.

مسعود خوانساری در حمایت از بازه زمانی شش ماهه تعیین شده دولت برای یکسان سازی نرخ ارز گفت: «از آنجایی که تک نرخی شدن ارز ربطی به ذخایر ارزی دولت ندارد، رژیم تک نرخی می تواند باعث رونق اقتصادی شود، مشروط بر اینکه بازارها تعیین کننده نرخ ارز باشند. نرخ ها» خبرگزاری فارس گزارش داد.

خوانساری گفت: «با وجود تفاوت 6500 ریالی (0.2153 دلاری) بین نرخ رسمی ارز و نرخ موازی (بازار آزاد)»، آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران، بر سرمایه‌گذاری خارجی مورد انتظار در ایران و نرخ‌های رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده نظارت می‌کند. لغو تحریم‌ها، چشم‌انداز نرخ واحد را بیش از پیش امکان‌پذیر می‌کند.»

ایران از سال 2012 که محدودیت های اقتصادی و بانکی بین المللی بر این کشور به دلیل اختلاف بر سر برنامه هسته ای تشدید شد، از سیستم ارز دوگانه استفاده می کند.

امور مالی هواپیما

خوانساری در خصوص پرداخت 25 میلیارد دلاری برای خرید هواپیما از ایرباس فرانسه با وجود محدودیت های اقتصادی کشور، گفت: قبوض واردات از محل درآمد شرکت های هواپیمایی پرداخت می شود.

رئیس جمهور حسن در ماه گذشته در جریان سفر به فرانسه بر امضای قراردادهای بین شرکت هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) و ایرباس برای خرید 118 هواپیما نظارت داشت.

برخی از جناح‌های سیاسی در داخل کشور از این معاملات به‌عنوان «ناخواسته» و «پرهزینه» انتقاد کرده‌اند، آن هم در زمانی که سایر بخش‌های کلیدی اقتصادی در وضعیت وخیمی قرار دارند و به کمک و سرمایه‌گذاری زیرساختی نیاز دارند.

خوانساری گفت: در طول سال های تحریم، ایران سالانه نزدیک به 5 میلیارد دلار بلیط هواپیما به شرکت های هواپیمایی خارجی پرداخت می کرد، هزینه ای که می توان آن را برطرف کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.