شرکت های چینی به دنبال معاملات چند میلیارد دلاری ایران هستند

0

رویترز به نقل از “منابع آگاه گزارش داد که دو شرکت چینی برای ایجاد یک راه‌آهن پرسرعت و نوسازی ناوگان کشتیرانی این کشور در پی لغو تحریم‌ها علیه تهران به دنبال قراردادهای چند میلیارد دلاری با ایران هستند. از مذاکرات».

شرکت دولتی تجهیزات و مهندسی حمل و نقل ملی چین در آستانه نهایی کردن توافقنامه پروژه 3 میلیارد دلاری ریلی برای اتصال تهران به مشهد مقدس در شمال شرقی است.

شرکت صنعت کشتی‌سازی دالیان که تحت کنترل پکن است نیز در مورد ساخت کشتی‌های کانتینری و تانکرهای نفتی برای ایران گفتگو کرده است.

چین، بزرگترین شریک تجاری و متحد دیرینه ایران، موافقت کرده است که تجارت دوجانبه را بیش از 10 برابر به 600 میلیارد دلار در دهه آینده افزایش دهد. با توجه به اینکه ایران از ژانویه پس از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی دیگر مشمول تحریم‌های بین‌المللی نیست، پکن این کشور را بخشی از سیاست خود برای افزایش تجارت و باز کردن بازارهای جدید برای شرکت‌هایش می‌داند زیرا اقتصاد داخلی چین کاهش می‌یابد.

برای پروژه ریلی 930 کیلومتری، بانک صادرات و واردات چین 85 درصد از هزینه را تامین می کند و CTC خدمات مهندسی، تدارکات و ساخت و ساز را ارائه می کند.

China EXIM Bank وام دهنده سیاست تعیین شده پکن برای معاملات تجاری بزرگ و سرمایه گذاری های خارج از کشور توسط شرکت های چینی است.

خبرگزاری تسنیم ایران ماه گذشته هزینه کمتری 2 میلیارد دلاری برای این پروژه را گزارش داد که ساخت آن 42 ماه طول خواهد کشید.

بازدیدهای تهران

برآورد می‌شود که ایران برای نوسازی ناوگان کشتی‌های کانتینری، باری و نفت‌کش‌های خود تا حدود سال ۲۰۲۲ به ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار نیاز دارد.

مدیران ارشد کشتی‌سازی دالیان از ژانویه تا کنون سه بار به تهران سفر کرده‌اند و با همتایان خود در خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران – برترین شرکت حمل‌ونقل کانتینری و باری ایران – و شرکت ملی نفتکش ایران با اپراتور کشتی‌رانی نفت کشور دیدار کرده‌اند.

یکی از مدیران کشتی‌سازی چینی که به دلیل اینکه مجاز به صحبت با رسانه‌ها نیست، گفت: «ما تماس‌های زیادی با NITC داشته‌ایم. “مدل های پیشرفته کشتی و پشتیبانی فنی قوی، کشتیرانی دالیان را به یک خواستگار قوی برای ایران تبدیل کرده است.”

پیش از این کارخانه‌های کشتی‌سازی چینی، از جمله دالیان، تانکرهای نفتی بزرگی را برای NITC با سفارشی به ارزش 1.2 میلیارد دلار بین سال‌های 2012 و 2013 ساخته بودند.

رضا مصطفوی طباطبایی، رئیس ENEXD مستقر در لندن، شرکتی که در تجارت تجهیزات نفت و گاز بین میانه فعالیت می کند، گفت: «تامین مالی دولتی و هزینه های پایین تر، چین را به بازیگری مسلط در صنعت کشتیرانی ایران در مقابل رقبای آسیایی کره جنوبی و سنگاپور تبدیل می کند. شرق و چین.

طباطبایی گفت: آنها (IRISL) امیدوارند که به یکی از بزرگترین خطوط کشتیرانی در جهان تبدیل شوند.

تامین واگن های مترو

آسیا تایمز گزارش داد که ایران در آستانه تحویل اولین دسته از واگن های مترو ساخته شده توسط بزرگترین سازنده قطار چین است.

به گزارش سرویس خبری چین نیوز، CNR Changchun Railroad Vehicles، یکی از شرکت های تابعه Railroad Rolling Stock، روز چهارشنبه گفت واگن های متروی توسعه یافته برای ایران رسما از خط مونتاژ در چانگچون، مرکز استان جیلین خارج شده اند.

قطارهای مترو به سمت مشهد، دومین شهر بزرگ ایران حرکت می کنند. سفارش 100 وسیله نقلیه شامل کالسکه هایی می شود که فقط برای زنان رزرو شده است.

برخی از واگن های مترو توسط واگن سازی تهران که سرمایه گذاری مشترک ایران و CNR است تولید خواهد شد. نمای بیرونی واگن‌های قطار با رنگ فیروزه‌ای تزئین می‌شود تا نمایانگر فیروزه‌ای که در مشهد فراوان است.

محمدمهدی برادران، معاون شهردار مشهد گفت: پیش از این، قطارهای ریلی سبک توسعه یافته توسط شرکت CNR Changchun Railroad Vehicles شش سال است که در حال حرکت بوده و خدمات بسیار خوبی را برای حمل و نقل عمومی شهر ارائه می دهد.

CNR از سال 1995 تاکنون 2000 وسیله نقلیه شامل واگن های مترو، قطارهای ریلی سبک و قطارهای مسافربری برای ایران تولید کرده است. در دسامبر 2015، این شرکت به همراه NORINCO International قراردادی به ارزش 9 میلیارد یوان با تهران امضا کردند که شامل 1008 واگن مترو بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.